Šest zemí světa má v šampionátu po jednom jezdci

Česká republika má v letošní sezoně hned tři zástupce.

Mistrovství světa silničních motocyklů je sportovním podnikem, kde každý z jezdců jede sám za sebe. Samozřejmě závodníci pracují po celou sezonu na tom, aby pro svůj tým získali, co nejlepší výsledek v celkovém hodnocení, ale jedním z důležitých rysů šampionátu je také fakt, že každý z jezdců rovněž reprezentuje svou zemi.

V závodech motocyklů dominovali zejména jezdci z Itálie a Španělska, ale v poslední době vídáme čím dál tím častěji úspěšné jezdce z Francie, Velké Británie, Spojených států, Austrálie a Německa. Všechny zmíněné státy rovněž figurují v kalendáři závodů silničních motocyklů a příslušní jezdci svými výkony tak přispívají k vyšší návštěvnosti těchto podniků.

V letošní sezóně se může Česká republika pochlubit hned třemi zástupci. V nejnižší kubatuře má letos premiéru Lukáš Šembera a ve čtvrtlitrech je již známá dvojice českých jezdců Karel Abraham a Lukáš Pešek.

Nicméně jsou v mistrovství jezdci a letos jich je na startovních listinách všech kubatur šest, kteří jsou v šampionátu jedinými zástupci své země a reprezentují tento sport v různých částech světa.

V královské kubatuře máme hned dva takové jezdce. Prvním je Alex De Angelis ze San Marina, jenž v letošním roce pojede už svou druhou sezonu v sedle Hondy týmu San Carlo Honda Gresini. De Angelis ještě donedávna nebyl ve světovém šampionátu jediným jezdcem ze San Marina, protože v nižších kubaturách závodil Manuel Poggiali, který získal titul v třídě do 125ccm a 250ccm.

Druhým jezdcem je Fin Mika Kallio, který jde ve stopách svého předchůdce Jarno Saarineniho a v letošní sezoně bude poprvé závodit v královské kubatuře v barvách týmu Pramac Racing. Kallio získal dvakrát po sobě titul vicemistra světa v nejnižší kubatuře a v minulém roce byl ve čtvrtlitrech třetí.

Rakousko je spojeno se značkou motocyklů KTM a přesto má jen jednoho zástupce v poli jezdců. Jediným Rakušanem v mistrovství je Michael Ranseder, který letos nepojede s rakouským motocyklem, jak by se dalo předpokládat, ale s čínským strojem Haojue.

Stejně jak v případě Rakouska, je na tom stejně i Nizozemí. Obě země v minulosti zastupovalo mnohem více jezdců, ale na startovním roštu sezony 2009 uvidíme jen jednoho Holanďana. Jezdcem ze země tulipánů je nováček Jasper Iwema v barvách týmu Racing Team Germany.

Po velmi, velmi dlouhé době letos na startovním roštu čtvrtlitrové kubatury uvidíme zástupce Ruska, kterým je Vladimir Leonov. Jeho předchůdci Nikolaj Sevostayanov a Endel Kiisa závodili v šedesátých letech na motocyklech o obsahu 500ccm a 250ccm. Ruský mladík je jediným jezdcem týmu Viessmann Kiefer Racing ve čtvrtlitrech.

Pravděpodobně jeden z největších propagátorů tohoto sportu ve své vzdálené zemi je jezdec týmu Thai Honda Ratthapark Wilairot. Než začal závodit se o motocyklové závody v Thajsku moc lidí nezajímalo, dnes je situace zcela opačná a mladý Thajec je velkou hvězdou ve své zemi. Wilairot je vůbec první thajský jezdec, který dokončil kompletní sezonu závodů Grand Prix a během předsezonních testů se předvedl ve skvělé formě.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 27 let. odkaz
8. prosince | Alex Rins dnes slaví 22 let.
26. listopadu | Takhle jezdce moc často nevídáme: odkaz
26. listopadu | Od pátku 24. 11. je již možné zakoupit vstupenky na GP České republiky 2018.
23. listopadu | Alex Márquez testuje v Jerezu motocykl MotoGP. Nahradil zraněného Lüthiho. odkaz