Před posledními čtyřmi závody sezony: Jorge Lorenzo

Jezdec Fiat Yamahy ztrácí na vedení v šampionátu třicet bodů.
Jezdec továrního týmu Fiat Yamahy Jorge Lorenzo je v této fázi šampionátu na druhém místě v průběžném hodnocení. Na svého týmového kolegu Valentina Rossiho ztrácí třicet bodů a od třetího v pořadí Daniho Pedrosy ho dělí solidní náskok v podobě rovných padesáti bodů.

Druhá sezona rodáka z Mallorky je nesrovnatelně lepší než jeho premiérový ročník plný pádů a zranění. V každém z posledních třinácti závodů Grand Prix startoval z první řady a letos je velmi vážným soupeřem obhájci mistrovského titulu Rossimu.

V zahajovacím závodu sezony pod světly reflektorů okruhu v Losail Lorenzo zajel v kvalifikaci třetí nejrychlejší čas a v samotné katarské Grand Prix se umístil na třetím místě za prvním Casey Stonerem a druhým Valentinem Rossim.

Hned v dalším podniku mistrovství světa, který byl na programu v japonské Motegi, Španěl vyhrál svůj první závod sezony a převzal vedení v průběžném hodnocení šampionátu.

Naopak jeho první domácí Velká cena v Jerezu nedopadla vůbec dle očekávání Lorenza, jeho týmu a všech španělských fanoušků podél dráhy na jihu Španělska. Získal sice letos první pole position, ale vysoká míra motivace a snaha uspět za každou cenu znamenala, že Lorenzo ve snaze předjet Casey Stonera v posledních kolech závodu spadl a závod nedokončil. Pro Lorenza, jenž druhý den slavil své dvaadvacáté narozeniny to byla zkušenost s hořkou příchutí.

Nevydařený domácí závod Lorenzo hodil za hlavu hned ve čtvrtém podniku sezony, který se jel na slavné dráze ve francouzském Le Mans. V kvalifikaci si Lorenzo zajel pro druhé místo na startovním roštu a během napínavého závodu s výměnou motocyklů zvládl všechny nástrahy tratě na výbornou a cílem projel jako první. Díky tomu se Lorenzo znovu probojoval na vedoucí příčku královské kubatury.

O vedení ale přišel hned v dalším závodu v Itállii, kde po skvělém výkonu vyhrál Casey Stoner, který tak získal pro Ducati v Mugellu jejich vůbec první vítězství. Lorenzo dojel druhý a Valentino Rossi, kterého nikdo na této italské dráze neporazil od roku 2001 až třetí.

Klepněte pro větší obrázekSouboj v Grand Prix Katalánska mezi Lorenzem a Rossim jistě vejde do historie, protože dvojice Fiat Yamahy předvedla v závěru parádní bitvu a Valentino Rossi musel využít všech svých zkušeností, aby Lorenza dokázal porazit díky manévru v poslední zatáčce. Po závodu v Barceloně měli tři jezdci Rossi, Lorenzo a Stoner stejný bodový zisk a v dalším závodu tak vše začínalo od začátku.

V Assenu se Lorenzo kvalifikoval na druhou pozici v první řadě startovního roštu, ale nepodařil se mu start a tak se mu ani nepodařilo dotáhnout na týmového kolegu, který holandskou Grand Prix vyhrál. Pro Lorenza to znamenalo, že získal letos už třetí druhé místo a v průběžném hodnocení mu patřila rovněž druhá pozice.

Ve Spojených státech Lorenzo spadl v kvalifikaci, ale bolestivé zranění ramene ho neovlivnilo natolik, aby si v sezoně nepřipsal v pořadí již čtvrtou pole position a v samotném závodu nestačil jen na vítěze GP USA Daniho Pedrosu a Valentina Rossiho.

Další velmi těsnou bitvu svedl se svým týmovým kolegou na dráze v německém Sachsenringu. Do závodu startoval z druhého místa a s Rossim vyrovnaně bojoval do posledního kola, ale v cíli mu opět patřila druhá pozice. To znamenalo, že Valentino Rossi si před cestou do Velké Británie vytvořil před svým mladším kolegou čtrnáctibodový náskok.

Podmínky v Donington Parku byly velmi složité, protože před závodem královské kubatury pršelo, ale těsně před startem přestalo. Všichni jezdci mimo obou z tovární Ducati obuli hladké pneumatiky a to se také ukázalo jako nejlepší volba, ale každý výjezd mimo stopu mohl znamenat pád. Lorenzo byl ve vedení závodního pole MotoGP, když najel na bílou čáru lemující trať, což znamenalo pád a druhý nedokončený závod sezony. Rossi převzal vedení, ale také on spadl, ale stačil závod dokončit s poškozeným motocyklem a připsat si body za páté místo.

Stejný osud podkal Jorge Lorenza v Brně, kde se jel jedenáctý podnik sezony Velká cena České republiky. V čele závodního pole opět bojovala dvojice jezdců Fiat Yamahy a když se konečně Španělovi podařilo Rossiho předjet následoval pád. Rossi si tehdy dojel pro vítězství, které bylo velmi podobné tomu z roku 2008, když tehdy naopak spadl Casey Stoner. Pro Lorenza velmi nepříjemná situace, protože na vedoucí pozici už ztrácel rovných padesát bodů a protože ve vedení byl Valentino Rossi, vymazat tento náskok se zdálo téměř nemožné.
Klepněte pro větší obrázek
Jenže, další podnik světového šampionátu v americkém Indinapolisu ukázal, že v tomto sportu není nic jisté. Rossi, vítěz prvního ročníku závodu v Indy nezvládl v jedné ze zatáček situaci a spadl. Motocykl sice zvedl a vydal se znovu na dráhu, ale byl natolik poškozen, že musel ze závodu odstoupit. Jorge Lorenzo potom víc jak polovinu závodu odjel na vedoucí pozici sám a po průjezdu cílem umazal z padesátibodového náskoku plných pětadvacet bodů.

Následoval třináctý podnik sezony Velká cena San Marina a všichni čekali, jak Rossi zvládne tlak domácího prostředí po nevydařené misi za oceánem. Jorge Lorenzo je v pozici, kdy nemá co ztratit, je mu jasné, že Rossi umí také dělat chyby a jel tak do Misana ve výtečné pohodě. Jenže už od prvního volného tréninku bylo vidět, že Rossi nechce nic ponechat náhodě a v nedělním Grand Prix se musel Lorenzo znovu spokojit s druhým místem.

Jorge Lorenzo prodloužil smlouvu s Yamahou o další rok a má před sebou čtyři poslední závody sezony, kde se pokusí smazat třicetibodovou ztrátu, která ho nyní dělí od vedoucí pozice v šampionátu a titulu mistra světa pro rok 2009.

16. července | Johann Zarco dnes slaví 28 let.
15. července | Pol Espargaro, Alex Rins a Jack Miller upadli hned po startu: odkaz
15. července | Alonso Lopez musel po nehodě v závodě do zdravotního střediska. odkaz
15. července | Aleix Espargaro dnes nepojede z důvodu poranění hrudníku. odkaz
15. července | Do zdravotního střediska musel po své nehodě i Fabio Quartararo. odkaz

Harmonogram

GP České republiky, Brno
Pátek 3. srpna
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:05–15:50
Sobota 4. srpna
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 5. srpna    
Moto3 warm up   08:40–09:00
Moto2 warm up   09:10–09:30
MotoGP warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
Moto2 závod   12:20
MotoGP závod   14:00