Rossi hovořil o svých soupeřích v sezoně 2009

Pro Itala bylo velkým překvapením výkon Suzuki.
Klepněte pro větší obrázekPo prvním předsezonním testu třídy MotoGP měl úřadující světový šampión Valentino Rossi možnost zhodnotit své největší soupeře v letošní sezóně závodů královské kubatury.

Italský jezdec tovární Fiat Yamahy uvedl na stránkách crash.net, že test v Sepangu jen potvrdil jeho dřívější tvrzení, že Casey Stoner bude jeho nejtěžším soupeřem, ale stejně se vyjádřil i Danim Pedrosovi a rovněž byl překvapen výkonem Suzuki.

Rossi sice ukončil test na druhém místě za Australanem, ale ztratil na něho jen 0.094 sekundy. Ovšem největším překvapením byl výkon Lorise Capirossiho, který jako jediný jel první den pod dvě minuty a dvě sekundy. To se ve čtvrtek v Sepangu nepodařilo nikomu a poslední den testů se umístil na třetím místě se ztrátou 0.219 sekundy.

Dani Pedrosa byl druhý den čtvrtý nejrychlejší, ale pro bolesti v operovaném koleně musel testování ještě ten den odpoledne ukončit. Rossiho týmový kolega Jorge Lorenzo se poslední den vzpamatoval z pomalého rozjezdu, když jel časy nad dvě minuty a tři sekundy a poslední den si zajel pro sedmé místo.

„Myslím si, že Casey bude nejtěžším soupeřem a musíme počkat až uvidíme Pedrosu, když bude v pořádku. Capirossi je se Suzuki překvapením a Vermeulen je taky dobrý. Myslím, že Lorenzo ještě potřebuje najet nějaké kilometry, ale pro první závod bude konkurenceschopný,“ uvedl Valentino Rossi.

Casey Stoner byl mimo prvního dne nejrychlejším jezdcem na okruhu v Sepangu. Vrátil se do sedla Ducati poprvé od doby, kdy podstoupil operaci zápěstí a právě zápěstí Australana silně omezovalo a nebyl díky tomu schopen zajet víc, jak pět kol najednou.

Nicméně i Rossi se lehce zranil, když spadl ve svém bytě na skleněnou desku stolu a uvedl, že Stonerův čas na kolo signalizuje, že jeho zápěstí nemohlo být až tolik bolestivé. Stonerův nejlepší čas 2:01.043 sekundy byl o půl sekundy lepší než zajel Pedrosa na pole position v kvalifikaci na Velkou cenu Malajsie.

„Stoner je už velmi rychlý. Myslím si, že aby zajel takový čas, tak neměl příliš velké bolesti, protože pokud vás to hodně bolí a zajedete takový čas, pak bez bolesti by mohl být možná o jednu a půl sekundy rychlejší!“ uvedl Rossi a dodal: „Nemyslím si ale, že je to reálné.“

Stoner, Rossi a Pedrosa se v posledních dvou letech umístili v celkovém hodnocení šampionátu na prvních třech pozicích. Jenže zatímco Stoner získal v tomto období šestnáct vítězství, Rossi třináct, tak Pedrosa vyhrál jen čtyřikrát.

„Myslím, že Dani je rychlý, ale Stoner je mnohem výraznější,“ vysvětlil Rossi a pokračoval: „Dani se musí projevit … ví jakým způsobem jezdit, je konkurenční, je dobrý, ale vítězí méně než my. Takže potřebuje, aby se v tomto hledisku zlepšil.“

„Stoner byl velkým překvapením roku 2007, protože ve své předchozí kariéře neudělal hodně ohromných výsledků. Ale nyní si myslím je mým nejtěžším soupeřem,“ uvedl na adresu Australana Rossi.

Valentino Rossi, který má na kontě nejvíce vítězství v závodech Grand Prix a celkem osm titulů mistra světa prozradil, že k testování on osobně přistupuje zcela jednoduše.

„Zkouším být tak rychlý, jak jen to jde, aniž bych jel na limitu. Zkouším být velmi konzistentní, ale abych toho docílil potřebuji, jako každý jezdec, dobré pneumatiky a dobrý motocykl,“ uvedl Rossi a závěrem dodal: „V této chvíli mám technický komplet, který je konkurenceschopný.“
20. ledna | Marco Simoncelli by dnes slavil 31 let.
17. ledna | Jonas Folger nebude letos závodit.
15. ledna | Romano Fenati dnes slaví 22 let.
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 21 let.
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 23 let.