Ohlédnutí za brněnskou Grand Prix 2017

Ani letos nebude chybět stručné ohlédnutí za brněnským závodem. Jako vždy se opět jedná o mé osobní dojmy a zážitky.
Ohlédnutí za brněnskou Grand Prix 2017

Letos se na mě opět štěstí usmálo a opět jsem dostala akreditaci na brněnskou Velkou cenu. Tentokrát se jednalo o mou jubilejní pátou návštěvu v novinářské roli a celkově jsem na Grand Prix v Brně byla již popatnácté. Za tu dobu jsem si už na hodně věcí zvykla a dost věcí už mě nepřekvapí ani nevyvede z míry. Jsem už zvyklá na to, že při tiskových konferencích (a vlastně ani nikde jinde) nemůžu počítat s tím, že se mi podaří vyfotit vše, co chci, aniž by mi někdo nepatřičně vstoupil do záběru. Nepřekvapí mě ani to, že se k mnoha jezdcům přes davy fanoušků vůbec nedostanu, vlastně lépe řečeno, je přes fanoušky ani neuvidím…. Ale asi si nikdy nezvyknu na to, že se vždy o přidělení akreditace dozvím až tak pozdě, obvykle nejdříve týden předem. Ráda bych si déle užila těšení, ale nebudu si stěžovat, jsem vděčná za to, že akreditaci vůbec dostanu.

Každý rok vyrážím na brněnský okruh s přáním, ať není moc horko a ať neprší. Mé přání se obvykle nesplní. V roce 2012 bylo v pátek nesnesitelné horko, v roce 2015 bylo horko k zalknutí po celý závodní víkend, loni v neděli neuvěřitelně moc pršelo a letos dorazilo obojí. Občas pršelo, občas bylo nesnesitelné horko. V těchto případech pokaždé obdivuji diváky na tribunách, že vždy dorazí v tak hojném počtu za každého počasí. Já to mám lepší v tom, že se občas můžu před deštěm a horkem schovat do klimatizovaného tiskového centra, takže za sebe si nestěžuji, ale divákům a jezdcům bych zkrátka přála lepší počasí.

Můj závodní víkend jako obvykle začal už ve čtvrtek cestou do Ostrovačic pro akreditaci. Změna oproti předchozím rokům byla ovšem v tom, že tentokrát jsem vyrazila do Ostrovačic o trochu dříve, abych se do paddocku dostala ještě před zahájením tradiční akce pitwalk. Byla jsem zvědavá, jak to tam vypadá před propuknutím této akce, ale překvapivě tam už i několik desítek minut před akcí bylo celkem dost lidí.

Pátek začal deštěm. Navíc autobus č. 400, v němž jsem jela, vydával dost neblahé zvuky, tak jsem se obávala, aby vůbec na okruh dojel, ale naštěstí se mu to podařilo a já jsem se na okruh dostala. A pak již začal můj každoroční nevyřešitelný problém, jak zařídit, abych mohla být současně na několika místech. Na jednu stranu totiž potřebuji být v tiskovém středisku a psát články, ale také je vhodné být současně i v paddocku, protože tam člověk vidí věci, které v televizi buď vůbec nevidí, případně tam tolik nevyniknou. Letos jsem například měla možnost v paddocku vidět poničený motocykl Remyho Gardnera. Na tom samotném poničení by nic až tak zajímavého nebylo, ale zaujalo mě, že se na stroj nabalilo tolik trávy a bahna, že by se tam (s trochou nadsázky) snad i dala vypěstovat třešeň.

Fotografie: Brno 2017

Fotografie: Brno 2017

Dále mě také vždycky zaujme, když v paddocku potkávám jezdce, kteří už jsou třeba na motocykly třídy Moto3 moc velcí a těžcí. Takhle ve skutečnosti totiž daleko lépe vynikne, že v porovnání s „běžnými“ lidmi jsou vlastně tito jezdci asi tak průměrně vzrostlí (možná ani to ne) a velmi štíhlí.

V sobotu ráno jsem narazila na menší problém, když jsem dorazila k okruhu a před branou už byla poměrně velká fronta. Letos totiž bylo prohlížení tašek u vchodu do areálu v porovnání s předchozími lety důkladnější.

A jako každý rok byla zážitkově nejvýživnější neděle. Už celkem brzy před začátkem warm upů byla před vstupem na okruh tak velká fronta a kontrola tašek byla tak důkladná, že jsem si říkala, že by bylo ideální, kdyby všichni na okruh povinně nosili průhledné tašky, aby se kontrola trochu urychlila. Jenže průhlednou tašku asi nikdo neměl, tak jsem čekala a čekala, až jsem se také dočkala a byla jsem moc ráda, že vždy všude chodím s velkým předstihem.

