Parádní výkon a první pole position pro Daniho Pedrosu

Kvalifikaci na Velkou cenu České republiky vyhrál Dani Pedrosa z Repsol Hondy. Druhý čas dnes zaznamenal Jorge Lorenzo z tovární stáje Yamahy a třetí byl lídr šampionátu Casey Stoner.

Jezdcům královské kubatury MotoGP počasí v Brně také ukázalo vlídnější tvář a svůj kvalifikační trénink absolvovali na suchém povrchu Masarykova okruhu. Bohužel už bez Johna Hopkinse, jenž dopoledne ve třetí zatáčce havaroval a nešťastně si zlomil prst na ruce. Pro Suzuki a všechny její fanoušky opravdu velká smůla.

V první polovině kvalifikace MotoGP bojovali o vedoucí příčky trojice Casey Stoner, Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo, jenž na nejrychlejší Stonerův čas 1:57,213 sekundy ztrácel čtyři desetiny. Jezdec tovární stáje Yamahy přesně v polovině kvalifikace zvládl kolo za 1:57,326 sekundy a posunul se tím na druhé místo. Třetí byl Dani Pedrosa, čtvrtý Marco Simoncelli a první pětku uzavíral Američan Ben Spies.

Ve svém jedenáctém kole výrazně zabral Toni Elías a časem 1:58,840 sekundy se posunul z posledního místa na dvanácté. Karel Abraham figuroval po třiceti minutách kvalifikace na patnácté příčce před šestnáctým Nicky Haydenem a sedmnáctým Lorisem Capirossim. Nejrychlejší Ducati byla desátá GP11.1 Valentina Rossiho.

V poslední patnáctiminutovce si pozice na desátém a jedenáctém místě vyměňoval Ital Valentino Rossi a Španěl Álvaro Bautista, Elíase na dvanáctém místě překonal Héctor Barbera z Mapfre Aspar a na vedoucí pozici se s časem 1:57,075 sekundy dostal Dani Pedrosa. Jezdec Repsol Hondy jezdí na Masarykově okruhu plynule a viditelně bez problémů.

V době, kdy do konce zbývalo dvanáct minut spadl Cal Crutchlow z Monster Yamaha Tech 3 a o pár minut později také český závodník Karel Abraham. Crutchlow rychle dojel zpátky do boxů pro náhradní motocykl a kvalifikaci dokončil na jedenáctém místě.

Osm minut před koncem kvalifikace měli pouze dva jezdci časy pod hranici 1´57 sekundy - první Dani Pedrosa a druhý Jorge Lorenzo. Neuvěřitelným způsobem zabral Nicky Hayden a ze dna tabulky vyskočil časem na kolo 1:57, 721 sekundy na sedmou příčku. Už si své maximum nezlepšil a skončil devátý.

V samotném závěru stačil Karel Abraham vyjet znovu na dráhu, aby se pokusil zabojovat a zlepšit si kvalifikační pozici v domácí Grand Prix. To se mu ale nepodařilo a v neděli bude startovat ze sedmnácté pozice.

Kdo ale v samotném závěru dokázal předvést výrazné zlepšení byl Valentino Rossi, který z jedenácté pozice poskočil na šestou a tím získal post v druhé řadě na startu, kde bude společně s Benem Spiesem a Marcem Simoncellim.

Závod třídy MotoGP startuje v neděli 14. srpna ve dvě hodiny odpoledne.