Nižší kubatury MS před Grand Prix Indianapolisu

Pro jezdce a týmy tříd 125ccm a Moto2 je závod v Indianapolisu desátým podnikem sezony a první misí na území USA, protože Laguna Seca je doménou pouze MotoGP.

V nejnižší kubatuře do 125ccm je situace na předních příčkách průběžného hodnocení velmi vyrovnaná, protože tam už čtyři jezdci překročili hranici sta bodů a rozdíl mezi třetím Terolem a prvním Márquezem představuje dvacet tři bodů, což není moc.

Jezdec týmu Red Bull Ajo Motorsport Marc Márquez neznal soupeře od závodu v italském Mugellu až po německý Sachsenring. Vyhrál pět Grand Prix v řadě, což byl obdivuhodný výkon a na letní dovolenou odjížděl v pozici vedoucího závodníka mistrovství. Bohužel v Brně si pádem v kvalifikaci vykloubil rameno a boj o šesté zlato v řadě už nebylo možné. Vlastně byl malý zázrak, že vůbec do závodu nastoupil, bojoval s bolestmi, ale skončil sedmý a devět bodů může někdy znamenat velký rozdíl.

V pořadí druhý přijede do Indianapolisu Pol Espargaró, Márquezův krajan a zároveň jeho velký soupeř. Stejně jako vedoucí závodník zatím nebodoval jen v jednom závodu a po devíti kolech ztrácí na vedoucí příčku patnáct bodů. Jezdec týmu Tuenti Racing v Americe myslí jedině na vítězství a má proto všechny předpoklady, protože loni tam závod 125ccm kubatury vyhrál a na konto si připsal své vůbec první zlato v mistrovství světa.

Fantastický návrat k závodění předvedl v Brně Nicolas Terol z Bancaja Aspar. Španěl po zlomenině obratle z Katalánska chyběl před Brnem ve dvou posledních Grand Prix. Letní přestávka mu přišla velmi vhod, dostal se zpět do formy a na Masarykově okruhu vyhrál devátý závod sezony. V této fázi je třetí a naděje na titul v jeho případě stále žije.

Posledním jezdcem s bodovým ziskem nad hranici sta bodů je Terolův týmový kolega Bradley Smith. Britskému mladíkovi je jasné, že pokud chce v letošním roce uvažovat o útoku na vedoucí příčky, tak musí vyhrát závod a to se mu do této chvíle nepodařilo. Na stupních vítězů se umístil jen dvakrát, když doma v Británii projel cílem třetí a v Barceloně druhý. Loni si z Indianapolisu přivezl dvacet bodů za druhé místo, takže letos bude třeba tento výsledek minimálně potvrdit.

Jakub Kornfeil je ve stopětadvacítkách jediným českým zástupcem a ve své premiérové sezoně si vede velmi dobře. Poprvé bodoval ve španělském Jerezu a pak v holandském Assenu. Nicméně dosud nejlepší výsledek zajel na domácím okruhu v Brně, když v polovině srpna dokázal z čtrnácté pozice na startu projet cílem pátý. Celkem čtrnáct bodů mu v této chvíli stačí na sedmnáctou příčku v průběžném hodnocení a protože dráha v Indianapolisu není pro něho zcela neznámou, je tu určitě naděje na další dobrý výsledek.

Klepněte pro větší obrázek

V případě střední kubatury Moto2 je rozdíl na vedoucích pozicích poměrně velký. Vedoucím mužem je Toni Elías z Gresiniho týmu Moto2, který si v devíti závodech sezony připsal sto šedesát jedna bodů a nyní má před druhým v pořadí Iannonem náskok pětapadesáti bodů. Vítězství v Brně bylo letos jeho čtvrté a v Indianapolisu se pokusí o sérii tří vítězství v řadě. Poprvé měl tuto možnost po úspěšných Grand Prix v Jerezu a Le Mans, ovšem v Itálii vítěznou řadu již nepotvrdil.