Nelze samozřejmě nezmínit, že celý letošní brněnský závodní víkend byl bohužel poznamenaný smrtí Angela Nieta, který ve čtvrtek před Grand Prix podlehl následkům zranění z nedávné dopravní nehody. Kromě toho, že přímo na startovní rovince proběhla před závodem vzpomínková akce s minutou ticha, jezdci na Nieta vzpomínali i na tiskových konferencích.

A abychom nekončili tak smutně, zmíním na závěr jednu historku z tiskového centra. Jak už jsem výše zmínila, na okruhu vždy bojuji s časem a nejhorší je to právě v neděli, kdy se kromě paddocku a psaní ještě snažím stíhat i tiskové konference po závodech všech kategorií. Kromě toho, že se snažím stihnout nestihnutelné, tak navíc ještě vynikám „extrémní šikovností“, z čehož plyne to, že při svých snahách občas páchám různé škody. Například si občas něco nedopatřením vymažu v počítači, padají mi různé věci a občas málem padám i já sama – jako tentokrát po závodě Moto3. Moc jsem spěchala do tiskového centra, abych stihla start závodu Moto2 a při tom spěchu jsem tak podklouzla, že jsem málem smetla Arona Caneta, který zrovna šel na tiskovou konferenci, ale naštěstí to bylo jen málem a naštěstí se Canet díval na druhou stranu, takže snad ani tuto trapnou situaci nezaznamenal. A s potěšením musím konstatovat, že větší ostudu už jsem letos před jezdci neudělala, takže závodní víkend celkově hodnotím pozitivně a již se soustředím na další rok...

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

16:17 | Xavier Simeon přestupuje do MotoGP k týmu Avintia.
15:18 | Rossi prošel lékařskou prohlídkou a může zítra nastoupit do tréninku. Po 1. tréninku se definitivně rozhodne, zda b… odkaz
14:31 | Barbera a Baldassarri budou příští rok novými jezdci týmu Pons ve třídě Moto2.
20. září | Khairul Idham Pawi dnes slaví 19 let.
20. září | Valentino Rossi zkusí jet už v Aragonii.

Harmonogram

GP Aragonie, MotorLand Aragon
Pátek 22. září
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:10–15:55
Sobota 23. září
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto 3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 24. září    
Moto3 warm up   08:40–09:00
Moto2 warm up   09:10–09:30
MotoGP warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
Moto2 závod   12:20
MotoGP závod   14:00

Nejčtenější články

Rossi má za sebou první test na motocyklu po zranění nohy

Rossi má za sebou první test na moto…

Poslední srpnový den si Rossi zlomil nohu. Včera se poprvé od nehody znovu posadil na motocykl. Testoval na okruhu v Misanu.

19.  9.  2017 |
Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již potvrzen

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již …

Zástupci FIM a Dorny v pondělí 23. ledna 2017 potvrdili konečnou verzi kalendáře MotoGP pro letošní rok. Oproti poslední verzi k žádným změnám termínu nedošlo, pouze závod ve Velké Británii na okruhu Silverstone je již s definitivní platností potvrzen.

24.  1.  2017 |
Pocta zesnulému Nietovi - Madrid

Pocta zesnulému Nietovi - Madrid

V sobotu se mnozí příznivci Angela Nieta sešli v Madridu, aby zde poctili tohoto nedávno zesnulého bývalého jezdce.

16.  9.  2017 |
Byl zveřejněn předběžný kalendář pro rok 2018

Byl zveřejněn předběžný kalendář pro…

Dnes byl zveřejněn předběžný kalendář MotoGP pro rok 2018. Oproti letošnímu roku bude o jeden závod více. Nově se totiž do kalendáře přidalo Thajsko, kde se pojede 7. října 2018. Brněnský závod je naplánován na 5. srpna 2018. Nejistota panuje ohledně toho, na kterém okruhu se příští rok pojede GP Velké Británie. Rozhoduje se mezi okruhem Silverstone a Donington Park.

13.  9.  2017 |
Valentino Rossi zkusí jet už v Aragonii

Valentino Rossi zkusí jet už v Arago…

Valentino Rossi testoval v pondělí a v úterý na okruhu v Misanu. Během dneška se mělo rozhodnout, zda Rossi pojede v Aragonii. A již je rozhodnuto. Rossi to zkusí.

včera |