Rossi: Každý titul má svůj vlastní příběh

Itali se nechal slyšet, že pokud by vyhrál desátý titul, tak by určitě nebyl o nic více důležitější než jeho posledních devět a v případě, že by už nedokázal bojovat o vítězství, tak skončí.

„Jsem Valentino Rossi. Pokud zůstanu v MotoGP tak proto, abych se snažil vyhrát. Když to nebude možné, tak nastal čas zůstat doma a pracovat na zahradě,“ řekl Ital.

Ve své dosavadní, velmi úspěšné kariéře Rossi vyhrál devět titulů a před letošní sezonou se tak nabízí otázka, zda dokáže tento počet zakulatit na rovných deset. „Ano, desítka je hezké číslo, ale už máme devítku,“ uvedl. „Byl by to další mistrovský titul, tak jako všechny ostatní v minulosti a každý má svůj vlastní příběh.“

Valentino Rossi vyhrál šampionát v nejnižší kubatuře do 125ccm, v třídě 250ccm a sedmkrát nepoznal porážku v královské kubatuře MotoGP. Postupně se tak stává legendou motosportu, protože drží rekord jak v počtu vítězství v královské kubatuře (77) tak v počtu umístění na stupních vítězů (128).

Aby vyrovnal rekord Itala Giacomo Agostiniho s celkem osmi tituly v královské kubatuře mistrovství světa, potřebuje Rossi v letošním ročníku znovu vyhrát. Doba, kdy Agostini závodil byla v mnohém jiná a pro Rossiho nebude nijak jednoduché, aby ve statistikách slavnému krajanovi s celkem patnácti tituly ve všech třídách a sto dvaadvaceti vyhranými závody Grand Prix konkuroval. I když v případě vyhraných GP není nic nemožné.

„Agostiniho rekord je více než cíl, je to sen,“ uvedl Rossi, který loni v Holandsku oslavil sté vítězství kariéry a v Kataru nastoupí k prvnímu závodu sezony 2010 s celkem sto třemi vítězstvími v závodech Grand Prix. Jednatřicetiletý Rossi věří, že se na vrcholu může udržet další dva, tři roky, ale zároveň připustil, že závodit skončí pokud zjistí, že již dále není schopen bojovat o titul.

V úvodním předsezonním testu v Sepangu, ale Rossi podal velmi dobrý výkon, když v obou dnech zajel na pěti a půl kilometrovém okruhu nejrychlejší čas ze všech sedmnácti jezdců MotoGP. Konkurence ale také nespala a Casey Stoner, Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa se opět vešli do již proslulé první čtyřky.

„Myslím, že první čtyři teď mají o trošku vyšší rychlost,“ řekl Rossi. „Ale to je jen začátek a my tady máme spoustu nových jezdců, od kterých se letos hodně očekává. Obzvlášť je to Spies, ale také Simoncelli. Potom tam jsou další jako Dovizioso, kteří měli v roce 2009 určité problémy, ale chtějí dokázat, že jsou rychlí, takže každý víkend tam bude někdo další, kdo se bude snažit bojovat s nejlepší čtyřkou,“ uvedl závěrem Rossi.

17. října | Maria Herrera v Austrálii nahradí zraněného Arenase.
16. října | Dominique Aegerter byl dodatečně diskvalifikován z GP San Marina kvůli použití nepovoleného oleje. Přijde tak o vítězství.