Rozhovor s Jakubem Kornfeilem

Po čtyřech úvodních závodech letošní sezony patří jezdci týmu Ongetta-Centro Seta čtrnácté místo v průběžném hodnocení šampionátu. Český jezdec bodoval ve dvou závodech z toho jednou v první desítce.
Rozhovor s Jakubem Kornfeilem

Dosud nejlepší umístění v podobě sedmého místa zaznamenal Jakub Kornfeil ve Španělsku. Velká cena se jela na mokré dráze a za takových podmínek se rozdíly mezi továrními a netovárními motocykly alespoň trošku srovnají. Jaký je vlastně v tomto případě rozdíl mezi továrním a netovárním motocyklem?

„V kubatuře do 125ccm jede nějakých čtrnáct továrních motocyklů Aprilia RSA a hlavní rozdíl je v tom, že RSA je novější motorka, je mnohem propracovanější, jede líp, je ostřejší a mnohem rychleji s ní po výjezdu ze zatáčky dosáhnete maximálky,“ uvedl pro motogpsport.cz Jakub Kornfeil. „Celkově je tam mnohem lepší motor a oproti RSW má o pět, šest koní víc a to je na stopětadvacítku prostě strašně moc.“

Letos jede Jakub Kornfeil svou druhou sezonu v mistrovství světa s novým týmem Ongetta-Centro Seta. Po čtyřech závodech má na kontě dvanáct bodů a nabízí se otázka, jak je spokojen s úvodem letošní sezony. „Vidím v tom určitě vzestup, což je pozitivní,“ pokračoval rodák z Rohatce u Hodonína. „Máme chuť bojovat a jít do toho. Tým se zlepšuje, začíná nám to fungovat, což si myslím je na výsledcích vidět.“

„Bohužel teď naposledy nám to v Le Mans nevyšlo. Celý víkend byl fantastický, ale v samotném závodu nám odešla přední brzda a za to mechanici samozřejmě nemůžou. Od Estorilu opravdu odvádějí skvělou práci a myslím, že nám to funguje velmi dobře.“

Na otázku, jaký je rozdíl mezi úvodem loňské sezony, kdy závodil v barvách týmu Germany Racing a letošního ročníku s italským týmem, Jakub Kornfeil odpověděl: „Vidím to tak, že to jsou dva naprosto odlišné týmy a v každém z nich se pracuje úplně jinak. Současný tým je myslím lepší a to i přesto, že nám to v Kataru moc nefungovalo. Je tam velká chuť se stále zlepšovat.“

Klepněte pro větší obrázek

Začátkem června je na programu závod v Barceloně. Loni se českému jezdi v Katalánsku moc nedařilo, protože měli problémy s technikou, ale nakonec projel cílem šestnáctý, těsně za bodovaným umístění. Je okruh v Montmeló pro Vás oblíbenou tratí nebo naopak? „Loni jsem v Barceloně jel poprvé v životě, takže to se těžko nějak hodnotí,“ uvedl Jakub Kornfeil.

„Tato trat má ale něco do sebe. Je hodně rytmická, poměrně rychlá a jsou tam zatáčky, které jsou úplně jiné než na ostatních okruzích a jsou tam i kopce, takže určitě zajímavé pro diváky. Myslím, že pokud mi tam pojede motorka, tak by to mohlo být dobré. Loni jsem tam skončil šestnáctý, protože jsme po celý víkend měli obrovské technické problémy. Motor točil na dvanáct tisíc otáček a na cílové rovince, která má něco kolem devíti set metrů jsem řadil maximálně pětku, takže s tím opravdu nešlo jezdit.“

A jak se Jakub Kornfeil připravuje na Velkou cenu Katalánska (3.-5. června)? „Teď trénuji každý druhý den, někdy i každý den v závislosti na tom, jak moc nabitý je můj program. Snažím se ale trénovat každý den. Týden před závodem najíždím na speciální režim, který spočívá v jiné stravě a mnohem intenzivnější fyzické přípravě,“ prozradil jezdec týmu Ongetta Centro Seta.

Poslední otázka na Jakuba Kornfeila směřovala k chystané změně v podobě nové kubatury Moto3. „V paddocku se už o Moto3 začíná mluvit. V týmu už také padlo, co bude příští rok, ale zatím se to neřeší. Myslím, že se to rozjede právě po Barceloně, protože tam proběhne oficiální představení motocyklu kubatury Moto3,“ uvedl Kornfeil a závěrem řekl svůj pohled na konec dvoudobých motocyklů v mistrovství světa. „Myslím, že je škoda, protože ty dvoutakty do mistrovství prostě patří. Lidem se to líbí, mají jejich charakteristický zvuk rádi a bylo by lépe, kdyby zůstaly. Čtyřdobé motocykly, to už je o něčem jiném.“

Foto: MPAFoto.com

17. srpna | Jorge Navarro prodloužil s týmem Gresini. Pojede s nimi ve třídě Moto2 i v následujícím roce.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 8 N/A
MotoGP: Rakouskou pole position vybojoval Márquez

MotoGP: Rakouskou pole position vybo…

V Rakousku se z prvního místa do závodu vydá Marc Marquez. Společnost mu v první řadě budou dělat jezdci Ducati - Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo.

12.  8.  2017 | | 3 N/A
MotoGP: V neděli dopoledne kraloval Dovizioso

MotoGP: V neděli dopoledne kraloval …

Andrea Dovizioso je nejrychlejším mužem nedělního warm upu. V první trojici skončili i Marc Márquez a Maverick Viňales.

13.  8.  2017 |
Moto3: Mir opět vítězí a opět navyšuje vedení v šampionátu

Moto3: Mir opět vítězí a opět navyšu…

Joan Mir vybojoval své letošní sedmé vítězství a navyšuje vedení v šampionátu. Na podium se dostali i Philipp Oettl a zraněný Jorge Martin.

13.  8.  2017 |
Moto2: V závodě plném pádů vítězí Morbidelli

Moto2: V závodě plném pádů vítězí Mo…

Závod Moto2 byl bohužel plný pádů. Velký pád přišel hned v úvodu. Na podium vystoupili Morbidelli, Márquez a Lüthi.

13.  8.  2017 |