Pohár konstruktérů získá po dvaadvaceti letech Derbi

Španěl Marc Márquez zajistil vítězstvím v australské Grand Prix titul v letošním Poháru konstruktérů nejnižší kubatury do 125ccm výrobci Derbi, který tak přerušil vítěznou šňůru Aprilie.
Pohár konstruktérů získá po dvaadvaceti letech Derbi

Sedmnáctiletý jezdec týmu Red Bull Ajo Motorsport vyhrál na Phillip Islandu svůj devátý podnik sezony a ziskem pětadvaceti bodů zajistil, že v posledních dvou kolech už Derbi nedokáže nikdo porazit. Toto prestižní ocenění v seriálu mistrovství světa tak značka Derbi získá poprvé od roku 1988.

Pro Derbi je to zároveň jejich dvacátý titul. Devět prvenství zaznamenali v Poháru konstruktérů a jedenáctkrát vyhráli titul mistra světa jezdci na motocyklech jejich značky. V patnácti kolech z celkových sedmnácti v letošním kalendáři mistrovství světa získali jezdci Derbi celkem tři sta šedesát bodů, což je průměr na jeden závod dvacet čtyři.

Naposledy Derbi slavila úspěch v Poháru konstruktéru 1988, sezoně, kdy Jorge Martínez ´Aspar´ vyhrál devět podniků z jedenácti. Poslední neděli vyrovnal Marc Márquez rekord Martíneze v počtu vítězství španělského jezdce v jedné sezoně kubatury do 125ccm a má v dalších dvou kolech příležitost tento rekord překonat a zároveň vyhrát mistrovský titul.

V neděli si na Phillip Islandu zajistil španělský výrobce Derbi (1922) už čtvrtý titul v Poháru konstruktérů kubatury do 125ccm. Před rokem 2010 to bylo v letech 1971, 1972 a 1988. Tituly v kubatuře do 80ccm vyhráli v roce 1986, 1987 a 1988. V kubatuře do 50ccm slavili úspěch v sezonách 1969 a 1970.

Pro Derbi je to velký úspěch, o který se velkou měrou postaral s devíti vyhranými závody Španěl Márquez, jenž pro Derbi získal letos na Sachsenringu také 100. vítězství. Další porci bodů připsal na konto španělského výrobce Pol Espargaró s třemi vítězstvími a Efrén Vázquez a Sandro Cortese ziskem pozic na stupních vítězů.

Klepněte pro větší obrázek


17. února | Marc Márquez dnes slaví 26 let. odkaz
17. února | To celebrate @marcmarquez93's 26th birthday, we're throwing it back to his 7 World titles celebrations 🎉 #Level7 odkaz
17. února | 🎉 Happy birthday to the fastest, and happiest, 26 year old we know!🎂 ¡Felicidades campeón! Here's to always pushin… odkaz
16. února | Valentino Rossi dnes slaví 40 let: odkaz
9. února | What’s a weekend without a fresh meme? 😉 @MotoGP @Rins42 #SUZUKing odkaz