Statistika před britskou Grand Prix

Už jenom pár hodin nás dělí od zahájení britského závodního víkendu motocyklového šampionátu, který jezdce a týmy poprvé zavede na okruh v Silverstonu.

Před pátým podnikem sezony připravili na motogp.com několik statistických zajímavostí, které nějakým způsobem souvisí s datem pořádání Grand Prix Velké Británie.

150 – pro bývalého mistra světa nejnižší kubatury do 125ccm Gábora Talmácsiho je britský podnik ve znamení jeho sto padesátého startu v závodu Grand Prix. Současný jezdec týmu Fimmco Speed Up debutoval závodem na divokou kartu v Brně roku 2000 a o rok později již absolvoval svou první kompletní sezonu.

45 – v den prvního tréninku na okruhu v Silverstone to bude přesně pětačtyřicet let od doby, kdy v TT na ostrově Man vyhrál roku 1965 Mike Hailwood závod pětistovek poté, co na stroji MV Agusta havaroval v silném dešti a znovu se zapojil do závodu.

31 – první páteční trénink na Velkou cenu Velké Británie je rovněž dnem, kdy Kenny Noyes oslaví své jednatřicáté narozeniny. Američan závodí v kubatuře Moto2 na motocyklu PromoHarris v týmu Antonia Banderase.

12 – prvních dvanáct jezdců, kteří projeli cílem závodu Moto2 v Mugellu aspoň jednou ve své kariéře vyhráli závod Grand Prix

11 – v den závodu britské Grand Prix to bude přesně jedenáct let, kdy Alex Criville vyhrál v roce 1999 závod v Katalánsku, jenž představoval jeho čtvrté zlato poté, co předtím vyhrál v Jerezu, na Paul Ricard a v Mugellu. Bylo to poprvé, kdy se od Agostiniho triumfu v roce 1972 podařilo dalšímu evropskému jezdci vyhrát čtyři závody 500ccm kubatury v řadě.

9 – vítězstvím v Mugellu se Dani Pedrosa zařadil mezi jezdce, kterým se podařilo vyhrál v devíti letech za sebou alespoň v jednom závodu Grand Prix. Vyhrát v devíti nebo více letech po sobě se podařilo pouze sedmi jezdcům: Valentino Rossi, Max Biaggi, Angel Nieto, Giacomo Agostini, Luca Cadalora, Mick Doohan a Stefan Dorflinger.

9 – první místo v italském Mugellu bylo devátým vítězstvím v MotoGP pro Daniho Pedrosu. Dosáhl tak stejného počtu vítězných závodů královské kubatury jako jeho krajan Sete Gibernau. Pouze jediný Španěl má na svém kontě větší počet vyhraných závodů – je to Alex Criville s patnácti prvenstvími.

0,161s – tento údaj představuje rozdíl mezi prvním a čtvrtým jezdcem v cíli závodu 125ccm v Mugellu. Je to třetí nejtěsnější rozdíl v nejnižší kubatuře. První dva byly rovněž zaznamenány v Mugellu a to v letech 2007 (0,134s) a 2008 (0,135s).

13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.