Španělská rvačka v MotoGP bude pokračovat v Aragónu

Jezdec týmu Yamaha Factory Racing Jorge Lorenzo přijede tento víkend na Motorland Aragón s 38 bodovým náskokem. Jeho hlavní a největší soupeř, Dani Pedrosa z týmu Repsol Honda, naopak přijede nabit zdravou zlostí a touhou velmi rychle zapomenout na minulý katastrofální závod v Misanu.
Španělská rvačka v MotoGP bude pokračovat v Aragónu

Gran Premio Iveco de Aragón hostí letos na poměrně nové trati závody Mistrovství světa silničních motocyklů potřetí. Předcházející dva roky zde vyhrál Australan Casey Stoner, který je bohužel aktuálně v rekonvalescenci. Úřadující mistr světa, který se nechal slyšet, že doufá a věří, že se vrátí zpět na dráhu při japonské Velké ceně v polovině října, bude znovu zastoupen Jonathanem Reou, který na okruhu v Misanu, při své premiéře v MotoGP, bral body za osmé místo. Každopádně ústředním tématem víkendu však budou bezesporu Lorenzo a Pedrosa. Každý jeden z nich doufá, že to letos bude právě on, který vyhraje na okruhu, kde ještě žádný z obou Španělů neokusil chuť vítězství.

Lorenzův spoluhráč z Yamahy Ben Spies bude usilovat o pokračování pozitivního obratu ve výsledcích, neboť minulý závod se mu podařilo dokončit bez jakýchkoliv poruch, kterými bylo předtím jeho působení v sezóně 2012 vydlážděno. Zcela určitě bude veliká pozornost zaměřena na Ducati a zejména na Valentina Rossiho. V Misanu předvedl něco, se vypadalo, jako by v Bologni nalezli tu dlouho postrádanou ingredienci potřebnou k úspěchu. Po zisku druhého místa na upgradované Desmosedici a po dobrém pocitu po testování, doufá nejen Valentino, ale také jeho týmový kolega Nicky Hayden, že všechna pozitiva budou stvrzena dobrými výsledky v Aragónsku.

Se stále nevyřešenou budoucností v MotoGP pro rok 2013, ale s euforií z čerstvého zisku pódiového umístění, se jezdec týmu San Carlo Honda Gresini Álvaro Bautista připravuje na svůj další závod. Bezpochyby bude chtít navázat na svůj předchozí výkon a do své jízdy dá opět všechno, co umí. To Stefan Bradl z týmu LCR Honda věří ve vyřešení problému s přední pneumatikou, která byl příčinou toho, že tento mladý debutant MotoGP neudržel v Misanu slibné místo na stupních vítězů. Nejodhodlanějším jezdcem na aragónském startovním roštu může být zcela po právu Andrea Dovizioso ze stáje Monster Yamaha Tech3. O tom, že se letos už pošesté nepostavil na třetí stupínek, rozhodla až cílová fotografie a miniaturní ztráta na cílové čáře v hodnotě tří tisícin. Cala Crutchlowa naopak požene touha napravit svou reputaci po pádu na sanmarinském asfaltu.

O to, aby tento španělský závod byl mnohem lepší, než ten minulý italský, budou usilovat oba satelitní týmy používající stroje Ducati. Karel Abraham vypil v Misanu kalich hořkosti až do dna, když jej nejdříve zradila spojka na jeho první Desmosedici a následně byla znovu technická závada, tentokrát na druhém stroji stáje Cardion AB, příčinou nehezky vypadajícího pádu. Naštěstí z něj český jezdec vyvázl bez zranění.  Héctor Barbera po nepovzbudivé zprávě, že na něj nezbude prototyp Ducati, a po třech vynechaných Velkých cenách, startoval v San Marinu ze třináctého místa. Záhy však havaroval a mimo trať sebou vzal i jednoho ze dvou největších adeptů na zisk letošního titulu Daniho Pedrosu. Karel i Héctor budou chtít v Aragónsku zapomenout a na strojích značky Ducati zde naposledy odjet co nejlepší závod.

Jako tradičně bude zcela naplněna ta část startovního roštu, kterou si pro sebe vyčlenili jezdci na CRT motocyklech. Startovat bude zcela jistě, dosud ne zcela spokojený, Colin Edwards v černooranžových barvách týmu NGM Mobile Forward Racing a také Danilo Petrucci z týmu Came IodaRacing Project. Oba jezdci nyní závodí na podvozcích Suter s agregátem od BMW a kromě závodění tak získávají i cenná data, která by měla napomoci k urychlení vývoje tohoto kompletu. Zatímco Colin zaznamenal v Misanu svůj zatím nejlepší letošní výsledek, Danilo se bude snažit vyhnout se technickým problémům, které jej v jeho domácím závodě sužovaly. I nadále dominuje tabulce CRT jezdců Francouz Randy de Puniet následován kolegou z týmu Power Electronics Aspar Španělem Aleixem Espargarem. Oba ale budou muset čelit výzvě Michelle Pirra ze San Carlo Honda Gresini, Mattii Pasiniho od Speed Masteru a dvojici z týmu Avintia Blusens Yonny Hernandezovi a Davidu Salomovi. Pozadu určitě nebude chtít zůstat ani jezdec ze stáje Paula Birda James Ellison.
(zdroj motogp.com)

Virtuální prohlídka okruhu v Aragónu

 


18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.