Ricardo Tormo Circuit hostí poslední závod sezóny

Ve Valencii, při finálovém závodě sezóny 2012 Gran Premio Generali de la Comunitat Valencia, půjde čistě o prestiž a o vítězství v závodě.
Ricardo Tormo Circuit hostí poslední závod sezóny

Všechny další hry jsou uzavřeny, světový titul je rozdán. Z Austrálie si jej odvezl teď už dvojnásobný mistr světa kategorie MotoGP Jorge Lorenzo se svou tovární Yamahou M1.

Circuit de la Comunitat Valenciana Ricardo Tormo – jak zní celý oficiální název tohoto svatostánku motosportu, byl dokončen v roce 1999. Už v témže roce hostil jeden z podniků MotoGP a také závod španělského motocyklového šampionátu. Trať v regionu Cheste ve Valencii má několik variant. Ta pro MotoGP měří 4 km a zahrnuje pět pravých a osm levých zatáček a rovinku o délce 650 metrů. Přestože je okruh obecně považován za menší, je zde velmi slušný komplex boxů, který má ve svých útrobách 48 garáží. Honosí se tribunami tvořícími stadion, které pojmou až 150 tisíc diváků a zaručí jim skvělý výhled na trať. To všechno vytváří jedinečnou atmosféru nejen pro domácí, ale i ostatní jezdce, kterou navíc umocňuje i to, že v případě MotoGP se jedná o poslední závod sezóny.

Tři jezdci tu budou zoufale usilovat o první místo. Jorge Lorenzo, ten bude doufat, že svou mistrovskou sezónu ukončí domácím vítězstvím, čímž vzdá hold všem svým fanouškům a týmu. Ve Valencii však bude čelit obrovskému tlaku dvojice z týmu Repsol Honda. Pro Caseyho Stonera je to poslední závod před jeho odchodem do „výslužby". Je zcela logické, že plánuje rozloučení v nejlepším možném stylu. Pokud bude jeho dominantní forma z Austrálie pokračovat, je nepochybně jedním z nejžhavějších kandidátů na vítězství. Ovšem i týmový kolega Dani Pedrosa má co napravovat. Přestože už titul není ve hře, chce vítězstvím ukázat všem, že si letos na něj dělal nárok zcela oprávněně. A přestože vyrobil na Phillip Islandu jednu ze svých „nejdražších" chyb v kariéře, bude nedílnou součástí letošního tria „mimozemšťanů". Ve Valencii si takto spolu zazávodí naposledy.

Andrea Dovizioso z týmu Monster Yamaha Tech3 už nemůže na třetí pozici v šampionátu dosáhnout, své čtvrté místo má ale zcela jisté. Úplně v jiné pozici je kolega Cal Crutchlow, u kterého ještě existuje matematická šance, obsadit v závěru pátou příčku. Brit je jako politý čerstvou vodou (a šampaňským) za třetí místo v Austrálii a do Španělska nepochybně přijede s jednoznačnou touhou si tento úspěch zopakovat. V první řadě mu však v cestě stojí jezdec týmu San Carlo Honda Álvaro Bautista. V druhé části sezony se Španěl se svou formou dočkal obratu k lepšímu a navíc bude mít na své straně podporu domácího publika. Určitě bude mít na paměti i událost z první zatáčky loňské Valencie, kdy po nárazu do zadního kola Doviziosovy Hondy najednou vyřadil ze hry hned tři jezdce na Ducati. Předpokládá se tedy, že v několika prvních kolech bude opatrnější.

O body a konečné páté místo se bude rvát také jedna z loňských Bautistových „obětí" Valentino Rossi v rudých barvách tovární Ducati. Pro Rossiho to bude poslední víkend, při němž bude sedlat Desmosedici a Valentino prohlásil, že chce pro tým odvést co nejlepší práci a pokusit se skončit na celkovém pátém místě. Týmový kolega Nicky Hayden, který byl loni při incidentu s Bautistou zraněn, chce tentokrát závod dokončit co nejlépe a do následného posezónního testovacího období vstoupit bez jakýchkoliv zranění. Mezi tovární motocykly by se rád zamíchal také Stefan Bradl, jezdec týmu LCR Honda. O nadcházejícím víkendu bude korunován titulem Rookie of the Year 2012 a doufá, že se pro něj dostaví s co nejlepším umístěním z posledního podniku Grand Prix. Karel Abraham z AB Cardion a Héctor Barberá z Pramacu uzavřou ve Valencii sezónu plnou zranění a složitých podmínek. Zároveň se zde rozloučí se svými kontroverzními satelitními motocykly Ducati. Oba chtějí skončit v pozitivním duchu, nejlépe v top desítce.

