Spies, Rossi a spol. aneb tisková konference v Monterey

V předvečer Red Bull US Grand Prix v Laguna Seca se na tiskové konferenci sešli jezdci týmu Yamaha Factory Ben Spies a vedoucí muž bodování Jorge Lorenzo v doprovodu Caseyho Stonera, Valentina Rossiho a Colina Edwardse.
Spies, Rossi a spol. aneb tisková konference v Monterey

Ben Spies potvrdil, že jeho rozhodnutí o opuštění týmu je platné, ale odpovědí na otázky, co tedy bude dělat v roce 2013, se přítomným nedostalo. To vše znovu roztočilo kolotoč spekulací nejen s ohledem na končící smlouvy jezdců, ale především na rozhodování Valentina Rossiho, který zvažuje své možnosti a budoucnost u týmu Ducati.

Ben Spies samozřejmě v úvodu tiskové konference před prvním z dvojice amerických Velkých cen reagoval na nejžhavější zprávu, která se ve střípcích začala objevovat na počátku tohoto týdne. „Moje rozhodnutí není nijak staré a je to má osobní volba. Proč jsem jej prezentoval právě teď? Domníval jsem se, že je nejvhodnější čas s ohledem na smlouvy ostatních jezdců.  Mám řadu důvodů, proč jsem se tak rozhodl – ukončit období stresu a dostat se znovu do klidu, dělat to, co chci dělat a dokončit sezónu silný. To je vše, co chci na tomto místě říct. Až budu připraven, budu o své budoucnosti mluvit. Nic se ale na mém rozhodnutí nezmění. Jistě, v Laguna Seca pojedeme na sto procent a chceme dělat to, co jsme schopni dělat a co je pro tým schopen udělat motocykl. Z tohoto hlediska se vůbec nic nemění. Prostě jsem jen udělal rozhodnutí a chtěl jsem oznámit, co mi leží na srdci. Teď, když jsem to udělal, cítím se jako by mi spadla z ramen všechna tíha světa. A teď můžu dělat to, co jsem si předsevzal."

Od momentu, kdy Američan oznámil své rozhodnutí opustit japonské barvy, začala se valit voda na mlýn spekulací, zvěstí a fám o Rossiho budoucnosti. Bývalý jezdec tří ladiček Valentino Rossi se samozřejmě měl vyjádřit k tomu, co bude v roce 2013. „Situace je naprosto jasná – ještě jsem se nerozhodl. S Ducati jsme o příštím roce hodně mluvili, ale ještě čekám na nějaké důležité vazby a některé důležité věci v kontraktu....a také mám na příští rok nějaké další možnosti. Předpokládám, že se situace vyjasní v příštích týdnech, a myslím, že se o příštím roce rozhodne v letní přestávce."
Po posledním testování, které bylo předčasně ukončeno kvůli technickým problémům, nebude Ital v Laguně závodit s tak velkým balíkem aktualizací, v jaký předtím doufal: „Víceméně máme stejný motocykl jako v Mugellu a na změnu jsme nuceni čekat o trochu déle. Místní trať je velmi těžká, je to něco odlišného v porovnání s většinou ostatních okruhů. Odpovídá spíše starému stylu nahoru – dolů, je velmi složitá, ale mě se líbí. Pro letošek se tu musíme zlepšit především na začátku závodu, kdy nejsem schopen jet tak rychle, abych se udržel s jezdci na špici. Pro nastavení na tento víkend máme nějaké nápady k vyzkoušení a zlepšení."

Spiesův týmový kolega Jorge Lorenzo přijel do USA ve vynikající formě a plný optimismu po skvělém vítězství v Mugellu: „Naštěstí pro nás jsme v Mugellu zvítězili a teď máme poměrně velkou výhodu. Je to teda jen 19 bodů, ale je určitě lepší je mít než nemít. Teď jsme přijeli na okruh, kde jsem v minulosti býval poměrně rychlý. Tady je to vždycky velmi speciální závod. Je to trať, kde jsem mnohokrát havaroval v kvalifikaci, a v roce 2008 také v závodě. Ale přesto se na této trati cítím skutečně dobře. Trať je plynulá, ale krátká, takže závod bude fyzicky velmi náročný podobně jako v Sachsenringu. Jsme ale dobře připraveni. Já jsem v dobré kondici a motorka letos funguje skutečně dobře."

Jezdec týmu Repsol Honda Casey Stoner, který zde pozoruhodnou jízdou v loňském roce vyhrál, zápasil v minulém závodě se svou Hondou. Pro tento víkend má od HRC k dispozici nový motor, který by měl Australanovi pomoci zlepšit jeho výkon v závodě: „Poslední dva závody se nevydařili i díky několika velkým chybám z mé strany. Nevyvíjelo se to dobře. Po Mugellu jsme testovali nový motor a výsledky byly pozitivní. Motor má plynulejší výkon a ještě několik dalších menších výhod v dalších oblastech. Jsme s ním docela spokojeni. To na šasí jsem nenašel nic výhodnějšího či lepšího než jsme měli doposud, takže ho používat nebudu. Laguna je velmi zvláštní trať a myslím, že pokud získáme na pár místech ještě vyšší rychlost, nebude existovat mnoho tratí lepších než Laguna Seca. Je to velmi technický okruh a má některá místa, která vás chytí za srdce - slepé zatáčky, slepé brzdné body. Je to opravdu zábavná trať."

Colin Edwards, který v letošním roce bojuje se svým týmem NGM Mobile Forward Racing na motocyklu specifikace CRT uvedl, že by po tomto závodě mohlo dojít ke změnám. Dosud jezdí Američan na kompletu s podvozkem značky Suter a motorem BMW. Nedávno ovšem testoval stroje FTR – Honda a FTR – BQR. „Je to těžké (sezóna), vy víte. Slyšel jsem zvěsti, že od Indianapolis jedeme na Aprilii (ART). Nebudu soupeřem pro jejich kluky (tovární jezdce), ale je pravdou, že v tento moment je Aprilia nejlepší CRT motorka. Takže pokud se tak stane, je to krok vpřed."

Tisková konference nebyla samozřejmě jen plná seriózních odpovědí. Colin Edwards se podle očekávání postaral o uvolnění atmosféry, když se na něj obrátil Ben Spies s poznámkou, že Colin musí být vynikající PR pracovník. Colin následně všechny pobavil odpovědí na otázku, co kdo bude dělat v roce 2013: "Valentino jde do Yamahy, Ben jde do Tour de France a my s Casey jdeme na hon!!".
Poté zcela nezvykle povstal ze svého místa a zvedl na podium svého syna, když jednoho z přítomných vybavil svým mobilním telefonem s nastaveným focením (video).
Ačkoliv Colin Edwards nemá tu moc oslňovat momentálně fanoušky svým výkonem, jeho přítomnost ukázala, jak svěžím závanem v MotoGP dokáže být. V této souvislosti se nemusíme obávat, že bychom o něj v příštím roce přišli, neboť jak sdělil sám Edwards, jeho kontrakt je dvouletý, tzn. pro roky 2012 a 2013.


18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.