Stará cihelna je připravena na jezdce MotoGP

Stará cihelna je připravena na jezdce MotoGP

Po zasloužené přestávce se celé pole MotoGP sejde tento víkend na slavné Cihelně, kde se uskuteční jedenáctý podnik této sezóny - Red Bull Indianapolis Grand Prix.

Okruh Indianapolis Motor Speedway byl postaven na 328 akrech farmářské půdy pět mil od středu města Indianapolis. Stavba byla dokončena roku 1909 a finančně se na ni podíleli čtyři místní podnikatelé v čele s Carlem Fisherem. Právě jemu uzrála v hlavě myšlenka na testovací dráhu pro automobily. Dráha musela důkladně otestovat možnosti vozu a k tomu se nejlépe hodil oválný profil z dvěma dlouhými a dvěma krátkými rovinkami ústící do mírně klopených zatáček.

Původní povrch tratě ze štěrku měl při prvním závodě automobilů nešťastné následky. Povrch musel být zpevněn a tak se ze západní části státu Indiana objednalo 3 200 000 kusů cihel, se kterými se vydláždil celý okruh. Z toho vznikla slavná přezdívka pro Indianapolis – The Brickyard (Stará cihelna).

Od svého vzniku byla trať samozřejmě mnohokrát modifikována a z cihlového povrchu zbyl jen pás cihel o šířce tří stop, který se nachází v prostoru startovní, resp. cílové, čáry. 16. července 2007 oznámilo vedení okruhu Indianapolis Motor Speedway, že v roce 2008 uspořádá závod Grand Prix motocyklů. Závod se konal poprvé 14. září 2008, a díky podpoře koncernu Red Bull je známý jako Red Bull Indianapolis Grand Prix.

Největší událostí, která předcházela druhému podniku MotoGP na území Spojených států, bylo oznámení jezdce továrního týmu Ducati Valentina Rossiho, že se pro následující dva roky vrací do týmu Yamaha Factory. To sice ukončilo spekulace o Rossiho dalším působení v seriálu MotoGP, ale vyvolalo mediální humbuk kolem uvolněného místa v Ducati a jména, které Itala v týmu z Bologně, nahradí.

Pokud se zaměříme výhradně na dění na trati, je jasné, že aktuální lídr šampionátu Jorge Lorenzo přijede s jasným cílem. Vítězstvím na trati, kde vyhrál už v roce 2009, by rád zvýšil svůj náskok v čele tabulky hodnocení jezdců. Momentálně Lorenzo vypadá, že je v neskutečné formě, která jej staví do pozice jednoho z největších favoritů závodu. Nicméně jezdci Repsol Hondy Dani Pedrosa a Casey Stoner jsou na nejlepší cestě být mu více než důstojnými soupeři. Především Casey Stoner, nabuzen parádním výkonem v Laguně Seca, bude chtít zopakovat svůj loňský závod z Indianapolis, kdy zvítězil před Danim Pedrosou a Lorenzo dojel až čtvrtý.

Andrea Dovizioso v satelitním týmu Monster Yamaha Tech3 míří do Indianapolis pro další z umístění na stupních vítězů, přičemž se současně bude snažit držet si od těla týmového kolegu Cala Crutchlowa. Ten stále na své první umístění na stupních vítězů v královské kategorii čeká. Stefan Bradl, současný šestý jezdec mistrovství a držitel stejného počtu bodů jako má Nicky Hayden na Ducati, by rád se svým týmem LCR Honda umazal ztrátu, kterou má na Cala Crutchlowa.  Německý nováček se na své Hondě RC213V chce stále zlepšovat. Na druhou stranu se Američan Nicky Hayden  nechce nechat na domácí půdě pokořit nováčkem a svou Desmosedici požene na plný výkon.

Haydenův týmový kolega Valentino Rossi, navzdory již jasné budoucnosti, nebude brát své vystoupení na „staré cihelně" na lehkou váhu.  Udělá všechno proto, aby se tu představil v daleko lepším světle než jak tomu bylo v Laguna Seca, kde v posledním kole nevyzpytatelně havaroval. Álvaro Bautista, jenž dokončil poslední tři závody vždy za Stefanem Bradlem, chce zpátky nastartovat svou formu v té podobě, jakou měla v Silverstone, kdy dokončil závod na čtvrtém místě. I v Indianapolis bude usilovat především o to, skončit jako top satelitní Honda. Ben Spies z tovární Yamahy bude navzdory poslední smolné a podivné závadě doufat, že jeho letošní smůla bude konečně prolomena, a na trati, kde vloni získal třetí místo, předvede to nejlepší.

I v druhé Velké ceně na severoamerickém kontinentu bude v barvách Pramac Ducati chybět zraněný Héctor Barberá. Znovu jej nahradí z Moto2 propuštěný Toni Elías. Naopak závodník na druhé satelitní Ducati český jezdec českého týmu Cardion AB Racing Karel Abraham, je už zcela fit a nepochybně doufá, v co nejlepší možný výsledek, který už na své konto nutně potřebuje.

Celý kontingent motocyklů CRT při své první návštěvě v Indianapolisu představí v první řadě dvojici jezdců týmu Power Electronics Aspar Randyho de Punieta a Aleixe Espargara, kteří jsou na špici celého balíku s totožným počtem třiatřiceti bodů. Na trati budou o čest CRT projektu dále bojovat Michele Pirro v barvách San Carlo Honda Gressini, Mattia Pasini z týmu Speed Master, závodník týmu Paula Birda James Ellison, Came IodaRacing Project vyšle na trať Danila Petrucciho a nebude chybět ani pár z Avintia Blusens Yonny Hernandéz  a Iván Silva. Přestože se již šířily zprávy, že tým NGM Mobile Forward Racing bude používat nový motocykl, Colin Edwards do tohoto závodu vyjede na svém dosavadním stroji Suter-BMW. Svůj druhý pokus kvalifikovat se do závodu má před sebou tým Attack Performance a jezdec Steve Rapp, kterému divoká karta umožnila předvést se i na Cihelně. Poprvé se naopak představí, a o účast v závodě se popere druhá divoká karta - Aaron Yates, který pojede pro tým GPTech na CRT motocyklu s podvozkem BLC a motorem Suzuki GSX-R1000.

Doporučujeme

Články odjinud