Před posledními čtyřmi závody sezony: Valentino Rossi

Italský jezdec Fiat Yamahy je ve vedení průběžného hodnocení MS.
Úřadující mistr světa královské kubatury Valentino Rossi je ve vedení průběžného hodnocení letošního ročníku světového šampionátu závodů silničních motocyklů. Před týmovým kolegou Lorenzem vede o třicet bodů a je na nejlepší cestě získat svůj sedmý titul v prestižní top kubatuře MotoGP. Od začátku sezony získal šest pole position a vyhrál stejný počet Grand Prix.

V zahajovacím závodu v Kataru Rossi startoval z druhé pozice na startu a cílem projel druhý za Casey Stonerem, který na závodním okruhu v Losail v posledních třech letech jednoznačně kraluje. První závod sezony byl rovněž zajímavý tím, že kvůli dešti pořadatelé odložili start třídy MotoGP na pondělí.

V Japonsku Rossi opět získal body za druhé místo, protože tentokrát nestačil na svého týmového kolegu Lorenza. Ani na okruhu v Motegi nebylo počasí k jezdcům příznivé, což se stalo osudné pro kvalifikaci, která byla zrušena. Pozice na startu určily výsledky z volných tréninků a Rossi tak získal svou letos první pole position.

Italova chvíle nadešla v třetím podniku sezony, který se jel poprvé v Evropě na okruhu v Jerezu. Na jihu Španělska tentokrát panovalo krásné počasí, ale jezdci Fiat Yamahy se nepodařila kvalifikace a do závodu startoval z čtvrtého místa v druhé řadě. V den závodu byl sice nádherný slunečný den, ale silně foukalo a to některým jezdcům způsobovalo potíže. To ovšem Rossimu nevadilo, protože domácí podnik svého kolegy Lorenza vyhrál a na konto si poprvé připsal maximální počet bodů.

Po jednoznačném vítězství Rossiho na jihu Španělska seriál světového podniku závodů silničních motocyklů zamířil do francouzského Le Mans. Velkou cenu Francie opět provázela nepřízeň počasí a během závodu došlo na výměnu motocyklů, kde Rossi nezvolil úplně nejšťastnější taktiku, což se mu stalo osudné, protože na hladkých pneumatikách neudržel motocykl a spadl. Závod pak dokončil na nebodované šestnácté pozici.

Další kolo světového šampionátu přivítal závodní okruh v italském Mugellu. Dá se říct, že Rossiho okruhu, protože na této závodní dráze vyhrával závody jen on a v posledních sedmi letech tam nenašel nikoho, kdo by ho dokázal porazit. Letošní sezona je ale v mnohých směrech jiná a pokud si chtěl Rossi spravit chuť po Le Mans právě tam, tak to bylo o to horší, protože v cíli se před něho dostali oba jeho největší soupeři Lorenzo a Stoner. Také v Mugellu byl závod MotoGP ovlivněn počasím a tedy opět došlo na výměnu motocyklů.

Druhý velký svátek pro všechny španělské jezdce je Velká cena Katalánska a ta byla po Itálii dalším bodem programu letošního kalendáře závodů Grand Prix. Rossi poprvé od Japonska získal v kvalifikaci umístění v první řadě na startu a do závodu startoval jako druhý. Souboje s jeho týmovým kolegou a domácím závodníkem Jorge Lorenzem se určitě vryly do paměti každého fanouška motosportu. Vše nakonec vyvrcholilo v poslední zatáčce, kde Ital dokázal Lorenza předjet a závod v Barceloně vyhrát. V Barceloně bylo rovněž poprvé vidět, že se něco děje s Casey Stonerem, který si sice odvezl body za třetí místo, ale měl problém si vůbec dojít pro cenu na stupně vítězů.

Klepněte pro větší obrázekDo holandského Assenu odjížděla vedoucí trojice jezdců Valentino Rossi, Jorge Lorenzo a Casey Stoner se stejným bodovým ziskem v průběžném hodnocení. Sedmý podnik sezony tedy pro všechny tři znamenal začít znovu vše od začátku. Nejlépe začal italský jezdec Fiat Yamahy. Rossi v kvalifikaci získal letos druhou pole position a cílem projel jako první, což odstartovalo velké oslavy stého vítězství v jeho úspěšné kariéře závodního jezdce.

