Statistika před Velkou cenou Itálie

Víkendová velká cena Itálie je pro část týmů a jezdců světového šampionátu jejich letos prvním domácím podnikem a udělají vše, aby v Mugellu zastavili nadvládu Španělů.

Jako již tradičně připravili na motogp.com zajímavé statistické údaje, které nějakým způsobem souvisí s čtvrtým závodem sezony v Mugellu, italském závodním okruhu v nádherném prostředí Toskánska.

388 – ani jeden z trojice italských závodníků na startovním roštu francouzské Grand Prix třídy 125ccm neprojel cílem závodu v Le Mans. Naposledy taková situace nastala v roce 1982 také v GP Francie, ale na okruhu Nogaro. To znamená, že v dalších tři sta osmdesáti osmi závodech kubatury 125ccm projel cílem vždy aspoň jeden Ital. Nicméně stalo se tak i z toho důvodu, že závod na okruhu v Nogaru byl tehdy bojkotován řadou špičkových jezdců kvůli špatným bezpečnostním podmínkám. Takže plnohodnotný závod třídy 125ccm bez italské účasti v cíli byl ve Finsku roku 1979.

150 – o víkendu bude v italském Mugellu startovat Joan Olivé ve svém sto padesátém závodu Grand Prix. Současný jezdec Banderasova týmu Jack&Jones Moto2 nevynechal ani jeden závod od doby své premiéry v mistrovství světa, když poprvé závodil jako jezdec 125ccm kubatury v Japonsku 2001. Pokud v neděli odstartuje, stane se teprve čtvrtým nejmladším jezdcem, kterému se podařilo dosáhnout milníku 150. Grand Prix. První tři jsou Dani Pedrosa, Marco Melandi a Alex De Angelis.

100 – Ital Mattia Pasini tento víkend odstartuje vstříc stému závodu Grand Prix. Pasini debutoval v třídě 125ccm závodem sezony 2004 v Jihoafrické republice. Od té doby chyběl jen v jediném závodu a to v roce 2005, když si v kvalifikaci na Velkou cenu Francie zlomil levé zápěstí.

70 – V prvních třech závodech letošní sezony získal Jorge Lorenzo celkem sedmdesát bodů. To je po třech úvodních závodech v královské kubatuře největší bodový zisk od doby, kdy stejného počtu bodů docílil v roce 2005 Valentino Rossi.

62 – Itálie je společně s Nizozemím a Velkou Británií jedna ze tří zemí, která každoročně pořádala závody motocyklového šampionátu v posledních dvaašedesáti letech, což znamená od začátku světového šampionátu datovaného od roku 1949.

49 – pole position Valentina Rossiho ve francouzském Le Mans byla jeho devětačtyřicátou v královské kubatuře. Kompletní záznamy ohledně startů z prvních pozic jsou od roku 1974 a od tohoto okamžiku pouze Mick Doohan dokázal odstartovat z pole position královské kubatury víckrát než Rossi. Australanovi se to podařilo celkem osmapadesátkrát.

20 – trvalo dvacet let než jezdec ze Spojených států zajel v kvalifikaci nižších kubatur na pole position. Tím jezdcem byl Kenny Noyes, který letos v Le Mans vyhrál kvalifikaci Moto2. Před dvaceti lety to byl jeho krajan John Kocinski, který byl zase nejrychlejším jezdcem kvalifikace čtvrtlitrů na Velkou cenu Austrálie roku 1990.

8 – naposledy před osmi lety vyhráli stejní jezdci závody všech tří kubatur ve dvou Grand Prix v řadě. V roce 2002 Arnaud Vincent – 125ccm, Marco Melandri – 250ccm a Valentino Rossi – MotoGP vyhráli závody svých kubatur ve Velké Británii a o týden později to samé zopakovali v německé Grand Prix. Ve stejném roce pak všichni tři získali titul mistra světa.

7 – vítězství Jorge Lorenza na okruhu v Le Mans bylo jeho sedmým vítězstvím v MotoGP. Je to o jeden vítězný závod méně než má na kontě jeho krajan a velký rival Dani Pedrosa. Pouze dva Španělé zatím vyhráli v královské kubatuře víc závodů než oba jmenovaní. Sete Gibernau slavil zlato devětkrát a Alex Crivillé patnáctkrát.

7 – Pol Espargaró je sedmým nejmladším jezdcem, který v řadě vyhrál dva podniky mistrovství světa. Před ním to zvládli o něco mladší Marco Melandri, Valentino Rossi, Loris Capirossi, Dani Pedrosa, Manuel Poggiali a Jorge Lorenzo.

5 – jen pět jezdců bodovalo v prvních třech závodech premiérové sezony Moto2: Toni Elías, Simone Corsi, Sergio Gadea, Gábor Talmácsi a Roberto Rolfo

3 – Jorge Lorenzo se v posledních dvou závodech MotoGP umístil před Valentinem Rossim. Pokud to samé Lorenzo dokáže i v Mugellu bude to poprvé od jeho příchodu do královské kubatury, kdy se Rossi ve třech závodech Grand Prix po sobě umístí za svým španělským týmovým kolegou.