Před posledními čtyřmi závody sezony: Casey Stoner

Australan je v průběžném hodnocení MS na čtvrtém místě.
Velká cena Portugalska začátkem října zahájí poslední čtveřici závodů sezony 2009 a právě okruh v Estorilu bude po dvouměsíční přestávce místem, kde se do bojů o body ve světovém šampionátu znovu zapojí Casey Stoner, který pro zdravotní problémy vynechal poslední tři závody Grand Prix.

Australan začal sezonu v sedle tovární Ducati na výbornou, když si v kvalifikaci na katarskou Grand Prix zajel pro první pole position sezony a v pondělním závodu pak pod světly reflektorů vyhrál zahajovací závod třídy MotoGP. Vítězství na okruhu v Losail bylo v jeho případě již třetím v řadě.

Druhé kolo v Japonsku stejně jak v Kataru ovlivnil déšť. Stoner v Motegi nedokázal zopakovat výkon z Losail a po zrušené kvalifikaci mu na startu závodu patřilo druhé místo. V samotné Velké ceně to ale nakonec stačilo na čtvrtou pozici a díky tomu se do vedení šampionátu dostal Jorge Lorenzo, který závod v Japonsku vyhrál.

V třetím podniku sezony Casey Stoner poprvé dokázal získat umístění na stupních vítězů v Jerezu. Po startu z třetí pozice projel cílem závodu Velké ceny Španělska jako třetí v pořadí za Valentinem Rossim a Danim Pedrosou.

Grand Prix ve francouzském Le Mans byla znovu hodně ovlivněna nepříznivým počasím a výměna motocyklů, která během samotného závodu proběhla, zamíchala celkovým pořadím královské kubatury. Australan startoval opět z třetího místa, ale tentokrát dojel mimo umístění na stupních vítězů, když cílem projel na pátém místě.

Klepněte pro větší obrázekVelká cena Itálie byla domácí Grand Prix pro italského výrobce motocyklů Ducati, ale okruh v Mugellu byl také místem, kde nikdo od roku 2001 neporazil místního hrdinu Valentina Rossiho. Velká cena byla další v pořadí, kde došlo v průběhu závodu na výměnu motocyklů a tu nejlépe zvládl Australan Stoner, který pro Ducati získal na jejich domácí dráze vůbec první vítězství.

Šesté kolo bylo letos na programu ve slunném Katalánsku a pro Casey Stonera bohužel osudné, protože od závodu v Barceloně ho začaly trápit problémy s únavou a vyčerpáním. Závod v Barceloně letos představil jednu z nejkrásnějších bitev o první pozici, kterou svedla dvojice jezdců z Fiat Yamahy, ale rovněž pohled na zcela vyčerpaného Stonera, který si v závěru stačil s vypětím všech sil udržet za sebou Doviziosa a odvést si body za třetí místo.

Po závodu v Barceloně patřilo prvním třem jezdcům ve vedení šampionátu (Rossi, Lorenzo a Stoner) stejný počet bodů 106 a v další Velké ceně v Assenu tak všichni tři začínali znovu od začátku. V Holandsku se u Stonera znovu objevily problémy s vyčerpáním a po závodu, kde skončil na třetím místě, odešel okamžitě na lékařské ošetření k Dr. Macchiagodenovi z Mobilní kliniky. Po sedmém kole světového šampionátu Australan v průběžném pořadí klesl za oba jezdce tovární Fiat Yamahy a spolu s lékaři se snažil připravit na další kolo, které se tentokrát jelo až v Kalifornii.

V Laguně Seca Casey Stoner spadl v přípravě na Velkou cenu, naštěstí bez následků, ale jeho zdravotní problémy tam pokračovaly znovu a v závěru závodu už nedokázal jezdit takovým stylem na jaký jsme u něho byli zvyklí. Velkou cenu Spojených států Stoner dokončil na čtvrtém místě, ale nevrátil spolu s ostatními do Evropy, ale zůstal v San Francisku, aby podstoupil sérii testů, které sice zjistili chudokrevnost a mírný zánět žaludku, ale nenašly odpověď na otázku, jakým způsobem jeho zdravotní problémy léčit.

Devátý podnik sezony přivítal německý Sachsenring. Casey Stoner si v Německu dojel v kvalifikaci pro třetí pozici v první řadě a v závodu vedl deset kol než pravděpodobně více jak únava zapracovalo nadměrné opotřebení pneumatik jeho GP9, což v konečném důsledku pro Stonera znamenalo body za další čtvrté místo.

Z Německa všichni zamířili naposledy do britského Donington Parku, jenž už v příštím roce vystřídá Silverstone. V kvalifikaci si Australan dojel pro letos druhé umístění mimo první řadu na startu, když zajel čtvrtý čas na kolo, ale samotný závod byl zcela určitě pro oba jezdce tovární Ducati pohromou. Před samotným startem byla dráha mokro-suchá a výběr pneumatik byl rozhodující. U Ducati zvolili jako jediní mokré obutí a to byla osudná chyba a Casey Stoner si tak připsal jen jediné dva body za čtrnácté místo.

Po závodu v Británii přišlo oznámení týmu Ducati, kde uvedli, že Casey Stoner po dohodě s lékaři a týmem nebude závodit v dalších třech Velkých cenách v Brně, Indianapolisu a Misanu. Zhruba dvojměsíční Klepněte pro větší obrázekodpočinek zcela mimo prostředí světového šampionátu má Australanovi umožnit návrat k jeho obvyklé kondici.

Po třech závodech Grand Prix, které Casey Stoner vynechal, klesl v průběžném pořadí šampionátu na čtvrté místo a na třetího Daniho Pedrosu teď ztrácí sedm bodů. Vzhledem k tomu, že do konce sezony 2009 zbývá odjet tři Velké ceny, má stále šanci na dobré umístění v celkovém hodnocení. Vše se uvidí již první víkend v říjnu, kde bude Casey Stoner opět bojovat spolu s ostatními jezdci královské kubatury.
11:35 | Niccolo Antonelli dnes slaví 22 let.
21. února | Francesco Bagnaia pojede příští rok v MotoGP u týmu Pramac Racing.
21. února | Tým Repsol Honda představil svůj motocykl pro rok 2018: odkaz
21. února | Již je to oficiální. Folgera nahradí Syahrin.
18. února | Márquez po pádu v zatáčce č. 12: odkaz