Statistika před portugalskou Grand Prix

V pátek zahájí jezdci všech tří kubatur světového šampionátu přípravu na třetí podnik sezony v portugalském Estorilu a my si teď můžeme připomenout některá zajímavá fakta v podobě statistických údajů.

Ve statistice motogp.com můžeme například vidět, že poprvé od roku 1999 se v Jerezu dokázali dva Britové umístili do osmého místa v závodu střední kubatury nebo, že nejúspěšnější značkou okruhu v Estorilu je v třídě MotoGP japonská Yamaha.

150 – Velká cena Portugalska představuje pro finského závodníka Mika Kallia (Marc VDS Racing Moto2) 150. start v podniku Grand Prix. Pokud Kallio do závodu Moto2 v Estorilu odstartuje, stane se vůbec prvním Finem, který dosáhl takového milníku.

90 – druhé místo Daniho Pedrosy v závodu Velké ceny Španělska, bylo zároveň jeho devadesátým umístěním na stupních vítězů v jeho kariéře jezdce Grand Prix. Je teprve desátým jezdcem, kterému se něco takového podařilo v třiašedesátileté historii motocyklového šampionátu.

50% - prvním místem ve španělské Grand Prix v Jerezu, vyhrál Jorge Lorenzo celkem deset z dvaceti závodů třídy MotoGP od začátku roku 2010. Další v pořadí jsou s čtyřmi prvenstvími Casey Stoner a Dani Pedrosa, s dvěma pak Valentino Rossi.

49 – umístění Daniho Pedrosy na stupních vítězů v Jerezu, bylo jeho celkem devětačtyřicáté v královské kubatuře MotoGP. Pokud v následujících závodech projede cílem v první trojce, stane se teprve jedenáctým závodníkem, které mu se podařilo v královské kubatuře padesátkrát bodovat na stupních vítězů.

19,339s – Jorge Lorenzo vyhrál závod v jihošpanělském Jerezu s náskokem 19,339 sekundy, což je nejvyšší náskok vítězného jezdce v závodu královské kubatury od doby, kdy Valentino Rossi vyhrál deštivou Grand Prix Portugalska v roce 2002 rozdílem 22,200 sekundy.

15 – první místo v Jerezu představuje pro Jorge Lorenza jeho celkem patnácté vítězství v královské MotoGP. Patnáct vítězství má na svém kontě také Alex Criville (4.3.1970), který byl dosud nejúspěšnějším Španělem v počtu vítězství jezdce královské kubatury motocyklového mistrovství světa.

14 – letos je to po čtrnácté, kdy je na programu Velká cena Portugalska. První dvě portugalské Grand Prix se ale ve skutečnosti konaly na španělském území. Poprvé v roce 1987 na okruhu v Jaramě a o rok později na dráze v Jerezu. Pak následovala jedenáctiletá přestávka a od roku 2000 až dodnes má portugalská Grand Prix své trvalé místo v Estorilu.

Klepněte pro větší obrázek

13 – v Jerezu projel německý závodník Marcel Schrötter cílem závodu 125ccm kubatury třináctý a pro nový tým světového šampionátu Mahindra Racing získal první body

11 – v den kvalifikace na Velkou cenu Portugalska to bude přesně jedenáct let od vítězství Kenny Robertse Jr. V závodu pětistovek španělské Grand Prix v Jerezu 2000. Druhý skončil Carlos Checa a třetí Valentino Rossi. Pro Rossiho to bylo první umístění na stupních vítězů v jeho teprve čtvrtém závodu mezi elitou královské kubatury.

6 – pro šest jezdců nejnižší kubatury do 125ccm, kteří bodovali v dubnové Grand Prix na jihu Španělska, to byl dosud jejich nejlepší výsledek v mistrovství světa – Johann Zarco (FRA, 16b.), Danny Kent (GBR, 13b.), Taylor Mackenzie (GBR, 11b.), Hiroki Ono (JAP, 8b.), Zulfahmi Khairuddin (MAL, 6b.) a Josep Rodriguez (SPA, 1b.)

5 – v třídě MotoGP je Yamaha s pěti vítězstvími nejúspěšnějším výrobcem okruhu v Estorilu. Další čtyři závody MotoGP v Estorilu vyhráli jezdci na motocyklech značky Honda. Estoril je jediným závodním okruhem v kalendáři, kde Yamaha vyhrála každý závod od roku 2007, to znamená od začátku éry osmistovek v MotoGP.

5 – Valentino Rossi je jezdcem, který v Estorilu vyhrál nejvíc závodů, když celkem pětkrát slavil vítězství v královské kubatuře. Mezi další úspěšné závodníky patří s třemi vítězstvími v MotoGP Jorge Lorenzo, Toni Elías jedno vítězství v MotoGP, dva v třídě do 250ccm a Álvaro Bautista, tři vítězné závody v kubatuře do 250ccm.

5 – Estoril je jedním z pěti současných okruhů, kde Casey Stoner nikdy nevyhrál závod třídy MotoGP. Další čtyři místa, kde dosud neslavil vítězství jsou okruhy v Jerezu, Le Mans, Silverstonu a Indianapolisu. Nicméně jako jezdec čtvrtlitrové kubatury byl v Estorilu úspěšnější, protože tam vyhrál v roce 2005.

4 – čtvrté místo v závodu španělské Grand Prix, představovalo pro japonského závodníka Hirošiho Aojamu jeho nejlepší výsledek v MotoGP a zároveň nejlepší umístění japonského jezdce od roku 2008, kdy Šinija Nakano projel cíle Velké ceny České republiky čtvrtý.

4 – Estoril patří mezi čtyři současné závodní okruhy seriálu, kde nikdy nevyhrála závod MotoGP značka Ducati. Další je americký Indianapolis, francouzský Le Mans a britský Silverstone.

4 – v závodu třídy MotoGP španělské Grand Prix 2011, měla italská Ducati celkem čtyři jezdce mezi prvními sedmi, což bylo vůbec poprvé

2 – v Jerezu potvrdili Britové v třídě Moto2 dobrou formu, když Bradley Smith projel cílem čtvrtý a Kev Coghlan osmý. Naposledy skončili dva Britové mezi prvními osmi jezdci střední kubatury motocyklového šampionátu v roce 1999, když v italské Grand Prix bodoval čtvrtým místem Jeremy McWilliams (Aprilia 250ccm) a Jason Vincent (Honda 250ccm) byl sedmý. Tento závod tehdy vyhrál Valentino Rossi.