S nejnižší kubaturou se vítězstvím rozloučil Julian Simon

[GP Valencie - 125ccm, závod]

Poslední podnik sezony nejnižší kubatury vyhrál Julian Simon, Mistr světa třídy 125ccm pro rok 2009, druhé místo obsadil Bradley Smith, vicemistr světa a pro třetí pozici si v dnešním závodu dojel Pol Espargaro. V celkovém hodnocení šampionátu ale jezdci Derbi Racing patří čtvrtá příčka, protože jeho krajan Nicolas Terol cílem projel jako desátý a to mu stačilo, aby se v letošním ročníku mistrovství světa umístil na celkovém třetím místě za Julianem Simonem a Bradley Smithem.

V posledním závodu nejnižší kubatury do 125ccm bylo stále k dispozici třetí místo v šampionátu. O tuto pozici měli velký zájem dva jezdci a to Nicolas Terol z Jack&Jones a Pol Espargaro z Derbi Racing, jimž na startu Velké ceny Valencie patřila šestá a osmá pozice. Z pole position startoval světový šampion Julian Simon, druhý Simone Corsi, třetí Bradley Smith a první řadu uzavřel Marc Marquez.

I když se v zahřívacím kole před samotným závodem zastavil motor Aprilie Bradley Smithe a nevypadalo s britským jezdcem nejlépe, motor přece jenom naskočil a po startu závodu převzal britský závodník vedoucí pozici před týmovým kolegou Julianem Simonem a třetím Marcem Marquzem v sedle rakouské KTM, pro kterou byl tento závod posledním v mistrovství světa silničních motocyklů.

V šestém kole závodu vypsaného na čtyřiadvacet kol došlo v jedné ze zatáček ke kontaktu mezi Scottem Reddingem a Esteve Rabatem, což jsou oba jezdci týmu Blusens Aprilia a takovým ne zrovna povedeným stylem se rozloučili s letošním šampionátem. Pádem také závod ukončil Němec Stefan Bradl, který už spadl v ranním zahřívacím tréninku a letošní ročník ukončil v osmém kole závodu ve Valencii.

V polovině závodu kralovala ve vedení dvojice jezdců Bancaja Aspar, první Bradley Smith, těsně za ním Julian Simon a třetí s odstupem sedmi sekund Pol Espargaro. Nicolas Terol závodil na devátém místě, což mu stále zaručovalo zisk celkového třetího místa v mistrovství. Terol se postupně propadal a v sedmnáctém kole mu patřila jedenáctá pozice, ale z posledního závodu sezony si nakonec odveze body za desáté místo a to znamená, že v mistrovství je celkově třetí.

Španěl Espargaro si v druhé polovině závodu udržoval pětisekundový náskok před čtvrtým Němcem Simone Corsi z Fontana Racing, který vedl velmi vyrovnanou skupinu deseti jezdců, mezi nimiž jel také na deváté pozici mistr Evropy třídy 125GP Marcel Schrötter. Český jezdec Jakub Kornfeil, který si v mistrovství Evropy dojel pro parádní čtvrté místo, v dnešním závodu spadl a poslední podnik sezony mistrovství světa nedokončil.

V době, kdy do konce závodu zbývalo pět kol bylo pořadí následující – první Bradley Smith, druhý Julian Simon, třetí Pol Espargaro. Čtvrtý Joan Olive, pátý Marc Marquez a šestý Marcel Schrötter v závěru velmi tvrdě bojovali o čtvrtou pozici, kterou nakonec získal Simone Corsi, protože Španěl Marquez v posledním kole spadl a závod opět nedokončil.

Ve dvacátém kole závodu Smith chyboval v jedné ze zatáček zatáčce, toho využil Julian Simon a okamžitě převzal vedení v závodu. Britský jezdec byl ale dneska při chuti a začal velmi těsný souboj o vítězství v posledním závodu sezony mezi dvěma jezdci týmu Bancaja Aspar. Oba borci předvedli parádní bitvu jenž gradovala v posledním kole, ale ani tentokrát se britskému mladíkovi nepodařilo porazit svého zkušenějšího kolegu.