Rozhovor s Karlem Abrahamem

Výkonově perfektní poslední závodní víkend sezony v neděli korunoval vítězstvím v kubatuře Moto2 český motocyklový závodník brněnského týmu Cardion AB Motoracing Karel Abraham.
Rozhovor s Karlem Abrahamem

Dvacetiletý rodák z Brna ve Valencii svedl pořádnou bitvu s Tonim Elíasem, Juliánem Simónem a nakonec i s Italem Iannonem. Využil chyby Elíase a chvilkového zaváhání zbývajících dvou jeho soupeřů, aby se v posledním kole dostal do vedení a cílem projel poprvé v kariéře na prvním místě. Jak to všechno Abraham viděl svýma očima, připravil jeho tým v krátkém rozhovoru.

Po třetím místě v Motegi jsi ve Valencii konečně dosáhl na zlato. Dají se srovnat pocity v cíli obou závodů?
Karel Abraham: „V obou případech jsem na stupních vítězů prožil nádherné pocity, ale ve Valencii jsem vyhrál a o to víc jsem cítil obrovskou radost. Bylo to opravdu úžasné. Navíc vyhrál jsem po velké bitvě. Byl to můj určitě nejlepší závod v mistrovství světa.“

Rozhodl jsi opět v posledním kole. Útok Elíase tě nepřekvapil, ale naopak ses za ním vyvezl před Simona. On ale skončil mimo trať a ty jsi vyhrál. Jak jsi tenhle rozhodující moment vnímal?
Karel Abraham: „Počítal jsem s tím, že v závěru se mezi námi s Elíasem odehraje ještě tvrdý souboj. Celý závod jsme se předjížděli a jeli opravdu na hraně. Většinou jsem byl třetí, ale chvíli jsem jel druhý, pak čtvrtý. Když se přede mne Elías v závěru dostal, řekl jsem si, že mu to vrátím a půjdu do toho hodně agresivně.“

„V Motegi jsem takhle předjel De Angelise, ale tentokrát jsem se chtěl prosadit ještě víc. Byl jsem těsně za ním, když on zaútočil a dostal se před Simóna. Já se za ním vyvezl. Toni byl ale příliš rychlý a trefil Iannoneho. Tahle kolize mi nahrála. Elías vyjel mimo trať a Iannoneho to přibrzdilo. Dostal jsem se do čela závodu a měl v posledních metrech největší obavy z toho, co udělá hodně ostrý Iannone. Nevěděl jsem, že mám menší náskok, a tak jsem čekal, že každou chvíli přijde útok. K tomu ale nedošlo a já se mohl radovat z prvního vítězství v Grand Prix.“

Jak ti pomohlo k úspěchu prvenství v dopoledním warm-upu?
Karel Abraham: „Přiznám se, že tohle první místo jsem moc nevnímal. Věděl jsem, že mám dobře nastavený motocykl a přemýšlel hlavně o startu. Po sobotní kvalifikaci jsem byl ve třetí řadě. Mohlo to být lepší, ale zbrzdila nás porucha spojky a v závěru jsem zajížděl sice dobré časy, ale jel jsem sám. Závod jsem ale začal dobře. Udržel jsem se ve vedoucí skupině a to bylo rozhodující. Měl jsem to dnes dobře rozjeté a cítil jsem velkou pohodu. Tak jsem bojoval.“

Ve Valencii jsi loni skončil šestý ve dvěstěpadesátkách. Tentokrát jsi přijel na okruh Ricarda Torma po výborné sérii čtyř závodů s nejlepším výsledkem v Japonsku, kde jsi obsadil třetí místo. Věřil jsi, že by to mohlo vyjít na stupně vítězů?
Karel Abraham: „Na to jsem nemyslel. Ve Valencii patří k favoritům především domácí jezdci, kteří se na této technické trati chtějí pokaždé ukázat v co nejlepším světle a jedou jak o život. Druhé a třetí místo ve volném pátečním tréninku nebylo špatné, ale to stále ještě nic neznamenalo. Až, když jsem zvládl start, tak jsem začal věřit, že mám šanci na dobrý výsledek.“

S kubaturou Moto2 se tak loučíš vítězstvím a poprvé jsi skončil v celkovém hodnocení mistrovství světa v první desítce. Jsi spokojený, nebo jsi čekal od této sezony víc?
Karel Abraham: „Mohlo to být lepší, ale když si vezmu, jaké problémy jsme měli s motocyklem RSV a museli přejít ke značce FTR, jak i to, že jsem několik závodů pro zranění vynechal, tak to nebylo špatné. Nejvíc mrzí začátek šampionátu, ale Moto2 absolvovala letos premiérovou sezonu a nikdo nevěděl, který motocykl bude opravdu dobrý. Byla to loterie a my měli v úvodu smůlu. Psychicky se to na výkonech muselo projevit. Když už jsem se dostal konečně do formy, tak přišlo zranění v Brně, které nás opět přibrzdilo. Tak alespoň, že nám vyšel závěr šampionátu. Všem, členům týmu, sponzorům a fanouškům, musím proto poděkovat za podporu.“

Máš co slavit, ale přece jen už v úterý tě čekají první oficiální testy v královské třídě MotoGP. Jaký bude jejich program?  
Karel Abraham: „Je pravda, že s oslavou to dnes nemůžu přehnat. Zítra se musím na první oficiální testy připravit. Víc práce ale čeká mechaniky, kteří musejí upravit oba motocykly Ducati, které budu mít k dispozici. Jeden bude od Casey Stonera, druhý od Nicky Haydena. S jeho Ducati asi bude hodně práce. Ale těším se na testování. Na programu budou jízdy v úterý a ve středu vždy od deseti dopoledne do pěti hodin odpoledne.“

17. srpna | Jorge Navarro prodloužil s týmem Gresini. Pojede s nimi ve třídě Moto2 i v následujícím roce.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 8 N/A
MotoGP v Rakousku 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Rakousku 2017: Ohlasy první…

Po Brně se jezdci hned vydali do Rakouska, kde se odehrála velká bitva mezi Dovim a Márquezem. Vítězně z ní nakonec vyšel Dovi. Márquez dojel druhý a na podium se dostal i Dani Pedrosa.

15.  8.  2017 |
Abraham si z Rakouska veze dva body

Abraham si z Rakouska veze dva body

V rakouském závodě se sice Abraham dlouho pohyboval na dvanácté příčce, ale v závěru už měl příliš opotřebované pneumatiky, takže klesl na čtrnácté místo.

14.  8.  2017 |
Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již potvrzen

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již …

Zástupci FIM a Dorny v pondělí 23. ledna 2017 potvrdili konečnou verzi kalendáře MotoGP pro letošní rok. Oproti poslední verzi k žádným změnám termínu nedošlo, pouze závod ve Velké Británii na okruhu Silverstone je již s definitivní platností potvrzen.

24.  1.  2017 |
Příští rok pojede Redding u Aprilie

Příští rok pojede Redding u Aprilie

V pondělí vydala Aprilia oficiální prohlášení, že od příštího roku bude jejich novým jezdcem Scott Redding.

14.  8.  2017 |