Rozhovor s Valentinem Rossim: Dokázal jsem svou hodnotu

Štěstí přeje připraveným a Valentino Rossi rozhodně v Le Mans obstál. Seděl na startovním roštu před závodem a měl pocit, že déšť je dobrým znamením.
Rozhovor s Valentinem Rossim: Dokázal jsem svou hodnotu

"Doufal jsem, že bude pršet, i když mokrý závod obvykle znamená, že to bude náročné a nevypočitatelné," vtipkoval. Skutečnost, že jeho pozitivní výsledek přišel po náročném boji se Stonerem, byl jen třešničkou na dortu. "Casey je výborný jezdez  – pokračoval Valentino – je skvělé s ním bojovat, ale poslední dobou jsme se na trati moc nepotkávali, protože já jsem šel do Ducati a on k Hondě.".

Vzpomněl jste si na Jerez 2011?

"Rozhodně ano. Minulý rok jsem vše příliš uspěchal. Jel jsem jako začátečník a udělal jsem chybu, po které jsem neudržel motorku na kolech a při pádu jsem vzal sebou také Caseyho. Tentokrát jsem byl klidnější a rozhodl jsem se, že nic neuspěchám a budu ho chvíli sledovat."

V jednu chvíli jste s ním ztratil kontakt  ...

"Měl jsem problém s přilbou. Moje hledí se zamlžilo, což mě velmi znepokojilo. Nikdy dřív se mi to nestalo. Trochu jsem si ho pootevřel a bylo po problému. Mezi tím jsem ztratil 2 nebo 3 sekundy na Stonera. Také se ke mně hodně přiblížili Dovizioso a Crutchlow."

Jaký byl nejtěžší moment závodu?

"V posledních deseti kolech jsem do toho dal to nejlepší, snažil jsem se setřást jezdce Yamaha Tech 3. Musel jsem tvrdě pracovat, abych se od nich odpoutal a mohl stíhat Stonera."

Druhé místo je skoro tak dobré jako vítězství?

"Vítězství je další věc, ale tohle je to důležitý výsledek pro mě, můj tým a pro každého u Ducati."

Je to odpověď pro ty, co už Tě odepisovali?

"Já nad tím nepřemýšlím. Věděl jsem, že to není pravda a dnes jsem prostě měl šanci ukázat, že na to ještě mám. Jistě, byl jsem naštvaný, ale bral jsem to s úsměvem. Je totiž velmi těžké posuzovat věci z vnějsku a velmi snadno se říká, že je někdo vyřízený"

Ducati je velmi dobrá na mokrém povrchu, přišli jste na to proč?

"Ne tak docela. Zvláštní je, že jednou naší slabinou je akcelerace na suchém povrchu, kdež to  na mokru je naší silnou stránkou. Možná je to proto, že jsme snížili v dešti výkon a mohli tak maximálně využít dostupných koňských sil, lépe je přenést na dráhu. Dokonce i další náš problém, nedotáčivost je na mokru minimalizován. Konec konců, každá motorka má určité vlastnosti. V DNA Ducati je zakódována výkonnost na mokru. "

Nebude po tomto výsledku menší motivace nadále motorku zlepšovat?

"Motivace a touha zlepšovat Ducati a být více konkurenceschopní určitě nepolevuje. Ta zásadní chyba se musí odstranit. Už po prvních testech jsem si uvědomili, že nejsme schopni bojovat o vítězství hned od začátku sezony."

Bylo klíčové zkusit změnit nastavení, které používá Hayden?

"On a jeho tým mají více zkušeností s tímto motocyklem. Díky tomu jsme teď také našli dobré základní nastavení a na něm budeme pracovat. Také jsme to dokázali hned při kvalifikaci."

Co můžeme očekávat v Barceloně za dva týdny?

"Určitě ne boj o stupně vítězů, protože na such máme stále problémy. Cílem bude konkurovat satelitním Yamahám."

Pomůže test v Mugellu?

"Budeme zkoušet nějaké nové díly a všichni doufáme, že nás posunou o další krok vpřed."

Překlad: Jirka Hudák


14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.
10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 30 let.