Skvělé vítězství Jorge Lorenza, Dovizioso druhý, Abraham 12.

Po parádním výkonu vyhrál závod italské GP Jorge Lorenzo, druhé místo a velká radost pro Andrea Doviziosa, který v domácím prostředí porazil týmového kolegu a vedoucího muže šampionátu Casey Stonera.

Velká cena Itálie představila napínavé závody ve všech třech kubaturách. Závod MotoGP vyhrál Jorge Lorenzo, který tím snižuje náskok Casey Stonera ve vedení mistrovství světa. Velkou radost si druhým místem udělal Andrea Dovizioso a samozřejmě radost musí mít také HRC, protože má dva své motocykly na stupních vítězů.

V první řadě na startu závodu královské kubatury stála trojice jezdců osmistovek v podobě vítěze kvalifikace Casey Stonera (Repsol Honda Team), Bena Spiese (Yamaha Factory Racing), vítěze posledního podniku v Assenu a Marca Simoncelliho, nejrychlejšího jezdce ranního warm-upu. Karel Abraham (Cardion AB Motoracing) byl jedenáctý mezi dvojicí Valentino Rossi (Ducati Team) a Héctor Barberá (Mapfre Aspar MotoGP).

Vedoucí pozici si po startu udržel Casey Soner, který si okamžitě začal budovat náskok. V nájezdu do druhého kola bylo pořadí za Australanem, druhý Jorge Lorenzo, třetí Andrea Dovizioso, čtvrtý Ben Spies a pátý Marco Simoncelli. Nicky Hayden chyboval v době, kdy mu patřila šestá příčka a po návratu zpět na trať jel poslední. Karel Abraham figuroval v úvodních kolech na dvanáctém místě.

Valentino Rossi startem nic nezískal a jen těžko se prokousával pořadím. Ve třetím kole jel Ital desátý a na vedoucího Stonera ztrácel sedm a půl sekundy. Za jezdcem tovární Ducati byl v nájezdu do čtvrtého kola jezdec týmu Cardion AB Motoracing Karel Abraham.

Po úvodních pěti kolech se na vedoucích pozicích nic nezměnilo. Casey Stoner stále navyšoval svůj náskok, druhé místo patřilo Lorenzovi, třetí Doviziosovi, čtvrté Simoncellimu a první pětici uzavíral Ben Spies. Álvaro Bautista (Rizla Suzuki MotoGP) vedl skupinu jezdců bojující o šesté místo. Za jezdcem Suzuki jel sedmý Héctor Barberá, osmý Valentino Rossi a devátý Colin Edwards (Monster Yamaha Tech3). Jeho týmový kolega Cal Crutchlow zajel v sedmém kole závodu do boxů a když se vrátil zpátky, jel poslední. Předposlední patnácté místo místo patřilo Tonimu Elíasovi (LCR Honda) a čtrnáctý jel Randy De Punietovi (Pramac Racing).

Dani Pedrosa jel v osmém kole italské GP na desátém místě a postupně získával další a další pozice. V době, kdy do konce zbývalo čtrnáct kol probíhal souboj o druhé místo mezi Lorenzem a Doviziosem. Valentino Rossi předjel po několika pokusech jezdce Aspar Ducati GP11 Héctora Bárberu a zařadil se na šesté místo, kde na pátého Bena Spiese ztrácel přes dvanáct sekund.

V polovině závodu bylo pořadí v závodu MotoGP: 1. Stoner, 2. Lorenzo, 3. Dovizioso, 4. Simoncelli, 5. Spies, 6. Rossi, 7. Bárbera, 8. Bautista, 9. Pedrosa, 10. Edwards, 11. Abraham, 12. Hayden, 13. Aojama, 14. De Puniet a 15. Elías.

Ve čtrnáctém kole předjel Ben Spies čtvrtého Marca Simoncelliho, když tovární Hondu porazil na kilometrové rovince okruhu v Mugellu. Simoncelli byl v nájezdu do první zatáčky delší a Spies toho okamžitě využil. Casey Stoner měl necelé dvě sekundy náskoku, ale druhý Jorge Lorenzo jeho náskok začal výrazně umazávat. V polovině závodu Australan vedl přes dvě sekundy, sedm kol do koce to bylo něco kolem sekundy.

Závěr závodu sliboval napínavou podívanou, protože Jorge Lorenzo skutečně Casey Stonera dojel a začala bitva o první místo, ale také o body do průběžného hodnocení šampionátu, kde těmto dvěma jezdcům patří první dvě pozice. V sedmnáctém kole zajel Lorenzo nejrychlejší kolo závodu a ve stejném okamžiku také předjel Casey Stonera.

Pět kol do konce bylo vidět, že Jorge Lorenzo má na to, aby dnes tovární Hondy porazil. Postupně si na Stonera budoval náskok, kterým chtěl eliminovat možnost, že na cílové rovince Australan zaútočí z jeho větrného stínu. Ve dvacátém kole předjel Simoncelli znovu Bena Spiese, Dani Pedrosa si držel osmou příčku a Karel Abraham dvanáctou před Bautistou, De Punietem a Elíasem.

Andrea Dovizioso už jel těsně za Stonerem a bylo otázkou, zda na svého týmového kolegu zaútočí. Stalo se tak v nájezdu do posledního kola, Ital zaútočil na rovince a v nájezdu do první zatáčky byl lepší než Stoner. Pak následovala bitva týmových kolegů o druhé místo, která lidem u HRC dělala hluboké vrásky na čele.

Závod vyhrál Jorge Lorenzo po skutečně parádním výkonu. Stejně dobrý výkon podal Andrea Dovizioso, domácí jezdec, který si oslavy patřičně vychutnal. Třetí místo obsadil Casey Stoner. Umístění na stupních vítězů nezískal ani tentokrát Marco Simoncelli, který ještě v samotném závěru prohrál bitvu o čtvrté místo s Benem Spiesem.