Nové předpisy MotoGP do začátku sezony

Carmelo Ezpeleta věří, že konečná podoba technických předpisů, jenž od roku 2012 vrátí do královské kubatury litrové motory, bude známa už před zahájením šampionátu.

V prosinci 2009 odsouhlasila Komise Grand Prix v zastoupení představitelů Asociace jezdců a týmů IRTA, promotéra závodů MotoGP Dorny a Asociace výrobců motocyklů MSMA změnu v maximálním obsahu motorů prototypů MotoGP ze současných 800ccm na 1000ccm s účinností od roku 2012.

Dále se členové této komise shodli na tom, že tyto nové litrové motory budou maximálně čtyřválcové s průměrem válce jednaosmdesát milimetrů.

Šéf Dorny Carmelo Ezpeleta na toto téma hovořil během své návštěvy lyžařského střediska Maddona de Campiglio, kde probíhá akce italských závodních týmů Ducati a Ferrari pod názvem Wrooom 2010.

„Během testu MotoGP, který se uskuteční příští měsíc v Sepangu, uspořádáme setkání s výrobci, abychom definovali technické detaily předpisů pro MotoGP od roku 2012 stejně, jako objem palivové nádrže a hmotnost motocyklů.“

„Pokud dospějeme ke shodě, můžeme mít technické předpisy před zahájením šampionátu,“ uvedl Ezpeleta.

K možnosti urychlit přechod na litrovou kubaturu už od roku 2011 Carmelo Ezpeleta uvedl: „V této chvíli o tom neuvažujeme, ale pokud o to výrobci společně požádají, můžeme to zvážit.“

Šéf Dorny je přesvědčen o tom, že díky novým předpisům bude na startovním roštu MotoGP větší počet jezdců, což s příchodem nových výrobců může být podle Španěla ideálních dvaadvacet startujících. K účasti v šampionátu, ale nikoho přesvědčovat nebudou.

„Nebudeme a nikdy jsme ani nezkoušeli někoho přesvědčovat, aby přišel a závodil,“ řekl Ezpeleta. „Měli by mít zájem sami. Mluvíme s každým po celém světě, ale nikdy jsme nikoho neposlali přesvědčit výrobce, aby přišel a závodil v našem mistrovství.“

Co se týče třídy Moto2, Carmelo Ezpeleta potvrdil, že seznam týmů s celkem devětatřiceti jmény jezdců na startovním roštu premiérové sezony 2010, oznámí začátkem února.

V nejnižší kubatuře do 125ccm musí technické předpisy zůstat stabilizované až do roku 2014, takže tady Ezpeleta v nejbližší době nevidí žádný prostor pro změny. Nejnižší třída je pro mladé jezdce vstupní branou do mistrovství a tuto funkci podle Ezpelety v současné době plní dobře.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 27 let. odkaz
8. prosince | Alex Rins dnes slaví 22 let.
26. listopadu | Takhle jezdce moc často nevídáme: odkaz
26. listopadu | Od pátku 24. 11. je již možné zakoupit vstupenky na GP České republiky 2018.
23. listopadu | Alex Márquez testuje v Jerezu motocykl MotoGP. Nahradil zraněného Lüthiho. odkaz