Osmnáctý podnik sezony - Velká cena Valencie

Poslední závodní víkend sezony 2011 přivítá na svém okruhu španělská Valencie - Gran Premio Generali de la Comunitat Valenciana.
Osmnáctý podnik sezony - Velká cena Valencie

Je to tak, osmnáctá Grand Prix sezony je na programu už tento víkend a nedělní závody tří kubatur – 125ccm, Moto2, MotoGP - ukončí dvaašedesátý ročníku mistrovství světa silničních motocyklů. Motocykly s motory do 125ccm jsou součástí šampionátu od jeho vzniku v roce 1949. Tuto neděli jejich éra definitivně skončí a od příštího ročníku 2012 budou nahrazeny třídou Moto3, kde uvidíme závodit motocykly s 250ccm čtyřdobými motory. Končí také osmistovky královské MotoGP. Prototypy s 800ccm motory poprvé vyjely na dráhu v roce 2007 a po pěti letech je vystřídají silnější stroje, které pohání litrové agregáty.

V neděli odpoledne sice ve Valencii uzavřeme jednu kapitolu v bohaté historii motocyklového šampionátu, ale už v úterý a ve středu jezdci zahájí prvními testy přípravu na nový ročník 2012. V královské kubatuře dochází k mnoha změnám, litrová kubatura, nové týmy CRT, různé podmínky v rámci technických pravidel, přestupy jezdců … nicméně to nyní zůstává mimo pozornost všech zúčastněných.

Klepněte pro větší obrázek

Závěr letošního roku je velmi smutný. Už loni šampionát končil ve stínu tragédie ze San Marina, kde na následky nehody v závodu Moto2 zemřel Japonec Tomizawa. Letos došlo k úmrtí v třídě MotoGP a je to jen necelý týden, co pochovali Marca Simoncelliho, který zemřel v Malajsii. Šampionát se do Evropy vrátil z turné po Pacifiku, ale bez Marca Simoncelliho a jak to bude ve Valencii vypadat si zatím nikdo nedokáže představit.

Svůj poslední závod v týmu Monster Tech 3 nepojede Colin Edwards. V úterý měl podstoupit operaci loketní kosti, což je jedno z mnoha zranění, které utrpěl při těžké nehodě na okruhu v Sepangu. Američan v MotoGP zůstává, ale v příštím ročníku bude jezdcem týmu CRT Forward Racing. Místo Edwardse pojede u Tech 3 jeho krajan a vítěz posledních dvou ročníků americké série AMA Josh Hayes. Šestatřicetiletý rodák z Gulfportu v Mississippi, celým jménem Joshua Kurt Hayes, dostal za druhý titul AMA šanci ve Valencii testovat motocykl YZR-M1 Colina Edwardse. Ewards se ale zranil a Hayes teď nebude jen testovat, ale pojede kompletní závodní víkend ve Valencii.

Klepněte pro větší obrázek

Až do středy odpoledne čekala Yamaha s oznámením, že Jorge Loreno do posledního podniku sezony nenastoupí. Zranění prstu Lorenza stále omezuje a je jasné, že s takovým druhem poranění je nebezpečné vůbec vyjet na dráhu natož závodit. Španěla ve Valencii opět zastoupí Japonec Kacujuki Nakasuga. Otázkou tak zůstává, zda bude loňský šampion schopný alespoň testovat novou Yamahu 1000ccm, protože to je pro továrnu velmi důležité. Odpověď na tuto otázku dostaneme v pondělí, sedmého listopadu.

Závod ve Valencii je poslední Grand Prix kariéry v případě Lorise Capirossiho. Ital je součástí šampionátu od roku 1990, což je dvaadvacet let, tři sta dvacet sedm Grand Prix, tři tituly mistra světa a devadesát devět umístění na stupních vítězů. Capirossi je jezdcem, který má u svých soupeřů respekt, pracuje v Bezpečnostní komisi jezdců a díky svým zkušenostem velkou měrou přispěl k bezpečnosti motocyklového závodění. Poslední závod s Ducati Pramac Racingu a poslední příležitost získat sté umístění na stupních vítězů.

Klepněte pro větší obrázek

Pro všechny je smrt Marca Simoncelliho šokem takových rozměrů, které si nikdo nedokáže představit. Závodění je nebezpečné, všichni to vědí, ale nikdo si takové následky nechce připustit. Teď přímo pocítili, jak jsou v každém závodu blízko neštěstí. Jorge Lorenzo sice do smuteční knihy na Simoncelliho pohřbu napsal, že ho slova, která si letos vyměnili moc mrzí, ale v mnohém má Španěl pravdu. To, co dělají opravdu není sranda, jezdí na výkonných prototypech rychlostí přes tři sta kilometrů za hodinu a sebemenší chyba může přinést neštěstí. Ve Valencii chtějí všichni jezdci vzdát hold zesnulému kamarádu a dát vědět, že na něho nikdy nezapomenou. Dani Pedrosa už předem apeloval na fanoušky ve Valencii, aby během víkendu ctili Simoncelliho památku. Fausto Gresini těsně po tragické nehodě nechtěl do závodu ve Valencii své týmy nasadit, což se dá pochopit. Nakonec si to rozmyslel a po pohřbu řekl: „Budeme závodit, protože Marco by si to přál.“ Honda s číslem 58 bude v boxech na Simoncelliho památku a Hiroši Aojama pojede svůj poslední závod v mistrovství světa, jako jediný zástupce týmu San Carlo Honda Gresini.

