První trojblok závodů vrcholí v Silverstone

Jedno z nejprestižnějších míst motorsportu s více než šedesátiletou historií bude o víkendu dějištěm Hertz British Grand Prix.
První trojblok závodů vrcholí v Silverstone

První trojice bezprostředně po sobě jdoucích závodů po letní sezóně se chýlí ke konci. Bude se bojovat o posledních 25 z aktuálního balíku 75 bodů. Borce na předních pozicích čeká těžká práce jak najít cestu k překonání jezdce týmu Repsol Honda, momentálně, zdá se, nezastavitelného Marca Márqueze.

Márquez se po čtyřech po sobě jdoucích vítězstvích napevno usadil v čele šampionátu a je mužem, kterého je nutno porazit, o což se snaží druhý v pořadí, týmový kolega Dani Pedrosa, a zejména Jorge Lorenzo z týmu Yamaha Factory Racing. Třetí muž průběžného pořadí by rád získal co nejvíce mistrovských bodů, které se nabízí. Po závodě v Brně prohlásil Lorenzo, že je nutno provést něco s jejich M1. Nezbývá než s nadějí hledět k intenzívně očekávané bezztrátové převodovce. Snad se nasazení dočká včas.

Valentino Rossi se ve svých očekáváních neliší od týmového kolegy Lorenza. Zato Cal Crutchlow má cíl naprosto jasný. Bude mít na svých bedrech nejen myšlenky na domácí závod, kterým chce bezesporu co možná nejvíce potěšit své fanoušky, ale bude chtít také stejně důkladně zapomenout na nešťastný pád v poslední velké ceně. Týmový spoluhráč z Monster Yamaha Tech3 Bradley Smith pojede také před domácím publikem. Poprvé na motocyklu MotoGP. Stejně jako Cal by rád předvedl skvělou podívanou, zvlášť po těžkém Brně. S aktuální formou satelitních Hond to nebude nic snadného.

V Brně mírně ochladl Stefan Bradl z týmu Lucia Cecchinella. Přesto nelze zapomenout na to, co dokázal v Laguně Seca. To Álvaro Bautista nejenže bojuje na trati s Rossim, což je hodně dobrá vizitka, ale určitě se myšlenkami vrací k loňskému roku a svému pole position v Silverstone. Tým Ducati stále pokračuje v hledání toho správného vzorce, jak zvýšit konkurenceschopnost svých strojů. Přesto je jistě potěší, když Nicky Hayden i Andrea Dovizioso dostanou ze svých motocyklů opět maximum. V satelitu Ducati se pod značkou Energy T.I. Pramac Racing představí Andrea Iannone, kterého barvách v Ignite Pramac Racing doplní tovární testovací jezdec Michele Pirro. Ten je znovu náhradníkem za stále se léčícího Bena Spiese.

Bitva mezi CRT stroji nabývá na intenzitě. Na Aleixe Espargaró (Power Electronics Aspar) poslední dobou stále víc dotírá ožívající Colin Edwards z NGM Mobile Forward Racing. Není od věci také sledovat lepšící se výkony Danila Petrucciho v barvách Came IodaRacing Project a Hiroshi Aoyamu z týmu Avintia Blusens. Český závodník Karel Abraham dnes oznámil, že z důvodu ne zcela stoprocentního zotavení se z následků pádu v Indianapolis, závod ve Velké Británii vynechá.

Na všechny jezdce čeká kompletně modernizovaný okruh s jednou z nejrychlejších tratí v kalendáři MotoGP, který sklízí velkou chválu od jezdců. „Silverstone Wing“ – architektonicky velmi krásně zpracovaný nový komplex se stal od roku 2011 novou dominantou okruhu a ještě umocňuje už tak dech beroucí dojem z celého sportovního areálu. Celková délka závodní trati je 5 900 metrů o šířce 17 metrů. Trať se vine 8 levými a 10 pravými zatáčkami a zahrnuje i nejdelší rovinku se 770 metry.

Nejrychlejší kolo trati zajel v roce 2011 při kvalifikaci časem 2'02.020 Australan Casey Stoner na Hondě. Rekord okruhu drží z loňska Španěl Jorge Lorenzo. Na Yamaze jej dosáhl časem 2'02.888. Nejvyšší rychlosti zde dosáhl v roce 2010 další Španěl Dani Pedrosa, který vytočil svůj tachometr na 323,9 km/h.

I tento víkend bude časový harmonogram odlišný od toho zavedeného, nicméně závody se pojedou v pořadí pro Silverstone typickém. Závod MotoGP bude odstartován ve 14 hodin našeho času po Moto2 a před Moto3. Na široké trati v Silverstonu se tentokrát opět představí i dva závody Red Bull Rookies Cupu, který letos zatím suverénně opanovává český talent Karel Hanika. Živé přenosy RBRC můžete sledovat zde
(zdroj: motogp.com)

15:02 | Takto dnes Miller zbrzdil Viňalese v kvalifikaci: odkaz
15:01 | Miller se byl omluvit Viňalesovi za incident během kvalifikace: odkaz
14:24 | Tatsuki Suzuki musel po dnešním kvalifikačním pádu do zdravotního střediska na okruhu. Stěžoval si na bolesti lokte, ale nakonec by měl být v pořádku.
11:50 | Za ignorování žlutých vlajek dostal Daniel Holgado penalizaci v podobě průjezdu dlouhým kolem. Trest si odpyká v GP Nizozemska. odkaz
11:48 | Bendsneyder pomáhá Dixonovi: odkaz