Španěl Pol Espargaro vyhrál závod nejnižší kubatury

[GP Indianapolisu - 125ccm, závod]

Pod krásně modrou oblohou vyhrál dnešní první závod Velké ceny Indianapolisu Pol Espargaro v barvách Derbi Racing před druhým Bradley Smithem z Bancaja Aspar a třetím Simone Corsim z týmu Fontana Racing.

Espargaro jel závod přímo profesorsky, počkal si až na jeho závěr, zaútočil a zvítězil. Tato taktika mu vyšla na jedničku a svému staršímu bratrovi Aleixovi, který pojede závod MotoGP ukázal, jak na to.

Na start nejnižší kubatury se v americkém Indianapolisu postavili do první řady Julian Simon, Sandro Cortese, Nicolas Terol a Pol Espargaro. Nejlépe se podařil start Nicolasi Terolovi a pořadí po prvním kole bylo první Terol, druhý Espargaro a třetí Smith. Julian Simon v té době jel na osmé pozici, ale kolo za kolem se posunoval blíž předním pozicím.

Po prvních kolech závodu se vytvořila pětičlenná vedoucí skupina, kde se bojovalo o vedoucí pozice. V době kdy do konce zbývalo šestnáct kol bylo pořadí Nicolas Terol, Bradley Smith, Simone Corsi, Pol Espargaro a Julian Simon. Pětice jezdců bojovala až do konce a zbytku závodního pole v závěru nadělila neuvěřitelných téměř dvacet sekund.

Bradley Smith byl v průběhu závodu viditelně rychlejší než první Terol, ale nedokázal ho předjet a když už se o to pokusil, tak v nájezdu do desátého kola byl dlouhý a to ho natolik rozhodilo, že i když se zařadil na druhé místo, během několika zatáček klesnul na čtvrté místo před týmového kolegu Simona.

O šestou pozici sváděli celkem těžké boje jezdci Sergio Gadea, Marc Marquez a Stefan Bradl. Gadeovi se v závěru vůbec nedařilo a poté, co od své Aprilie dostal pořádný kopanec, závod dokončil až na patnáctém místě. Body za šesté místo si nakonec z Indianapolisu odvezl Marc Marquez na motocyklu KTM.

Pol Espargaro v předposledním kole převzal vedení a od té doby Nicolas Terol ztrácel jednu pozici za druhou až se nakonec umístil na čtvrtém místě. Bradley Smith si přál hodně zvítězit, ale Espargarosi si vedení pohlídal a závod Velké ceny Indianapolisu vyhrál.

Český jezdec Lukáš Šembera se kvalifikoval jako osmadvacátý. V polovině závodu jel na pětadvacátém místě a svůj premiérový závod Grand Prix na území Spojených států dokončil na celkovém dvaadvacátém místě.