9
Fotogalerie

Před šesti lety zahynul Luis Salom

Dnes je to přesně šest let, co zahynul Luis Salom. Jezdec z Mallorky zemřel 3. 6. 2016 krátce po nehodě ve druhém pátečním tréninku na GP Katalánska.

Luis Salom (zvaný Mexicano) se narodil 7. srpna 1991 ve městě Palma de Mallorka. Již v raném dětství se začal věnovat motocyklovému sportu.

V roce 2007 se připojil do Red Bull Rookies Cupu. Během svého prvního roku skončil v celkovém pořadí na druhém místě. V tomto šampionátu pokračoval i v následujícím roce, bojoval o titul, ale nakonec jej těsně nezískal.

Ve světovém šampionátu silničních motocyklů se poprvé objevil v roce 2009 jako jezdec na divokou kartu při GP Španělska. V témže roce se pak objevil ještě v několika dalších závodech. Roku 2011 se Salom dočkal svého prvního umístění na stupních vítězů – v Assenu dojel druhý.

Svých největších úspěchů však Salom dosáhl v kategorii Moto3, která se začala jezdit od roku 2012. Při GP Indianapolis 2012 vybojoval své první vítězství a na konci roku se pak radoval z titulu vicemistra.

Roku 2013 se již zdálo, že si „Mexicano“ pojede pro mistrovský titul, zvítězil v úvodním závodě v Kataru, v dalších třech skončil na podiu, pak vyhrál tři závody v řadě za sebou: Itálie, Katalánsko a Nizozemsko. V prvních osmi závodech pokaždé vystoupil na stupně vítězů, až v Indianapolis dojel pátý, poté přidal další dvě výhry – v Brně a ve Velké Británii. Závěr roku už mu ovšem nevyšel podle jeho představ, sice zvítězil v Malajsii a byl třetí v Austrálii, ale v Japonsku nedokončil a v posledním závodě upadl a dojel až čtrnáctý. Do Valencie přijel s dvoubodovým náskokem ve vedení šampionátu, ale nakonec skončil až třetí – šampionem se stal Viňales a Saloma předběhl i Rins.

Roku 2014 přestoupil do Moto2. Ve své první sezóně v prostřední třídě vybojoval dvě umístění na stupních vítězů – v Argentině a Itálii. Po zisku druhého místa v Itálii už se ovšem Salomovi přestalo dařit.

V následující sezóně se na podium nedostal vůbec a rok uzavřel na celkově třináctém místě. V roce 2016 přestoupil k týmu SAG, kde hned na úvod uspěl, když v Kataru dojel jako druhý. Další podium už si Salom na své konto nepřipsal.

3. června 2016 při druhém volném tréninku na GP Katalánska došlo k nehodě, na jejíž následky ještě tentýž den Salom zemřel. Tehdy čtyřiadvacetiletý jezdec havaroval v zatáčce číslo 12 a bohužel mu nepomohl ani rychlý zásah lékařů a převoz do nemocnice.

Foto: Friedemann Kirn, Tim Keeton, 2Snap

Doporučujeme

Články odjinud