Rossi s novým motorem první, třetí Lorenzo ho šetří na později

Valentino Rossi se po delší době objevil v čele pátečního tréninku. Bolest ramene cítí v Motegi méně, než čekal. Jorge Lorenzo potřebuje zlepšit zadní trakci.
Rossi s novým motorem první, třetí Lorenzo ho šetří na později

Přestože se Valentino Rossi obával, že trať v Motegi bude náročná na jeho poraněné rameno, zajel v úvodním tréninku na Velkou cenu Japonska nejrychlejší čas. Jeho týmový kolega ze stáje Fiat Yamaha, který je vedoucím jezdcem šampionátu, obsadil třetí místo.

Rossi jel poprvé s novější specifikací motoru a pochvaloval si zejména chování stroje při zařazení vyšších rychlostních stupňů. "Že jsem první je pro mě velké překvapení. Čekal jsem, že tu budu se svým ramenem dost trpět, je tu hodně míst, kde se musí tvrdě brzdit. Jsem rád, že to bylo OK," pochvaloval si italský fenomén. "Udělali jsme dobrou práci s nastavením. Nasadil jsem nový motor, chová se lépe hlavně při zařazené čtyřce a pětce."

Devítinásobný mistr světa pak zavtipkoval, že už je to dlouho, co byl takhle vepředu, a proto si musí tento sladký pocit pořádně užít. Neopomněl však politovat Daniho Pedrosu, který si zlomil klíční kost. "Viděl jsem z dálky jeho nehodu. Je to smůla, doufám, že to nebude tak špatné," přeje si.

Lorenzo zatím vylepšený motor nenasadil, protože už v sezoně využil o jeden motor víc než Rossi. Novou jednotku si tedy šetří na později. Přesto oproti Velké ceně Aragónu neztrácí tolik na rovinkách. Zkoušel dva druhy nastavení a s oběma byl rychlý. "Mohli bychom v určitých částech tratě vylepšit zadní trakci, ale jinak to dnes bylo dobré, nejsme tak daleko od Valentina," hodnotil rodák z Mallorky pozitivně úvodní den. "Nechci teď přemýšlet, jak mě ovlivní Daniho situace, ale je mi ho velmi líto. Je smůla zranit se v této fázi sezony."

Oba tovární jezdci Yamahy doufají, že nebude v dalších dnech závodního víkendu pršet, jak naznačují předpovědi.