Před svým týmovým kolegou si Rossi udržel náskok také po závodu v Laguně Seca na západním pobřeží Spojených států. Stonera pronásledovaly zdravotní potíže a dvojice Rossi a Stoner už nezopakovala nádherný výkon plný soubojů tělo na tělo, kov na kov z předchozího ročníku. Naopak byla Laguna Seca místem znovuzrození Daniho Pedrosy, jenž americký podnik bez problému vyhrál před Rossim a Lorenzem.

Po dvou týdnech se všichni připravovali na Velkou cenu Německa. Sachsenrig byl svědkem další těsné bitvy dvojice jezdců Fiat Yamahy a Rossi tam svého mladšího kolegu opět porazil, když cílem projel jako první jen o 0,099 sekundy. V této chvíli patřilo Rossimu první místo v průběžném hodnocení, kde měl náskok na druhého Lorenza čtrnáct bodů.

Desátý podnik sezony Velká cena Velké Británie byl posledním závodem mistrovství silničních motocyklů v Donington Parku a připravil nejedno překvapení. To že opět pršelo určitě není v letošním roce žádným překvapením a už vůbec ne potom, co déšť narušil první závod v katarské poušti. V Británii bylo překvapením pořadí ve výsledkové listině. První tři místa neobsadil ani jeden z trojice jezdců Rossi, Lorenzo, Stoner, ale Andrea Dovizioso, Colin Edwards a Randy De Puniet.

Lorenzo během závodu jel ve vedení, ale spadl a dál nepokračoval. Rossi, který startoval z pole position po pádu Španěla převzal vedení, ale ne nadlouho, protože i jeho Yamaha se odporoučela k zemi, ale dokázal s ní ještě závod dokončit a připsat důležité body za páté místo. Casey Stoner skočil beznadějně čtrnáctý, protože strategie s mokrým obutím potřebovala k úspěchu jediné a to déšť, který bohužel nepřišel.

Před cestou do České republiky už Rossi vedl o pětadvacet bodů. V kvalifikaci si na okruhu v Brně dojel pro svou pátou pole position sezony. Samotný závod byl v režii obou jezdců Fiat Yamahy, ale v závěru se radoval jen jeden z nich. Rossi Velkou cenu České republiky vyhrál a protože Lorenzo spadl, zvýšil tak svůj náskok na rovných padesát bodů.

Klepněte pro větší obrázekPo úspěšné misi v Čechách následovalo pro Rossiho velké rozčarování ve Spojených státech, kde byla na programu Velká cena Indianapolisu. Ve Staré cihelně Rossi vyhrál první závod šampionátu v roce 2008, ale letos se mu tam vůbec nedařilo. Startoval z třetí pozice, po pádu Pedrosy dokonce několik kol vedl, ale v nájezdu do jedné ze zatáček neudržel Yamahu ve správné stopě a následoval pád. Tentokrát si motocykl poškodil natolik, že v závodu nedokázal pokračovat a protože GP Indianapolisu vyhrál Lorenzo, zůstala najednou z padesátibodového náskoku jen polovina.

Velká cena San Marina byla čtvrtým podnikem sezony, kde získala dvojice Fiat Yamahy umístění na prvních dvou příčkách. Závod vyhrál Rossi, druhý byl Lorenzo a třetí Pedrosa. Nyní dělí Valentina Rossiho od jeho týmového kolegy třicet bodů a do konce sezony ještě budou bojovat o body ze závodu v Estorilu, Phillip Islandu, Sepangu a Valencie. Portugalská Grand Prix je na programu už příští víkend čtvrtého října a je jasné, že se máme v závěru sezony ještě na co těšit.
21. září | FIM odebrala Fenatimu licenci do konce roku 2018.
21. září | Miller tlačil Viňalese odkaz
15. září | Závod MotoGP v Aragonu u týmu Avintia Racing pojede Jordi Torres. Rabat se vrátí nejdříve v Thajsku.
10. září | Marinelli Snipers Team oficiálně potvrdil rozvázání smlouvy s Romanem Fenatim. Jedná se o reakci na včerejší incide… odkaz
10. září | Tři Italové se včera radovali: odkaz

Harmonogram

GP Aragonie, MotorLand Aragon
Pátek 21. září
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:05–15:50
Sobota 22. září
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 23. září    
Moto3 warm up   08:40–09:00
MotoGP warm up   09:10–09:30
Moto2 warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
Moto2 závod   12:20
MotoGP závod   14:00