Statistika před britskou Grand Prix

Šestý podnik mistrovství světa silničních motocyklů přivítá slavný okruh Silverstone, který na jihu Anglie vybudovali krátce po skončení druhé světové války a od té doby je chloubou britského motorsportu.
Statistika před britskou Grand Prix

Vojenskou základnu spojeneckých bombardérů vystřídal mnohem mírovější projekt závodního areálu, které se mělo stát místem, kde se bulou lidé bavit a mít tak čas a příležitost zapomenout na hrůzy války. Od té doby už uplynulo spoustu let a lidé v Británii stále rádi navštěvují tento komplex, který prošel řadou změn a Britové jsou na toto slavné místo právem hrdí.

Před závodem na území Británie nadešel čas na tradiční pohled statistika, zajímavá čísla a údaje s tím spojená. Jorge Lorenzo si stále drží konzistentní bilanci umístění do čtvrtého místa a Stefan Bradl letos zatím ani jednou neprohrál v kvalifikaci.

1979 – toto číslo vyjadřuje celkový počet bodů, které Jorge Lorenzo (Yamaha Factory Team-MotoGP) získal v dosavadní kariéře jezdce seriálu Grand Prix. Pokud Lorenzo v Silverstonu vyhraje a na konto si připíše plný počet bodů (25), stane se teprve desátým jezdcem v třiašedesátileté historii šampionátu, kterému se podařilo překročit hranici dvou tisíc bodů.

100 – na půdě Velké Británie čeká na Andrea Iannoneho (Speed Master-Moto2) jeho 100. start v seriálu Grand Prix. Ital ve světovém šampionátu debutoval závodem 125ccm kubatury v Jerezu roku 2005. Od té doby startoval celkem sedmasedmdesátkrát v nejnižší kubatuře a od roku 2010 závodí v třídě Moto2.

25 – Jorge Lorenzo pokračuje v neuvěřitelné sérii pětadvaceti závodů v řadě, kde v cíli závodu pokaždé figuruje mezi prvními čtyřmi jezdci. Tato série začala závodem v Malajsii roku 2009 a stále pokračuje. Od začátku světového šampionátu v roce 1949 jen jediný jezdec má na svém kontě delší řadu umístění do čtvrtého místa. Je to Valentino Rossi a jeho série představuje osmadvacet závodů v řadě.

20  - první tréninky na Velkou cenu Velké Británie jsou dnem narození Pola Espargara (HP Tuenti Speed Up-Moto2) a Španěl tak v pátek 10. června oslaví svých dvacet let

6 let – v den závodu britské Grand Prix to bude přesně šest let, kdy Dani Pedrosa (Repsol Honda-MotoGP) vyhrál závod čtvrtlitrové kubatury v Barceloně 2005 a za sebou nechal své současné týmové kolegy Casey Stonera a Andrea Doviziosa. Zároveň to bylo poprvé v kubatuře do 250ccm, kdy kompletní stupně vítězů obsadili mladí závodníci.

5 – Nicolas Terol obsadil v úvodních pěti závodech buď první nebo druhé místo. Je to po šestnácti letech poprvé, kdy se jezdci nejnižší kubatury podařilo v pěti následných závodech obsadit pozice s umístěním na stupních vítězů. Naposledy takovou sérii zaznamenal Japonec Haruchika Aoki v roce 1996.

5 – ve střední kubatuře motocyklového šampionátu je po katalánské Grand Prix jediným jezdcem, kterému se podařilo vyhrát pět kvalifikací v řadě Stefan Bradl (Viessmann Kiefer Racing-Moto2). Německý jezdec tím vyrovnal rekord Toniho Elíase z roku 2003. Pokud Bradl vyhraje kvalifikaci v Británii, bude to nejdelší série pole position střední kubatury od roku 1995. Tehdy vyhrál sedmkrát za sebou kvalifikaci 250ccm Ital Max Biaggi.

4 – první místo z Barcelony zároveň představuje čtvrté vítězství pro Stefana Bradla od jeho přestupu do střední kubatury Moto2. Má teď o jedno vítězství méně než jich má na kontě jeho otec Helmut Bradl. Bradl starší vyhrál všech pět závodů v roce 1991 a v celkovém hodnocení 250ccm tehdy obsadil druhé místo, sedmnáct bodů za Italem Cadalorem.

3 – s vítězstvím Daniho Pedrosy v portugalském Estorulu a Casey Stonera v dalších dvou závodech ve Francii a Katalánsku, vyhrála japonská Honda třikrát po sobě, což je v éře osmistovek MotoGP vůbec poprvé

3 – jen tři jezdci bodovali v každém z posledních pěti závodů třídy Moto2 – Stefan Bradl, Simone Corsi (Ioda Racing Project) a Alex De Angelis (JiR Moto2, na fotografii)

1 – jediný britský závodník vyhrál závod Grand Prix na okruhu v Silverstonu - Ian McConnachie v roce 1986 na stroji Krauser třídy 80ccm


25. října | Závod MotoGP už je sice za námi, ale ještě nás čeká závod třídy Moto2, který se netradičně jede až jako poslední. odkaz
25. října | Devátého vítěze jsme se dnes nedočkali. Morbidelli si připsal své druhé vítězství této sezóny. odkaz
25. října | Navzdory nepříznivému vývoji pandemie koronaviru v mnoha evropských zemích by se poslední tři závody letošního roku měly odjet podle plánu. odkaz
24. října | Danilo Petrucci dnes slaví 30 let. odkaz
23. října | I tentokrát proběhlo čištění rychle, takže už se zase jezdí.