Stále dobrý Nicky Hayden

Je těžké uvěřit tomu, že Američan Nicky Hayden právě dokončil svou desátou sezónu v MotoGP. Je to jako včera, když se na podiu v roce 2003 objevil „Kentucky Kid“, kluk s divokými, blond promelírovanými vlasy.
Stále dobrý Nicky Hayden

Jako nováček byl oslavován vedle svého tehdejšího kolegy v Repsolu Valentina Rossiho.

Jak to vypadá, Nicky letos v královské kategorii dokončil sezónu, ve které byl nejvíc zkoušen. Ani jednou se mu během tohoto roku nepodařilo postavit se na stupně vítězů. A to je něco, co se mu v kariéře stalo poprvé. Jeho nejlepším umístěním v tomto roce bylo 4. místo v Sepangu.

V očích některých evropských odborníků je rok bez bedny jednoduše selhání. Po pravdě řečeno, většina z těchto evropských očí potřebuje laserovou operaci. Nicky letos vydržel podávat pravděpodobně nejlepší výkony za celou čtyřletou dobu působení u Ducati.

V celkovém hodnocení skončil Hayden devátý, 41 bodů za svým týmovým kolegou Valentinem Rossim. Ale Nicky také dva závody ztratil. Kvůli otřesu mozku a zlomené ruce nejel v Indianapolis a v Brně. Byl to důsledek brutálního pádu v kvalifikaci právě v Indianapolis.

Zranění byla letos mikrokosmem Haydenovy sezóny. Byl pomlácený od začátku až do konce, bolest provázela téměř všechny jeho jízdy na motocyklu.

Kvůli zlomenému zápěstí z hromadného pádu při finálové GP Valencie 2011 se Nicky neúčastnil prvního posezónního testu GP12. Jen se mu zranění zhojilo, zlomil si při tréninku na flattrackové motorce mezi Vánocemi a Novým rokem lopatku a dvě žebra.

Při následné rehabilitaci se mu sice podařilo vyhrát závod s časem a k testům v Sepangu nastoupil, ale v podstatě nebyl letos nikdy při plné síle. Šňůra zranění jej tížila, ještě než sezóna začala.

Osud mu nebyl nakloněn ani co se týká technických problémů vzpurné GP12. Hayden ale dál zajížděl další a další kola, na jaře když nabral sílu, pomáhal inženýrům Ducati i Bridgestone s nastavením.

Mezitím byl druhý jezdec Ducati, Valentino Rossi, lapen do sítě zmatku a apatie. Po více než roce nemohl zjistit, jak na GP12. Rossi byl jasným lídrem vývoje Ducati a celý tým čekal na každé jeho slovo. Bohužel jeho posádka neměla odpovědi na jeho poznatky a Ducati nemělo nové díly. Kam se „The Doctor" obrátil o pomoc? K Haydenovu nastavení, které použil v Estorilu.

Ale čas zkoušení tím pro Nickyho neskončil. Když se váš jezdec číslo jedna vzdává, vypadá to zdánlivě, že potřebujete nového jezdce číslo dvě. Ducati nechalo v červnu vypršet Nickyho smlouvu a zanechalo jej v nevědomosti, co bude v roce 2013. Byla zde reálná možnost, že Nickyho kariéra v MotoGP se chýlí ke konci a že Nicky zamíří do superbiků. Anebo zpátky domů do Ameriky na Grand Slam.

Nicky Hayden – mistr světa MotoGP 2006 – je od počátku července zaměstnavatelem ignorován, zatímco Ducati se dvoří (a nakonec dá košem) Calu Crutchlowovi, jezdci, který nemá na svém kontě po dvou sezónách v MotoGP ani jedno vítězství. Nicky zůstává ve stínu, zatímco Ducati krátce uvažuje o pošetilém pronájmu svého stroje Scottu Reddingovi – jezdci, který má na svém kontě jediné monstrózní vítězství za celých pět sezón ve třídách 125 ccm a Moto2.

