Statistika před Velkou cenou Valencie

Nejúspěšnějším jezdcem je ve Valencii Dani Pedrosa.
Letos naposledy pro nás připravili na motogp.com zajímavé statistické informace před sedmnáctým podnikem sezony ve španělské Valencii.

4006 – Valentino Rossi si během své závodní kariéry jezdce Grand Prix na konto připsal celkem čtyři tisíce šest bodů a stal se prvním jezdcem, který překročil čtyřtisícovou hranici v závodech Grand Prix

986 – po vítězství v Malajsii má Casey Stoner na svém kontě celkem devět set osmdesát šest bodů, které získal v třídě MotoGP. Pokud v neděli zajede na stupně vítězů, stane se teprve sedmnáctým jezdcem v historii, který dokázal překonat hranici tisíce bodů v závodech Grand Prix královské kubatury.

299 – pokud Loris Capirossi odstartuje do závodu sedmnáctého podniku sezony na okruhu ve Valencii, bude to jeho dvou set devětadevadesátý start v závodech Grand Prix

24 – španělští závodníci ve všech kubaturách mistrovství světa silničních motocyklů v roce 2009 startovali v celkem čtyřiadvaceti případech z pole position. Pouze dva z nich ale dokázali toto postavení na startu využít k vítězství v samotném závodu - Julian Simon (Bancaja Aspar 125ccm) v závodu Velké ceny Německa a Jorge Lorenzo (Fiat Yamaha MotoGP), když vyhrál Velkou cenu Portugalska.

13 – italská značka motocyklů Aprilia v tomto roce vyhrála celkem třináct závodů v nejnižší kubatuře do 125ccm. Pokud vyhraje také poslední závod ve Valencii, vyrovná tak svůj rekord v počtu vítězství výrobce motocyklů v nejnižší kubatuře, kterého dosáhli v sezoně 2007.

11 – letos je to v pořadí jedenáctý ročník Velké ceny Valencie, který se tam pořádá nepřetržitě od roku 1999

8 – v letošním roce to bude poosmé, co španělský okruh Ricardo Tormo Comunidad Valenciana přivítá poslední podnik sezony mistrovství světa silničních motocyklů

4 – od roku 2002, kdy začala éra čtyřtaktních strojů je na okruhu ve Valencii se čtyřmi vítězstvími nejúspěšnějším výrobcem japonská Honda. Ducati tam závod MotoGP vyhrála dvakrát a Yamaha jednou.

4 – nejúspěšnějším jezdcem okruhu ve Valencii je se čtyřmi vítězstvími Španěl Dani Pedrosa. Dvakrát tam vyhrál závod čtvrtlitrové kubatury a po jednom v třídě do 125ccm a MotoGP.

4 – od roku 2007, kdy nastoupila éra 800ccm závodních prototypů MotoGP dokázali jen čtyři jezdci královské kubatury závodit ve všech dvaapadesáti závodech MotoGP: Chris Vermeulen, Colin Edwards, Randy De Puniet a Valentino Rossi.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.