Před čtyřmi lety zahynul Luis Salom

Dnes jsou to přesně čtyři roky, co zahynul Luis Salom. Jezdec z Mallorky zemřel 3. 6. 2016 krátce po nehodě ve druhém pátečním tréninku na GP Katalánska.

Luis Salom (zvaný Mexicano) se narodil 7. srpna 1991 ve městě Palma de Mallorka. Již v raném dětství se začal věnovat motocyklovému sportu.

V roce 2007 se připojil do Red Bull Rookies Cupu. Během svého prvního roku skončil v celkovém pořadí na druhém místě. V tomto šampionátu pokračoval i v následujícím roce, bojoval o titul, ale nakonec jej těsně nezískal.

Ve světovém šampionátu silničních motocyklů se poprvé objevil v roce 2009 jako jezdec na divokou kartu při GP Španělska. V témže roce se pak objevil ještě v několika dalších závodech. Roku 2011 se Salom dočkal svého prvního umístění na stupních vítězů – v Assenu dojel druhý.

Svých největších úspěchů však Salom dosáhl v kategorii Moto3, která se začala jezdit od roku 2012. Při GP Indianapolis 2012 vybojoval své první vítězství a na konci roku se pak radoval z titulu vicemistra.

Roku 2013 se již zdálo, že si „Mexicano“ pojede pro mistrovský titul, zvítězil v úvodním závodě v Kataru, v dalších třech skončil na podiu, pak vyhrál tři závody v řadě za sebou: Itálie, Katalánsko a Nizozemsko. V prvních osmi závodech pokaždé vystoupil na stupně vítězů, až v Indianapolis dojel pátý, poté přidal další dvě výhry – v Brně a ve Velké Británii. Závěr roku už mu ovšem nevyšel podle jeho představ, sice zvítězil v Malajsii a byl třetí v Austrálii, ale v Japonsku nedokončil a v posledním závodě upadl a dojel až čtrnáctý. Do Valencie přijel s dvoubodovým náskokem ve vedení šampionátu, ale nakonec skončil až třetí – šampionem se stal Viňales a Saloma předběhl i Rins.

Katalánský okruh mění své uspořádání

Katalánský okruh mění své uspořádání

Roku 2014 přestoupil do Moto2. Ve své první sezóně v prostřední třídě vybojoval dvě umístění na stupních vítězů – v Argentině a Itálii. Po zisku druhého místa v Itálii už se ovšem Salomovi přestalo dařit.

V následující sezóně se na podium nedostal vůbec a rok uzavřel na celkově třináctém místě. V roce 2016 přestoupil k týmu SAG, kde hned na úvod uspěl, když v Kataru dojel jako druhý. Další podium už si Salom na své konto nepřipsal.

3. června 2016 při druhém volném tréninku na GP Katalánska došlo k nehodě, na jejíž následky ještě tentýž den Salom zemřel. Tehdy čtyřiadvacetiletý jezdec havaroval v zatáčce číslo 12 a bohužel mu nepomohl ani rychlý zásah lékařů a převoz do nemocnice.

Foto: Friedemann Kirn, Tim Keeton, 2Snap

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře


21. října | Velkou cenu Teruelu bude muset vynechat Riccardo Rossi, protože měl pozitivní test na koronavirus.
18. října | Marc Márquez dnes napsal na Twitter: "Ahoj všem! Jsem bratr Alexe Márqueze." odkaz
18. října | Takto otec bratrů Márquezových prožíval Alexův boj o vítězství. Nakonec tedy Alex Márquez dojel těsně druhý za Rinsem. odkaz
18. října | Alex Márquez si dnes dojel pro druhé podium v řadě. odkaz
18. října | Joan Mir sice ještě nevyhrál ani jeden závod MotoGP, ale po dnešku je novým vedoucím mužem šampionátu. Je to poprvé od roku 2000, co se do čela šampionátu dostal jezdec Suzuki. odkaz