Ohlasy po zrušených závodech ve Velké Británii

Všechny tři závody ve Velké Británii nakonec musely být zrušeny z důvodu špatných podmínek na dráze. V den závodu vydatně pršelo a v kombinaci s novým hrbatým povrchem vznikly podmínky nevhodné pro závod.

Už od pátku si jezdci stěžovali na nový povrch na okruhu Silverstone. Oproti předchozím ročníkům bylo na kruhu ještě více hrbů. Když začalo pršet, voda z okruhu neodtékala, což bylo nebezpečné. Během sobotního tréninku MotoGP došlo vlivem aquaplaningu k hromadné nehodě, která se bohužel neobešla bez následků. Esteve Rabata trefil do nohy Morbidelliho motocykl. Rabat skončil v nemocnici s několikanásobnou zlomeninou nohy. Ještě ve Velké Británii se podrobil operaci, při níž mu lékaři zafixovali zlomeniny ve stehenní, holenní a lýtkové kosti. Operace byl úspěšná. Jezdcův stav se nadále zlepšuje.

V neděli se ještě podařilo odjet warm upy, ale pak dorazil vydatný déšť, který už neumožnil odjet závody. Start závodu MotoGP se dlouho odkládal, až nakonec musel být zrušen.

Nyní bude probíhat šetření s cílem zjistit, co přesně bylo příčinou problému s novým povrchem. Dle slov bezpečnostního komisaře Franca Unciniho vypadal nový asfalt při poslední kontrole v pořádku. Na okruhu testoval Cal Crutchlow, který sdělil, že je trať perfektní. Během víkendu, kdy se na okruhu jel závod formule 1 (v červenci), se ovšem zjistilo, že je povrch hrbatý. Od března do července tedy muselo dojít k degradaci povrchu, nicméně zatím se neví, co přesně bylo příčinou. Bližší informace by měly být k dispozici zhruba za šest týdnů. Každopádně to však vypadá, že bude nutné položit nový asfalt.

K neuskutečněnému závodu se samozřejmě vyjadřovali i jezdci. Níže jsou prohlášení prvních pěti jezdců v pořadí šampionátu MotoGP a také českého jezdce Karla Abrahama.

Závody GP Velké Británie byly zrušeny z důvodu nepříznivých podmínek

Závody GP Velké Británie byly zrušeny z důvodu nepříznivých podmínek

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 1. místo v šampionátu

„Byl to dlouhý, neobvyklý a únavný den. Doufáme, že už se to nikdy nebude opakovat. Bezpečnostní komise zanalyzovala situaci a musím poděkovat také ředitelství závodu za to, že nám celou dobu naslouchalo a že dbalo hlavně na bezpečnost. Během dne jsem sledoval obrazovku, kde jsem viděl fanoušky, jak trpělivě čekají. Bylo by sice krásné je za to odměnit závodem, ale někdy je prostě nutné zachovat chladné hlavy a vše pečlivě promyslet."

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 2. místo v šampionátu

„Je škoda, že jsme nemohli závodit, ale bohužel na to nebyly vhodné podmínky. Souhlasím s konečným rozhodnutím: pokud by se za těchto podmínek jel závod, bylo by to velmi nebezpečné. Samozřejmě mě to mrzí kvůli fanouškům, kteří přijeli na okruh nebo nás sledovali u obrazovek. Teď už chci myslet na Misano, které je mou domácí GP, takže je pro mě velmi speciální."

Jorge Lorenzo (Ducati Team) – 3. místo v šampionátu

„Včerejší předpověď počasí vyšla, opravdu celý den pršelo. Na suchu jsme odjeli jen warm-up, pak už začalo pršet a nepřestávalo, takže stav dráhy byl velmi špatný. Z asfaltu neodtékala voda a ani po nějakém čase nedocházelo ke zlepšení. Později jsme se s ostatními závodníky sešli se ředitelstvím závodu a padlo rozhodnutí, že se nebude závodit. Dráha totiž nebyla v takovém stavu, aby se na ní dalo bezpečně závodit.“

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 4. místo v šampionátu

„Je to vážně škoda, že se závod neodjel. Byli jsme velmi konkurenceschopní, obzvlášť na suchém povrchu. Víkend, během kterého se nám dařilo, se ovšem změnil ve zcela neakceptovatelnou situaci. Bude nutné zjistit, co se přesně stalo. Vše budeme muset probrat na příští bezpečnostní komisi. Pro šampionát na takové úrovni je totiž zcela nepřípustné, aby se upravil povrch trati a pak se zjistilo, že je tam ještě více hrbů než před tím a navíc ani z dráhy neodtéká voda."

Maverick Viňales (Movistar MotoGP) – 5. místo v šampionátu

„Z důvodu podmínek na dráze dnes nebylo možné závodit. Krátce před startem začalo pršet a nepřestávalo ani během dalšího průběhu dne. Kvůli tomu a hlavě kvůli stojaté vodě by bylo příliš nebezpečné závodit. Je to velká škoda pro nás a hlavně pro fanoušky, ale zrušení závodu bylo jediným bezpečným řešením. Teď se musíme soustředit na další závod, který se pojede v Misanu."

Karel Abraham (Angel Nieto Team) – 23. místo v šampionátu

„Je škoda, že se závod v Silverstone nemohl jet, ten okruh totiž patří k mým oblíbeným. Myslím, že při pokládání nového povrchu někdo pravděpodobně neodvedl dobře svou práci. Každopádně, největším problémem byla voda, která neodtékala z dráhy. Za těchto podmínek by samozřejmě bylo velmi nebezpečné závodit. Už v zaváděcím kole jsme mohli vidět, že někteří jezdci měli co dělat, aby nespadli. Myslím, že nejet závod bylo tím nejlepším rozhodnutím, jaké jsme mohli učinit.“

Zdroj: motogp.com a tiskové zprávy týmů, foto: Box Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře