Slabší kubatury – zajímavosti před závody v Assenu

Tento týden se jezdci vypraví do nizozemského Assenu, kde je čeká osmý podnik letošní sezóny. Níže následují některé statistické údaje vztahující se ke slabším kubaturám.
Slabší kubatury – zajímavosti před závody v Assenu

Moto2

Jako vedoucí muž šampionátu přijíždí do Assenu v prostřední kubatuře Franco Morbidelli. Jeho náskok v čele se ovšem během posledních dvou závodů poměrně zmenšil. Na svém kontě má nyní 123 bodů a druhý v pořadí – Thomas Lüthi – ztrácí jen sedm bodů. Morbidellimu se v poslední době přiblížil i jeho týmový kolega Alex Márquez, který vyhrál v Katalánsku. Márquez je nyní třetí a na vedoucího jezdce ztrácí dvacet bodů.

Pro srovnání: Po pátém závodu letošního roku, který se jel ve Francii, měl Morbidelli rovných sto bodů. Druhý Lüthi ztrácel dvacet bodů a třetí Márquez dokonce 38 bodů.

Loni se v Assenu v prostřední kubatuře na podium vydali Takaaki Nakagami, Johann Zarco a Franco Morbidelli.

Kromě výše zmíněného Nakagamiho znají pocit z vítězství v Assenu v kategorii Moto2 i Johann Zarco (2015), Anthony West (2014), Pol Espargaro (2013), Marc Márquez (2011 a 2012) a Andrea Iannone (2010).

V roce 2014 se v Moto2 v Assenu dočkal vítězství Anthony West. Pro tohoto jezdce to bylo celkově druhé vítězství v prostřední kubatuře. Zajímavostí je, že mezi prvním a druhým Westovým vítězstvím v prostřední třídě je odstup jedenáct let. Poprvé zvítězil v roce 2003 v Assenu (tehdy ovšem prostřední třídou byla kategorie do 250 ccm) a podruhé taktéž v Assenu, ale až v roce 2014 (to už prostřední třídou byla kategorie Moto2).

Pozor: Letošní závod Moto2 v Assenu se jede netradičně až ve 14:30 po závodě královské kubatury.

Moto3

Šampionátu nejslabší kubatury nyní kraluje Joan Mir, který má na svém kontě už 133 bodů. Druhým jezdcem v pořadí je Romano Fenati, ale ten už ztrácí 45 bodů. Vzhledem k tomuto rozdílu je jisté, že Mir po Assenu zůstane vedoucím mužem šampionátu i v případě, že by vůbec nebodoval. Za Fenatim, který má nyní 88 bodů, je již ovšem pořadí velmi těsné. Třetí Canet zaostává za Fenatim jen o tři body, pátý di Giannantonio ztrácí na svého krajana Fenatiho osm bodů. A dalekou nejsou ani Andrea Migno a Jorge Martin na pátém a šestém místě. Oba posledně jmenovaní mají 76 bodů.

Jorge Martin už letos čtyřikrát vyrážel z pole position. Nejrychlejší v kvalifikaci byl i v Itálii, ale tam se musel z první pozice posunout o dvanáct míst dále z důvodu penalizace. Na podium vystoupil během letošního roku už čtyřikrát, ale zatím stále čeká na své první vítězství.

Už v několika závodech v řadě za sebou se žádnému jezdci v kategorii Moto3 nepodařilo vyhrát závod z pole position. Naposledy to dokázal Brad Binder loni v Austrálii.

Loni se v Assenu v Moto3 vydali na podium Bagnaia, di Giannantonio a Migno.

V předchozích letech v Assenu v Moto3 vítězili: Francesco Bagnaia (2016), Miguel Oliveira (2015), Alex Márquez (2014), Luis Salom (2013) a Maverick Viňales (2012).

Závod Moto3 se pojede v tradičním čase – tedy v neděli v 11:00. Ovšem MotoGP se pojede už ve 13:00 a Moto2 až ve 14:30.

Zdroj: motogp.com, foto: Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

12:30 | Jorge Martin si při nehodě poranil ruku, kotník a hlavu. Musí do nemocnice na další vyšetření. odkaz
12:07 | Alex Márquez spadl v závěru třetího tréninku - upadl těsně před svým bratrem. odkaz
11:49 | Jorge Martin je dle posledních zpráv při vědomí a byl převezen do zdravotního střediska. odkaz
11:40 | Trénink MotoGP byl přerušen po nehodě Jorge Martina. odkaz
16. dubna | Ode dneška je možné žádat o vrácení peněz za nákup vstupenek na brněnskou Grand Prix. Více informací zde: odkaz