Na druhé místo se probojoval Ital Andrea Iannone, který je spolu s Elíasem jediným závodníkem Moto2 s bodovým stavem nad hranicí sta bodů. Jezdec týmu Speed Up předvedl, že má rychlost a talent vyhrávat závody. Dosud se mu to podařilo dvakrát, jednou byl druhý a jednou třetí. Škoda problémů z úvodu sezony, protože tehdy v Kataru a Jerezu vůbec nebodoval a také škoda nepovedeného závodu v Katalánsku, kde předjížděl v úseku pod žlutou vlajkou a nakonec musel za trest projet boxovou uličkou. Tato ztráta může být v závěru šampionátu klíčová.

Třetí příčka patří Švýcarovi Thomasovi Lüthimu z Interwetten Moriwaki. Bývalý týmový kolega Lukáše Peška absolvoval úspěšnou sérii od Velké ceny Itálie až po závod v Katalánsku, když si na konto připsal celkem šedesát devět bodů. Bohužel z posledních dvou závodů si odvezl jen pět bodů za jedenácté místo v Brně a může být rád, že je vůbec třetí, protože Julián Simón z Mapfre Aspar zaváhal také. V Indianapolisu je jeho cílem návrat zpět na druhou pozici v mistrovství a to znamená porazit Iannoneho o minimálně sedm bodů.

Dvojici českých závodníků Karlu Abrahamovi a Lukáši Peškovi patří po devátém podniku sezony v pořadí čtrnácté a dvacáté deváté místo v průběžném hodnocení Moto2. Cardion AB Motoracing spolu s Abrahamem slavili úspěch čtvrtým místem v Katalánsku a pátým v Německu. Bohužel domácí Grand Prix v Brně se pomalu stává zakletou a tentokrát do závodu Karel Abraham vůbec nenastoupil, což je škoda, protože každý bod bude v tak vyrovnané konkurenci chybět. Na první desítku nyní ztrácí šestnáct bodů a na to určitě má.

Matteoni CP Racing Lukáše Peška se v Brně také nedařilo. Rodák z Prahy závod pro technickou poruchu na motocyklu nedokončil a čtyři body, které má na svém kontě mu nyní stačí na devětadvacáté místo. Samozřejmě s takovým stavem není český závodník vůbec spokojený a uvidíme, jak si poradí v Indianapolisu.

Na divokou kartu pojede ve Spojených státech Roger Lee Hayden. K dispozici má stroj Moriwaki v barvách týmu American Honda a v letošním roce je to jeho druhý závod v seriálu mistrovství světa. Poprvé jel na LCR Hondě RC212V, jako náhradní jezdec za zraněného Randy de Punieta v Laguně Seca.

Časový harmonogram Velké ceny Indianapolisu.

6:18 | Kornfeilův pád v japonské kvalifikaci: odkaz
2:45 | Niccolo Antonelli musel po svém pádu ve třetím tréninku do zdravotního střediska. odkaz
8:19 | Alex Márquez je po velkém pádu z 1. tréninku připraven na 2. trénink. odkaz
19. října | Alex Márquez měl v závěru prvního tréninku velký pád. Jezdec poté musel na prohlídku do zdravotního střediska na ok… odkaz
19. října | A opět prší. odkaz

Harmonogram

GP Japonska, Motegi
Pátek 19. října
Moto3 1. trénink   02:00–02:40
MotoGP 1. trénink   02:55–03:40
Moto2 1. trénink   03:55–04:40
Moto3 2. trénink   06:10–06:50
MotoGP 2. trénink   07:05–07:50
Moto2 2. trénink   08:05–08:50
Sobota 20. října
Moto3 3. trénink   02:00–02:40
MotoGP 3. trénink   02:55–03:40
Moto2 3. trénink   03:55–04:40
Moto3 kvalifikace   05:35–06:15
MotoGP 4. trénink   06:30–07:00
MotoGP 1. kvalifikace   07:10–07:25
MotoGP 2. kvalifikace   07:35–07:50
Moto2 kvalifikace   08:05–08:50
Neděle 21. října    
Moto3 warm up   01:40–02:00
Moto2 warm up   02:10–02:30
MotoGP warm up   02:40–03:00
Moto3 závod   04:00
Moto2 závod   05:20
MotoGP závod   07:00