Motocykly CRT završí na okruhu pojmenovaném po španělském závodníkovi Ricardo Tormovi  svoji debutovou sezónu. Pomyslným šampionem této „podkategorie" MotoGP se zřejmě stane Aleix Espargaró v tmavěmodrých barvách Asparova týmu Power Electronics. Korunovaci by mu mohl překazit už jen týmový kolega Randy de Puniet, ale to pouze v případě, že by se mu v posledním závodě podařilo vymazat jedenácti bodový deficit. Randy je znám tím, že pro to udělá vše, co bude v jeho silách. CRT stroje dále osedlají Colin Edwards z NGM Mobile Forward Racing, Danilo Petrucci z Came IodaRacing týmu, za tým Speed Master Ital Roberto Rolfo a za San Carlo Honda Gresini příští oficiální testovací jezdec továrny Ducati Michele Pirro. Nebude chybět ani James Ellison z Birdova týmu Paul Bird Motorsport a Iván Silva na CRT stroji z boxů Avintia Blusens.

Ve Valencii se představí i dva náhradní jezdci. Za stále zraněného Yonnyho Hernandeze se v týmu Avintia Blusens představí bývalý (možná opět i budoucí) závodník královské kategorie, Japonec Hiroshi Aoyama. S tovární Yamahou zraněného Bena Spiese se závodního víkendu zúčastní oficiální testman od tří ladiček Katsuyuki Nakasuga. Jednatřicetiletý Japonec je čerstvým držitelem mistrovského titulu v japonském superbikovém šampionátu All Japan Superbike Championship a doufá, že ve Valencii zanechá působivý dojem ze svého výkonu.
(motogp.com)

 

17:15 | Khairul Idham Pawi dnes slaví 19 let.
14:23 | Valentino Rossi zkusí jet už v Aragonii.
11:45 | Rossi nakonec v Misanu testoval v pondělí i v úterý. Ve středu podstoupí lékařskou prohlídku a rozhodne se o jeho účasti v Aragonii.
18. září | Dle italských médií Rossi zítra zkusí testovat v Misanu a pokud bude vše o.k., odcestuje do Aragonie.
16. září | Dnešní pocta zesnulému Nietovi: odkaz

Harmonogram

GP Aragonie, MotorLand Aragon
Pátek 22. září
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:10–15:55
Sobota 23. září
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto 3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 24. září    
Moto3 warm up   08:40–09:00
Moto2 warm up   09:10–09:30
MotoGP warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
Moto2 závod   12:20
MotoGP závod   14:00

Nejčtenější články

Byl zveřejněn předběžný kalendář pro rok 2018

Byl zveřejněn předběžný kalendář pro…

Dnes byl zveřejněn předběžný kalendář MotoGP pro rok 2018. Oproti letošnímu roku bude o jeden závod více. Nově se totiž do kalendáře přidalo Thajsko, kde se pojede 7. října 2018. Brněnský závod je naplánován na 5. srpna 2018. Nejistota panuje ohledně toho, na kterém okruhu se příští rok pojede GP Velké Británie. Rozhoduje se mezi okruhem Silverstone a Donington Park.

13.  9.  2017 |
Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již potvrzen

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již …

Zástupci FIM a Dorny v pondělí 23. ledna 2017 potvrdili konečnou verzi kalendáře MotoGP pro letošní rok. Oproti poslední verzi k žádným změnám termínu nedošlo, pouze závod ve Velké Británii na okruhu Silverstone je již s definitivní platností potvrzen.

24.  1.  2017 |
Pocta zesnulému Nietovi - Madrid

Pocta zesnulému Nietovi - Madrid

V sobotu se mnozí příznivci Angela Nieta sešli v Madridu, aby zde poctili tohoto nedávno zesnulého bývalého jezdce.

16.  9.  2017 |
Rossi má za sebou první test na motocyklu po zranění nohy

Rossi má za sebou první test na moto…

Poslední srpnový den si Rossi zlomil nohu. Včera se poprvé od nehody znovu posadil na motocykl. Testoval na okruhu v Misanu.

včera |
Místo Rossiho pojede v Aragonii van der Mark

Místo Rossiho pojede v Aragonii van …

Valentino Rossi má zlomenou nohu, kvůli čemuž je nucen vynechat i závod v Aragonii. Nahradí jej van der Mark.

11.  9.  2017 |