První test týmu MOTO FGR v sezóně 2014

Náš tým se o uplynulém víkendu zúčastnil prvního testu. Vydal se na maďarský Pannoniaring, který byl jediným možným řešením v těchto dnech.
První test týmu MOTO FGR v sezóně 2014
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Martin Gbelec

Po podepsání smlouvy na letošní rok usedl na náš motocykl teprve 13-letý český talent a jezdec Red Bull rookies cupu Martin Gbelec. Motocykl FGR 250 GP si ozkoušel již na sklonku loňské sezóny, kdy na Slovakiaringu překvapivě zvítězil v obou závodech.

Počasí při testech nám přálo, pohybovalo se mezi 16 – 20 stupni a i předpokládaný déšť se nám během testovacích dnů vyhýbal.

 Martin jezdil ve čtvrtek a v pátek na propůjčeném motocyklu Honda 125 GP a najížděl velké množství kol na téměř pětikilometrovém okruhu. V sobotu a v neděli pak na našem speciálu FGR tlačil časy postupně dolů. Nakonec zajel na okruhu, na kterém byl prvně několik kol pod 2:03 min., což je velmi dobrá výchozí pozice pro tuto sezónu. Měl to navíc ztížené, přestože jezdil v nejrychlejší skupině, měl s jezdci, kteří neuměli držet stopu problémy, což vedlo k několika drobným kolizím. Zkušeně ustál i těžký highsider. V sobotu nás čekal závod na 6 a v neděli na 8 kol. Oba dva závody jsme byli domluveni, že Martin nechá soupeře ujet, aby měl volnou trať a nemusel se zdržovat předjížděním pomalejších jezdců. Vyzkoušel si tak simulaci závodu, o výsledku ale nemohla být řeč. Nutno podotknout, že jsme na okruhu byli jedinou motorkou specifikace Moto3 a tento test jsme absolvovali se Superbiky a Supersporty, což nebyla úplně ideální varianta.  Čtyřdenní test však proběhl bez problémů a bez pádu a náš tým je tak připraven startovat ve vybraných závodech Alpe Adria cup, které nebudou kolidovat se seriálem Red Bull rookies cup.

Hned příští víkend nás čeká nedaleký Slovakiaring, tentokráte s kratší verzí tratě. Dík patří Jirkovi Látrovi se synem za obsluhu datarecordingu, Marku Morávkovi a Lukáši Peškovi za rady k Martinově jízdě.  A v neposlední řadě také Martinovi, který i přesto, že najezdil za 4 dny více než 1000 km, se dokázal před každým vyjetím naplno koncentrovat a bylo vidět, že je fyzicky velmi dobře připraven. Tým má zatím naplánované čtyři závodní víkendy, uvidíme však podle situace, až Martin oslaví své 14-té narozeniny, co nám závěr sezóny ještě připraví…

Miroslav Felgr, majitel týmu:

„Budu se opakovat, co jsem říkal po loňském závodu na Slovakiaringu, Martin mě opět překvapil! Časy, které zajížděl na okruhu, na kterém ještě nebyl vypovídají o tom, že se nám rodí další velký talent. Měl to ztížené i tím, že mu neměl kdo ukázat na trati stopu a musel na to přijít sám, což ve 13 letech je více než obdivuhodné.

Gbelec zařídil dvě vítězství pro MOTO FGR

Gbelec zařídil dvě vítězství pro MOTO FGR

Hodně mu samozřejmě pomohl datarecording, ale ne každý umí převést čáry v počítači na trať…Je škoda, že kvůli jeho nízkému věku nemůžeme absolvovat španělský nebo italský mistrák, ale Martin je velmi mladý a tyto šampionáty zcela jistě absolvuje v následujících letech. Jsem přesvědčený, že Martin vyhraje šampionát Alpe Adria i přesto, že se zúčastní přibližně poloviny závodů!“

Martin Gbelec, jezdec:

„Byla to řádná porce kilometrů za tyto čtyři dny. Testování jsme ukončili tak akorát. Ale jsem moc, moc spokojenej. Pannoniaring je pro mě nový okruh, je velmi pestrý, najdete na něm vše - pomalé i rychlé zatáčky, horizonty, brzdění v náklonu . Po ránu býval kvůli teplotě asfaltu vždy menší grip, tak jsem tlačil vždy až při dalším vyjetí. Dosahované časy nebyly to hlavní kvůli čemu jsme zde byli, ale přece jen jsou nakonec měřítkem jak nám to jde. Myslím, že nám to jde před sezonou dobře.       Teď nás čeká první mistrák na Slovakiaring který už znám, a v pondělí odlétám s Lukášem a tátou na předsezonní testy Red Bull MotoGP Rookies Cupu do Aragonu.“

Předpokládaný kalendář závodů 2014

11. – 12. 4.                Slovakiaring            IMRC

23. – 25. 5.                Pannoniaring           Alpe Adria

18. – 20. 7.                Most                         Alpe Adria

12. – 14. 9.                Slovakiaring             Alpe Adria

Složení týmu MOTO FGR

Miroslav Felgr                      majitel a manažer týmu

Pavel Petráček                    konstruktér / technik

Jiří Látr                                  technik

David Látr                             datarecording

Petr Adamec                        šéfmechanik

Daniel Tichý                          mechanik

Martin Gbelec                       jezdec

Marek Morávek                    manažer jezdce

Lukáš Pešek                        sportovní trenér

Luboš Felgr                          PR

Michal Felgr                         koordinátor


27. září | Fernandezovi ve warm upu hořel motocykl. odkaz
26. září | Thomas Lüthi pojede příští rok u týmu SAG Racing. odkaz
25. září | Tony Arbolino musel po svém pádu na prohlídku do zdravotního střediska na okruhu. odkaz
20. září | Opakovaný start musel být odložen, protože začalo zase pršet. odkaz
20. září | Závod Moto2 byl přerušen kvůli dešti. Nový závod se pojede na deset kol. odkaz