Španělům se v mistrovství světa daří

Úspěch Daniho Pedrosy v závodu Velké ceny Portugalska a hlavně výsledky uplynulého ročníku motocyklového mistrovství světa dokazují, že španělští závodníci mají v poslední době před ostatníma navrch.
Španělům se v mistrovství světa daří

Loni vlastně poprvé vyhráli každou ze tří kubatur šampionátu (125ccm, Moto2, MotoGP) jezdci pocházející z jednoho státu a tím bylo právě Španělsko. Historie španělského motorsportu zná velmi úspěšného Ángela Nieta s třinácti mistrovskými tituly z nižších kubatur a Alexe Criville, prvního Španěla, který v roce 1999 vyhrál titul v královské kubatuře.

Trvalo dalších víc jak deset let než Jorge Lorenzo prestižní ocenění vrátil zpátky do Španělska a v letošním ročníku je to opět Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo, kteří mají velkou příležitost v úspěšné misi MotoGP pokračovat.

Pravděpodobně žádná jiná země nepodporuje motocyklový sport na takové úrovni, jak je tomu v případě Španělska a Dani Pedrosa je příkladem, že tento systém velmi dobře funguje. Loni například zaznamenal svou nejlepší sezonu v MotoGP, když čtyřikrát vyhrál a dvakrát skončil druhý. Letošní sezona se pro Pedrosu vyvíjí ještě lépe. V Kataru skončil třetí, v Jerezu druhý a třetí závod sezony 2011 v Portugalsku vyhrál.

Nicméně po zdravotní stránce to Španěl neměl jednoduché, protože v úvodních dvou závodech bojoval se znecitlivěním paže, ale po operaci, kterou prodělal začátkem dubna, je snad už vše v naprostém pořádku. Výsledek v Portugalsku tomu jasně nasvědčuje.

Letos na půdě Španělska uspořádají čtyři Grand Prix, takže tato země je motocyklovému sportu skutečně zaslíbená a pro mladé jezdce jsou jejich zkušenější krajané velkým vzorem a motivací získat své místo v seriálu mistrovství světa. Jednou z velkých příležitostí se předvést v tom nejlepším světle je motocyklové mistrovství Španělska CEV Buckler, jehož promotérem je Dorna.

Po kvalifikaci na Velkou cenu Portugalska dostal Dani Pedrosa zajímavou otázku, proč si myslí, že se jemu a dalším Španělům v mistrovství světa tolik daří. „To, co jezdce dělá dobrého nebo opačně jsou myslím tři věci. Především je to za prvé talent plus odhodlání a za druhé místo a pak práce. Takže někteří jsou talentovanější než ti ostatní a ti víc uplatňují pracovní stránku. Další zase víc z pozice odhodlání.“

„V podstatě chci říct, že ve Španělsku máme velmi kvalitní uspořádání s okruhy a španělským šampionátem, kde o jezdce hodně pečují. A nejezdí tam jenom Španělé, ale je tam spousta jezdců ze zahraničí,“ pokračoval Pedrosa. „Máme dobré počasí, to je rovněž důležité. Ale španělská, katalánská federace se o tyto mladíky starají. Teď je jim osm, devět let, ale možná za deset jich uvidíme závodit tady. Myslím, že to je v podstatě onen klíč. Španělsko motocyklovému sportu věří.“

Klepněte pro větší obrázek

Když Dani Pedrosa začínal, byl také on součástí tehdy vznikajícího projektu, jehož filosofií bylo a je pomáhat mladým lidem v tomto sportovním odvětví. Loni vyhráli šampionát tři jezdci a každý z nich prošel stejným systémem, jako jezdec Repsol Hondy.

Na otázku, proč si myslí, že je tomu tak, Pedrosa odpověděl: „Můj názor, chcete-li slyšet můj názor, je poměrně zvláštní. Věřím, že tito jezdci to viděli tak, že když to dokážu já, tak oni můžou také, protože já byl malý. Stačilo se na mě podívat a to jsem jezdil s Hondou 125ccm, což znamená, že s Aprilii to bylo snadnější. Ale to je jen můj dojem. Tak to vidím. Myslím, že když to vidí zvládat takového malého chlapa jako jsem já, dokážou to také.“

Španělský šampionát má podobný formát, jako mistrovství světa a Dani Pedrosa pokračoval, když odpověděl na otázku, zda je to pro jezdce přestupujícího do světového šampionátu výhoda. „Samozřejmě. Ne každý jezdec má stejnou situaci, ale v mém případě to tak bylo. Prostě jsem věnoval maximální pozornost závodění ve snaze si zlepšit styl a dosáhl svých cílů.“

„Ostatní mají třeba jiné starosti, protože potřebují víc sponzorů nebo něco takového. Možná jiné země zase věří, že jejich děti budou nadšeny pro fotbal, plavání nebo cokoliv jiného. Španělsko nebo Katalánskou hodně podporují motocyklovou kulturu,“ uvedl jezdec, jehož hrdiny byli všichni jezdci pětistovek devadesátých let.

Proč je právě v Katalánsku taková obliba motocyklového sportu? „To je zvláštní, protože když se podíváte na oblast kolem místa odkud pochází Valentino Rossi, hodně jezdců je právě odtud. Když jedete Barcelonou v taxíku a zůstanete stát na světlech, vidíte před sebou všechny ty motorky a je to jako závod. Kvanta skútrů a motorek. Nevím proč, ale Katalánsko je země silná nejen v silničních závodech, ale také v trialu a enduru. Katalánsko motorkami žije.“

A co říká Dani Pedrosa na svého mladšího kolegu Marca Márqueze, který jako on prošel stejným systémem přípravy v cestě za vysněnou kariérou jezdce světového šampionátu? „Je dostatečně chytrý, talentovaný a zejména je odvážný. Možná ani nepotřebuje nějakou radu, prostě víc než cokoliv jiného potřebuje získat zkušenosti.“

17. srpna | Jorge Navarro prodloužil s týmem Gresini. Pojede s nimi ve třídě Moto2 i v následujícím roce.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 8 N/A
MotoGP v Rakousku 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Rakousku 2017: Ohlasy první…

Po Brně se jezdci hned vydali do Rakouska, kde se odehrála velká bitva mezi Dovim a Márquezem. Vítězně z ní nakonec vyšel Dovi. Márquez dojel druhý a na podium se dostal i Dani Pedrosa.

15.  8.  2017 |
Abraham si z Rakouska veze dva body

Abraham si z Rakouska veze dva body

V rakouském závodě se sice Abraham dlouho pohyboval na dvanácté příčce, ale v závěru už měl příliš opotřebované pneumatiky, takže klesl na čtrnácté místo.

14.  8.  2017 |
Příští rok pojede Redding u Aprilie

Příští rok pojede Redding u Aprilie

V pondělí vydala Aprilia oficiální prohlášení, že od příštího roku bude jejich novým jezdcem Scott Redding.

14.  8.  2017 |
Ani po Rakousku se Kornfeilovo bodové konto nezměnilo

Ani po Rakousku se Kornfeilovo bodov…

Ani ve Velké ceně Rakouska se český jezdec Jakub Kornfeil neprobojoval na bodovanou pozici. Na svém kontě tak stále má pět bodů.

14.  8.  2017 |