O titulu Mistra světa MotoGP 2011 už v Austrálii rozhodl Casey Stoner (Repsol Honda Team). V premiérovém ročníku s tovární Hondou opravdu zazářil a jeho jediným soupeřem mu byl obhájce titulu Jorge Lorenzo. Španěl chtěl boj o titul dovést až do Valencie, ale v Austrálii spadl v zahřívacím tréninku, zranil si prst a o vítězi letošního ročníku bylo rozhodnuto. Australanův náskok byl velký, takže nešlo ani tak o to, kdo letos vyhraje, ale kde se to Stonerovi podaří. Pro Australana to byl velký okamžik, protože vyhrál domácí Grand Prix a zároveň titul mistra světa v den svých narozenin. Spojení Casey Stonera s Hondou tak přineslo japonskému výrobci tolik a dlouho očekávaný titul nejen v jednotlivcích, ale také v Poháru konstruktérů a týmů. Před Stonerem je rozhodně velká budoucnost. Dokázal vítězit s Ducati, ale to ho evidentně stálo spoustu sil. S Hondou je k nezastavení. Ve Valencii může získat dvanáctou pole position sezony, rekordní počet Micka Doohana z roku 1997 a v neděli nastoupí do své jubilejní sté Grand Prix.

Klepněte pro větší obrázek

O titulu vicemistra světa je také rozhodnuto. Druhé místo v letošním ročníku obsadí Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Team) a nic na tom nezmění fakt, že ve Valencii závodit nebude. Španěl v roce 2012 pokračuje dál s třemi ladičkami a jeho nový litrový stroj bude ve Valencii připraven na dvoudenní testy. Letos bylo jasně vidět, že Yamaha nedala do poslední sezony osmistovek takovou energii, jako Honda. Lorenzo je samozřejmě talentovaný závodník, ale s tím absolutně nemohl nic dělat. Myslím, že rozhodnuto už bylo dřív než letošní sezona vůbec začala.

Naopak konečná třetí příčka je stále otevřená záležitost mezi dvojicí jezdců Repsol Hondy Doviziosem a Pedrosou. Třetí Andrea Dovizioso má čtyřbodový náskok a šanci ukončit desetiletou spolupráci s Hondou zatím nejlepším výsledkem v MotoGP. Nicméně ve Valencii nemá nejlepší výsledkovou bilanci na rozdíl od Daniho Pedrosy, který tam v minulosti vyhrál pětkrát. Španělova motivace je před domácím závodem jistě velká a po sezoně plné zranění bude chtít Itala porazit a letošní ročník ukončit třetí. Od roku 2007, kdy přestoupil do královské kubatury, totiž nikdy neskončil hůř.

Klepněte pro větší obrázek

Pátý je Ben Spies (Yamaha Factory Racing) pro něhož je závěr sezony hodně komplikovaný. V Austrálii těžce havaroval v kvalifikaci a do závodu vůbec nenastoupil, nezávodil ani v Malajsii a před posledním podnikem roku doufá, že je po zdravotní stránce už v pořádku. Pro Yamahu poměrně těžká situace, protože v úterý a ve středu začíná příprava na novou sezonu a ani jeden z jezdců jejich továrního týmu není stoprocentně fit.

Valentino Rossi (Ducati Team) je sedmý, sedmnáct bodů za Benem Spiesem. Pro Itala velmi těžký víkend. V Malajsii přišel o kamaráda a navíc byl jedním z účastníku této tragické nehody. Těžko říct, zda jeho motocykl byl nebo nebyl přímo v kontaktu, ale to nic nemění na tom, jakou nyní prožívá ztrátu. Celá sezona byla pro Rossiho utrpením a končí přímo neskutečně smutně. Je plno verzí, jak Rossi pojme závěrečný závod, jaké zvolí barvy nebo grafiku přilby. Skutečnost uvidíme už v pátek na dráze Ricarda Torma. Tam by také měla Ducati už příští týden testovat nový prototyp s hliníkovým deltaboxem, což je stejná konstrukce, kterou úspěšně používají jejich japonští konkurenti.

Klepněte pro větší obrázek

Osmý Nicky Hayden (Ducati Team) má šanci svého týmového kolegu v celkovém hodnocení porazit. Na Rossiho ztrácí Američan sedm bodů a není nikde psáno, že by se mu to nemuselo podařit. Devátý Colin Edwards (Monster Yamaha Tech3) do Valencie nepřijede, ale o umístění v první desítce už nepřijde, protože desátý Hiroši Aojama (San Carlo Honda Gresini) je za ním patnáct bodů a jedenáctý Héctor Barberá (Mapfre Aspar MotoGP) dokonce dvaatřicet.

