Start Miroslava Popova v MS je vážně ohrožen

Šestnáctiletý jezdec je jedním z dvaatřiceti závodníků Moto3, které minulý týden potvrdila Mezinárodní motocyklová federace (FIM) pro letošní ročník Mistrovství světa silničních motocyklů 2012.
Start Miroslava Popova v MS je vážně ohrožen

Bohužel ani to mu nedává stoprocentní jistotu, že letos bude v mistrovství světa závodit. Teď možná klíčový přestup jeho krátké kariéry zastaví nedostatek financí. Pár týdnů před začátkem předsezonních testů opravdu nepříjemná situace, která jasně poukazuje na fakt, že čeští jezdci to v motocyklovém sportu nemají vůbec jednoduché.

„To, že jsem na startovní listině, bohužel nic neznamená. Můj tým prostě zatím nemá pokrytou celou částku na sezonu, protože tady v ČR se opravdu špatně shánějí finance na motocyklový sport,“ konstatuje smířlivě Popov.

Víru ale neztrácí. Stále doufá, že se zbylé peníze na poslední chvíli podaří sehnat. Tolik na sobě dřel. Posilovna pod vedením kondičního trenéra doplněná o prvky thajského boxu, nekonečné cestování po závodech a trénink na motorce až do úmoru. Při tom ještě stíhá školu. Holka nebo kamarádi, na to čas nezbývá. A výsledky se dostavily. Loni jel na divokou kartu třikrát závod mistrovství světa, a i když jeho stroj v nejnižší kubatuře výkonově ztrácel i na ty netovární, stále se zlepšoval. Při Velké ceně San Marina si pak dokonce vyjel šesté místo na startovním roštu.

„Je to zatím můj největší úspěch. Stát ve druhé lajně, to byl prostě nezapomenutelný zážitek,“ rozzáří se při té vzpomínce Popov.

Klepněte pro větší obrázek

Dnes má Miroslav Popov velkou šanci závodit v kategorii Moto3 a svůj debut spojit s premiérou  úplně nové kubatury, která je pro všechny jeho soupeře stejně velkou neznámou jako pro něho samotného. První ročník motocyklů s čtyřdobými 250ccm motory může přinést řadu překvapení, což je ideální prostor pro nové jezdce.

Miroslav Popov má určitě talent a český motosport by si zasloužil mít vedle Karla Abrahama a Jakuba Kornfeila dalšího schopného jezdce, jenže to bohužel není jen o talentu a zásluhách, ale i o penězích. A čas tlačí. Do prvního testu nižších kubatur MS zbývají tři týdny a pro českého jezdce to budou tři velmi důležité týdny. Zimní příprava je zejména v případě nové Moto3 stěžejním okamžikem pro vývoj celé sezony.

Když do ní totiž naskočí pozdě nebo do ní dokonce nezasáhne vůbec, může jinak nádherný sport ukázat i svou odvrácenou tvář. A druhá šance třeba už nikdy nemusí přijít.


14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.
10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 30 let.