Šéf Hondy není spokojen se změnou pravidel z Estorilu

FIM tam změnila systém penalizací za překročení povoleného počtu motorů.
Šéf Hondy Shuhei Nakamoto vyjádřil své zklamání nad změnou pravidel, které v Estorilu oznámila Mezinárodní motocyklová federace a jenž se týkala penalizací za překročení stanoveného počtu pohonných jednotek. Od Velké ceny České republiky totiž v posledních sedmi závodech sezony mohli na motocyklovém prototypu MotoGP použít jen pět pohonných jednotek.

Pokud by někdo ze závodníků tento počet pěti motorů překročil, přišel by tak o deset bodů v průběžném hodnocení individuální soutěže jezdců. FIM se obávala, aby nedošlo k situacím, že jezdec raději určitou část závodního víkendu nebo poslední závod raději prosedí, protože by to pro něho bylo výhodnější než mínus deset bodů v celkovém hodnocení.

V Estorilu se tedy rozhodlo a vešlo v platnost, že pokud bude tým nucen danému jezdci motor vyměnit, tak se to nijak bodově nedotkne jezdce, ale díky tomu se ´jen´ postaví na konec startovního roštu. O deset bodů ale přijde výrobce v Poháru konstruktérů a to se opravdu vůbec nelíbí Shuhei Nakamatovi z Hondy, protože právě Honda má v šampionátu celkem šest strojů.

Pro HRC je to z pochopitelných důvodů velmi citelný zásah do předem dohodnutých pravidel, protože s šesti závodními prototypy RC212V na startu se jich tato změna v penalizacích může ze všech výrobců dotknout nejvíce.

Ani Yamaha není z rozhodnutí v Estorilu nadšená a změnu v penalizacích vidí jako nešťastné řešení. Po portugalském úspěchu Jorge Lorenza bylo pro Yamahu vítězství v Poháru konstruktéru jasné, ale díky změně se zatím oslava musí odložit. Do konce sezony stále zůstávají tři Velké ceny a pokud někdo z jejich čtyř jezdců bude muset na své YZR-M1 použít motor navíc, body půjdou po desítkách dolů.

Šéf Hondy Shuhei Nakamoto pro Motorcycle News uvedl: „Tato změna mě vážně zklamala. Pouze Honda dodává šest motocyklů, takže díky tomu máme větší šanci na problém. Možná budeme muset tento počet zredukovat.“
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

18. února | Márquez po pádu v zatáčce č. 12: odkaz
18. února | Na thajskou dráhu dnes zavítal had: odkaz
17. února | Marc Márquez dnes slaví 25 let.
16. února | Rossi odkaz
16. února | Valentino Rossi dnes slaví 39 let.