Rossi potvrdil odchod od Yamahy, příští rok bude závodit pro Ducati

Po sedmi letech působení u Yamahy změní Valentino Rossi zaměstnavatele, potvrdil to v Brně. Ital podepsal dvouletou smlouvu s Ducati

"Je velmi těžké jen několika slovy vysvětlit, jaký byl můj vztah s Yamahou v uplynulých sedmi letech," napsal Rossi na rozloučenou (obrázek dole). "Mnoho věcí se od dávných časů v roce 2004 změnilo, především se změnila ona, moje M1. V té době to byla slabá MotoGP motorka středu pole, které se posmívala většina jezdců a techniků MotoGP. Poté, co jsem jí pomohl růst a zlepšovat se, se v garáži usmívá, lidé se jí dvoří a obdivují ji, je považována za nejlepší."

Italský mistr světa poděkoval všem, kteří mu u Yamahy pomohli k zisku čtyř titulů mistra světa, za všechny jmenoval Masaa Furosawu, Masahika Nakadžimu, Hiroju Atusumiho a Jeremyho Burgesse.

"Teď přišel čas hledat nové výzvy, moje práce u Yamahy skončila," konstatoval. "Bohužel i ty nejkrásnější love story končí, ale zanechávají mnoho nádherných vzpomínek, jako když jsme se já a moje M1 poprvé políbili na trávě ve Welkomu a ona se mi podívala do očí a řekla: ´Miluju tě!´"

Představitelé Yamahy Rossimu poděkovali a uznali, že jeho zásluhou se z M1 stala v MotoGP referenční motorka. Japonský výrobce dodal, že Rossi navždy zůstane součástí historie Yamahy.

"I když litujeme Valentinova rozhodnutí odejít, zcela respektujeme jeho přání hledat nové výzvy a do roku 2011 a dalších let mu přejeme to nejlepší. Ve zbývajících osmi závodech sezóny 2010 zůstává Valentino továrním jezdcem Yamahy. Jako takový bude těžit z naší plné podpory a my doufáme a očekáváme, že v modrém získá do konce sezóny ještě několik vítězství," uvedl závodní šéf Yamahy Lin Jarvis.

Novým zaměstnavatelem Valentina Rossiho bude od příštího roku italská Ducati. "Jsme nadšení, že můžeme oznámit, že Valentino Rossi bude od roku 2011 jezdit pro nás," řekl prezident italského výrobce Gabriele Del Torchio. Smlouvu podepsaly obě strany na dvě sezóny.

Na spolupráci s obdivovaným krajanem se těší především sportovní šéf Ducati Filippo Preziosi. "Valentino je hlavně velký fanoušek motorek, takže mi bylo vždy potěšením naslouchat jeho názorům," uvedl. "Do Grand Prix ve Valencii zůstane soupeřem, tak velkým, že naše vítězství měla díky němu vždy mimořádnou hodnotu. Ale jakmile poprvé usedne na Ducati, budeme spolupracovat na každém detailu, abychom vyvinuli motorku, která mu umožní předvést jeho talent. Pracovat s Valentinem je jedna z nejvíce vzrušujících věcí pro každého inženýra a je dobré vědět, že mi budeme mít tuto příležitost v příští sezóně."

Týmovým kolegou Rossiho by měl být Nicky Hayden, ale Italové to zatím nepotvrdili.

Klepněte pro větší obrázek


10:42 | Brad Binder dnes slaví 25 let. odkaz
9. srpna | Brad Binder slaví své první vítězství v MotoGP. Byl to jeho teprve třetí závod v této kategorii. odkaz
9. srpna | Jeden blíže nespecifikovaný zaměstnanec Dorny byl pozitivně testován na covid-19. Dotyčný nemá žádné příznaky a nyní se nachází v izolaci v brněnském hotelu. Izolováni byli i lidé, s nimiž došel do bližšího kontaktu.
7. srpna | Luis Salom by dnes slavil 29 let.
4. srpna | Marc Márquez nakonec v Brně nepojede. Nahradí jej Stefan Bradl.