Dvanáctý je Álvaro Bautista (Rizla Suzuki MotoGP). Španěl je rychlý, ale v závodech se mu to nedaří proměnit v důležité body. Navíc teď celý tým čeká na rozhodnutí vedení Suzuki ohledně jejich budoucnosti v MotoGP. Toto jednání je ze strany Suzuki nepochopitelné, protože jak Bautista, tak ostatní členové týmu můžou ze dne na den přijít o zaměstnání a naděje, že si dokážou sehnat něco jiného, je s každým dalším dnem horší a horší. Tady opravdu nevím na co čekají, pokud tedy nechtějí následovat příkladu Kawasaki a rozhodnutí si nechat, jako ´překvapení´ na poslední den v roce. Suzuki by rozhodně v MotoGP chybět neměla.

Klepněte pro větší obrázek

Cal Crutchlow (Monster Yamaha Tech 3) je po sedmnácti kolech premiéry v MotoGP třináctý. Na kontě má padesát sedm bodů, což je o jeden více než má český nováček v královské kubatuře Karel Abraham (Cardion AB Motoracing). Oba jezdce čeká poslední souboj o titul pro Nováčka roku 2011 a klání ve Valencii definitivně rozhodně o letošním vítězi prestižního ocenění. Na druhou stranu má Karel Abraham těsně za sebou Toniho Elíase (LCR Honda MotoGP). Španěl absolvoval těžkou sezonu, takže můžeme očekávat, že ještě v posledním závodu bude chtít ledacos odčinit. Poslední dvě místa v průběžném hodnocení patří dvojici Pramac Racingu Lorisi Capirossimu a Randy De Punietovi.

Ve Valencii můžeme čekat napínavou bitvu o titul v kubatuře do 125ccm mezi Nicolasem Terolem a Johannem Zarcem. Pokud Španěl ale opravdu něco šíleně nepokazí, má titul více méně jistý. Velmi napínavé to bylo v kubatuře Moto2, ale … Marc Márquez havaroval v Malajsii, když ho ze sedla vystřelil jeho Suter na mokrém úseku tratě, který samozřejmě vůbec nečekal, protože je na to nikdo z traťových komisařů neupozornil. O titulu se tak rozhodlo v Sepangu, protože odtud si do Evropy přivezl Stefan Bradl dvacetibodový náskok. Dnes Márquezův tým oznámil, že mu lékaři nedoporučili start, což je definitivní konec. Španěl má ještě minimální naději, že jeho problémy se zrakem zmizí, což je podle lékařů možné a projde čtvrteční prohlídkou u hlavního lékaře šampionátu.

Klepněte pro větší obrázek

Je tu finále sezony 2011 a s ní letošní poslední preview. Užijte si závěrečný, i když smutný víkend roku ve Valencii a všichni vzpomeňme na Marca s přáním, aby se již nikdy nic podobného neopakovalo. Příprava na novou sezonu začíná dvoudenním testem v úterý 8. listopadu.

Harmonogram závodního víkendu Velké ceny Valencie:

Pátek 4. listopadu

Čas
Jízdy
Televize
09:15 – 09:55
125ccm: 1. Volný trénink
10:10 – 10:55
MotoGP: 1. Volný trénink
11:10 – 11:55
Moto2: 1. Volný trénink

13:15 – 13:55
125ccm: 2. Volný trénink
14:10 – 14:55
MotoGP: 2. Volný trénink
15:10 – 15:55
Moto2: 2. Volný trénink

Sobota 5. listopadu

Čas
Jízdy
Televize
09:15 – 09:55
125ccm: 3. Volný trénink
10:10 – 10:55
MotoGP: 3. Volný trénink
11:10 – 11:55
Moto2: 3. Volný trénink

13:00 – 13:40
125ccm: Kvalifikace - TV živě
Nova Sport
13:55 – 14:55
MotoGP: Kvalifikace - TV živě
Nova Sport
15:10 – 15:55
Moto2: Kvalifikace - TV živě
Nova Sport

Neděle 6. listopadu

Čas
Jízdy
Televize
08:40 – 09:00
125ccm: Warm-Up
09:10 – 09:30
Moto2: Warm-Up
09:40 – 10:00
MotoGP: Warm-Up

11:00
125ccm: Závod - TV živě
Nova Sport
12:15
Moto2: Závod - TV živě
Nova Sport
14:00
MotoGP: Závod - TV živě
Nova, N.Sport

17. února | Marc Márquez dnes slaví 26 let. odkaz
17. února | To celebrate @marcmarquez93's 26th birthday, we're throwing it back to his 7 World titles celebrations 🎉 #Level7 odkaz
17. února | 🎉 Happy birthday to the fastest, and happiest, 26 year old we know!🎂 ¡Felicidades campeón! Here's to always pushin… odkaz
16. února | Valentino Rossi dnes slaví 40 let: odkaz
9. února | What’s a weekend without a fresh meme? 😉 @MotoGP @Rins42 #SUZUKing odkaz