První zlato v MotoGP pro Bena Spiese, vítěze TT v Assenu

Američan vyhrál závod ve velkém stylu a na konto si připsal první vítězství v královské kubatuře. Druhý skončil Casey Stoner, třetí Andrea Dovizioso. Abraham závod nedokončil.
První zlato v MotoGP pro Bena Spiese, vítěze TT v Assenu

Počasí žádné drama pro závod MotoGP nepřipravilo, jelo se na hladkých pneumatikách a s nastavením na suchou dráhu. Katastrofa pro Simoncelliho s Lorenzem, protože oba měli rychlost na hodně dobrý výsledek. Naopak velká spokojenost v případě Bena Spiese, který dnes představil opravdu velmi dobrý výkon. Smůla na straně Karla Abrahama, jenž ve 100. startu Grand Prix nedokončil.

Závod v Assenu byl vyhlášen jako suchý a jezdci tak v případě vyvěšení bílých vlajek měli možnost zajet do boxů a vyměnit motocykly. Nicméně s nastavením pro suchou dráhu odstartoval z první řady Marco Simoncelli (San Carlo Honda Gresini), Ben Spies (Yamaha Factory Racing) a třetí Casey Stoner (Repsol Honda). Karel Abraham (Cardion AB Motoracing) startoval sedmý.

Pro Marca Simoncelliho už budou úvody závodů MotoGP stresující, protože ani v Holandsku nedokázal po startu udržet svou Hondu na dráze, spadl a ještě vzal sebou Jorge Lorenza (Yamaha Factory Racing). Oběma se ale podařilo vrátit zpátky do závodu. Vedení převzal Ben Spies, druhý jel Andrea Dovizioso a třetí Casey Stoner. Úvod závodu nezvládl ani Karel Abraham a Randy De Puniet, oba už dál nepokračovali.

Celkem chaotický úvod závodu ukončil slibovanou napínavou podívanou. V pátém kole Spies vedl s náskokem čtyř sekund, druhý jel Casey Stoner, třetí Andrea Dovizioso, čtvrtý Cal Crutchlow a pátý Valentino Rossi, jenž v dalším kole britského jezdce Tech 3 předjel a snažil se dojet třetího Doviziosa. Na šestém místě figuroval Colin Edwards, sedmý byl Nicky Hayden a Jorge Lorenzo už bojoval o jedenáctou příčku s Héctorem Barberou.

Dvojice továrních jezdců HRC, Stoner a Dovizioso postupně stahovali náskok Bena Spiese, jenž v sedmém kole závodu činil necelé čtyři sekundy. Pro Rossiho to znamenalo, že nedokázal zachytit jejich nástup a postupně na třetího Doviziosa ztrácel. V době, kdy do konce závodu zbývalo patnáct kol, předjel Lorenzo desátého Bautistu a pokračoval dál, aby získal, co možná nejvíc bodů. Což se mu dařilo, protože Cal Crutchlow zajel do boxů a jezdec tovární Yamahy už figuroval desátý.

Marco Simoncelli jel poslední, to znamená třináctý a velmi rychle se přibližoval Akijošimu. Když chtěl po pádu roztlačit motocykl, pomoci se nedočkal, takže jeho ztráta byla poměrně hodně velká. V polovině závodu si Ben Spies stále držel náskok kolem čtyř sekund, druhý jel Casey Stoner a těsně za ním Andrea Dovizioso. Čtvrté místo patřilo Valentinu Rossimu, pátý byl Colin Edwards, šestý Nicky Hayden, sedmý Hiroši Aojama, osmý Jorge Lorenzo, devátý Toni Elías a desátý Álvaro Bautista.

V době, kdy do konce závodu zbývalo odjet jedenáct kol, dává Ben Spies kolo předposlednímu jezdci Kousuke Akijošimu. Jorge Lorenzovi už patřila sedmá příčka a Marco Simoncelli figuroval jedenáctý. Ben Spies neustále zvyšoval tempo a vedl už o čtyři a půl sekundy před dvojicí Repsol Hondy, druhým Stonerem a třetím Doviziosem. V sedmnáctém kole dává Spies kolo také dvanáctému Héctoru Barberovi.

Pět kol před cílem už Jorge Lorenzo předjel šestého Colina Edwardse a uháněl dál vstříc pátému Haydenovi, na kterého ztrácel osm sekund. Ben Spies už s šestisekundovým náskokem na Stonera žádné drama nechtěl připustit, což se mu podařilo a vyhrál. Je to jeho první vítězství v závodu MotoGP. Casey Stoner si druhým místem polepšil ve vedení průběžného hodnocení, Andrea Dovizioso obsadil třetí místo a Honda má na stupních vítězů dva své jezdce.

Další závod je na programu už příští víkend v italském Mugellu – Velká cena Itálie.

Holandská TT, MotoGP – závod:

P. Jezdec Země Tým Motocykl Km/h Čas/ ztráta
1 Ben SPIES USA Yamaha Factory Racing Yamaha 169.7 41'44.659
2 Casey STONER AUS Repsol Honda Team Honda 169.2 +7.697
3 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 167.9 +27.506
4 Valentino ROSSI ITA Ducati Team Ducati 167.7 +30.684
5 Nicky HAYDEN USA Ducati Team Ducati 166.9 +43.172
6 Jorge LORENZO SPA Yamaha Factory Racing Yamaha 166.8 +44.536
7 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 165.2 +1'08.112
8 Hiroshi AOYAMA JPN Repsol Honda Team Honda 165.1 +1'10.753
9 Marco SIMONCELLI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 164.2 +1'24.925
10 Toni ELIAS SPA LCR Honda MotoGP Honda 164.1 +1'26.216
11 Alvaro BAUTISTA SPA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 163.3 +1'38.466
12 Hector BARBERA SPA Mapfre Aspar Team MotoGP Ducati 161.5 +1 kolo
13 Kousuke AKIYOSHI JPN San Carlo Honda Gresini Honda 158.5 +1 kolo
14 Cal CRUTCHLOW GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 151.6 +2 kolaNeklasifikován/ závod nedokončil:
14 Randy DE PUNIET FRA Pramac Racing Team Ducati 145.4 25 kol
17 Karel ABRAHAM CZE Cardion AB Motoracing Ducati
0 kol

25. října | Závod MotoGP už je sice za námi, ale ještě nás čeká závod třídy Moto2, který se netradičně jede až jako poslední. odkaz
25. října | Devátého vítěze jsme se dnes nedočkali. Morbidelli si připsal své druhé vítězství této sezóny. odkaz
25. října | Navzdory nepříznivému vývoji pandemie koronaviru v mnoha evropských zemích by se poslední tři závody letošního roku měly odjet podle plánu. odkaz
24. října | Danilo Petrucci dnes slaví 30 let. odkaz
23. října | I tentokrát proběhlo čištění rychle, takže už se zase jezdí.