Slepé nadšení šéfů Ducati však zřejmě ochladí nový německý investor z Audi a Rossi dává jasně najevo, že opuští Ducati Corse a vrací se do Yamahy. Zdravý rozum vítězí a v Ducati si uvědomí, že by nebylo příliš chytré začít rok 2013 na vratkém stroji se dvěma novými jezdci, včetně nováčka v MotoGP.

Hayden byl požádán, aby pokračoval v Borgo Panigale, a on souhlasil s jednoletou smlouvou pro rok 2013. Jak se říká v Nickově rodném Owensboro – „a šlapem dál". Nicky zakrajuje další a další kola v trénincích, ze stroje ždímá maximum. Drží jazyk za zuby, zatímco Ducati odmítá analyzovat opakované selhání techniky a slavit s ním dílčí úspěchy tak, jako s Rossim jeho přízračné druhé místo v suchém Misanu. Přestože některá evropská média berou jako hlavní ukazatel úspěchu to, kolikrát kdo skončil na podiu a konečný bodový zisk, nebyla Haydenova sezóna tak špatná. Nejlépe to vystihuje srovnání s Rossim na stejném motocyklu GP12.

Hayden byl lepší než Rossi v 17 z 33 závodů a kvalifikací, ve kterých byli v této sezóně společně porovnáváni. Hayden porazil v kvalifikacích Rossiho v poměru 11:6, Rossi pak porazil Haydena v závodech 10:6.

Nejvýmluvnější je možná poměr k datu 20. srpna, kdy se Hayden v Indianapolisu při kvalifikaci zranil. V té době byl poměr lepších výsledků v kvalifikaci (včetně Indy) 9:2 ve prospěch Nickyho a dokonce pro závody byly výsledky obou jezdců v poměru 5:5.

Nicky Hayden neskončil letos na stupních vítězů, ale co?

Pravděpodobně největší jezdec v historii používal jeho nastavení jako cestu z mechanického bludiště.
A jeden ze tří továrních týmů, které jsou na nejvyšším levelu tohoto sportu, si jej ponechal jako de facto jedničku vedle vítěze závodu MotoGP Andrei Doviziosa, který skončil v celkovém hodnocení sezóny na čtvrtém místě.
(superbikeplanet.com)

 

18:35 | Jorge Navarro prodloužil s týmem Gresini. Pojede s nimi ve třídě Moto2 i v následujícím roce.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 8 N/A
MotoGP: Rakouskou pole position vybojoval Márquez

MotoGP: Rakouskou pole position vybo…

V Rakousku se z prvního místa do závodu vydá Marc Marquez. Společnost mu v první řadě budou dělat jezdci Ducati - Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo.

12.  8.  2017 | | 3 N/A
MotoGP: Sobotní dopoledne ovládl Marc Márquez

MotoGP: Sobotní dopoledne ovládl Mar…

V Rakousku je nyní sucho. Časy do první trojici v sobotu dopoledne zajeli Marc Márquez, Johann Zarco a Andrea Iannone.

12.  8.  2017 |
MotoGP: V neděli dopoledne kraloval Dovizioso

MotoGP: V neděli dopoledne kraloval …

Andrea Dovizioso je nejrychlejším mužem nedělního warm upu. V první trojici skončili i Marc Márquez a Maverick Viňales.

13.  8.  2017 |
Moto3: Z pole position v Rakousku vyrazí Rodrigo

Moto3: Z pole position v Rakousku vy…

Start z první řady si dnes v Rakousku zajistili Gabriel Rodrigo, Joan Mir a Juanfran Guevara. Pro Rodriga to je druhá pole position v řadě. Aktualizace: Mirův nejlepší čas byl nakonec smazán, takže se jezdec posouvá na desáté místo. Z první řady tak nakonec vyjedou Rodrigo, Guevara a Canet.

12.  8.  2017 |