Statistika před víkendem na jihu Austrálie

Šestnácté kolo sezony 2011 zahájí už zítra jezdci a týmy motocyklového šampionátu prvními volnými tréninky a proto je dnes ten správný prostor pro tradiční bilanci čísel pohledem statistika.
Statistika před víkendem na jihu Austrálie

Na Phillip Islandu nevyhrál v éře osmistovek ani jeden závod Valentino Rossi. Naopak v posledních čtyřech letech tam slavil vítězství Casey Stoner, který má zároveň v den svých šestadvacátých narozenin velkou šanci získat titul mistra světa. Statistiku pro nás připravili na motogp.com.

985,5 – počet bodů, které Nicolas Terol (Bankia Aspar - 125ccm) do této chvíle získal v seriálu mistrovství světa činí celkem 985,5 bodů. Pokud v Austrálii ukončí závod s umístěním na stupních vítězů, stane se teprve šestým jezdcem historie, který v nejnižší kubatuře do 125ccm překoná hranici jednoho tisíce bodů. Jezdci, kteří to dokázali jsou Noboru Ueda, Kazuto Sakata, Angel Nieto, Fausto Gresini (šéf týmu Moto2 a MotoGP San Carlo) a Jorge Martinez (Terolův současný šéf týmu).

400 – pokud Dani Pedrosa na Phillip Islandu vyhraje, získá pro Španělsko 400. vítězství, kterých Španělé dosáhli ve všech kubaturách motocyklového mistrovství světa. Španělsko by bylo teprve druhým národem, který by takového milníku dosáhl. První je Itálie s 733 vítězstvími v seriálu Grand Prix.

97 – vítězství Daniho Pedrosy v Japonsku bylo jeho devadesátým sedmým umístěním na stupních vítězů v seriálu Grand Prix a vše v sedlech motocyklů Honda. Má jen o jedno umístění na stupních vítězů méně než Jim Redman, což je jezdec, který do této chvíle drží rekord v počtu pódiových umístění na strojích značky Honda.

61 – před australskou Grand Prix vede Honda v poháru konstruktérů královské kubatury s náskokem v podobě jednašedesáti bodů. Pokud někdo z jezdců Hondy dokončí v neděli závod s umístěním na stupních vítězů, vyhraje Honda titul mezi výrobci poprvé od roku 2006.

57 – třetí místo v závodu Velké ceny Japonska je pro Casey Stonera zároveň jeho padesátým sedmým umístěním na stupních vítězů královské MotoGP. Pokud získá další, vyrovná počet pódiových umístění šestého Maxe Biaggiho. Jediný, kdo má na kontě víc umístění na stupních vítězů královské kubatury než Ital Biaggi je Valentino Rossi, Mick Doohan, Giacomo Agostini, Eddie Lawson a Wayne Rainey.

50 let – v den kvalifikace australské GP to bude přesně padesát let, kdy jezdec 125ccm Hondy Tom Phillis v roce 1961 vyhrál závod v Argentině, zajistil si tím titul mistra světa a stal se prvním jezdcem, který s japonským strojem vyhrál titul v 125ccm kubatuře.

26 – v den závodu Velké ceny Austrálie, oslaví lídr MotoGP Casey Stoner své šestadvacáté narozeniny

14 – první místo Johanna Zarca v Japonsku bylo zároveň prvním vítězstvím pro značku Derbi od loňské Velké ceny Portugalska. Tehdy slavil zlato Marc Márquez. Tímto skončila série čtrnácti vítězství Aprilie, což je vůbec nejdelší řada prvních míst, kterých Aprilia zaznamenala v nejnižší kubatuře mistrovství světa.

13 – Casey Stoner dokončil posledních třináct závodů s umístěním na stupních vítězů. V celé  třiašedesátileté historii motocyklového šampionátu jen čtyři jezdci zajeli delší řadu pódiových umístění - Valentino Rossi, Giacomo Agostini, Mick Doohan a Wayne Rainey.

10 – v japonské Grand Prix získal Casey Stoner desátou pole position sezony. Jen Mick Doohan dokázal v královské kubatuře vyhrát víc kvalifikací v jediné sezoně, když v roce 1997 startoval v třídě do 500ccm celkem dvanáctkrát z prvního místa.

7 – Marc Márquez a Stefan Bradl mají na kontě každý po sedm startů z pole position třídy Moto2. Jen oni dva dominovali v letošních kvalifikacích a stejně je tomu v průběžném hodnocení, kde je nyní v boji o titul dělí jen jeden jediný bod.

6 – v Motegi se stal Johann Zarco teprve šestým Francouzem, který vyhrál závod třídy do 125ccm v seriálu motocyklového mistrovství světa. Tím se zařadil mezi krajany, kterými jsou Arnaud Vincent, Guy Bertin, Mike di Meglio, Jean Aureal a Jean-Claude Selini.

4 – Phillip Island je jedním ze čtyř současných okruhů v kalendáři, kde Valentino Rossi nevyhrál ani jeden závod v éře osmistovek. Zbývající tři jsou Silverston, MotorLand Aragón a Valencie.

4 – poslední čtyři závody MotoGP vyhrál v Austrálii Casey Stoner. Pokud vyhraje i letos, vyrovná tím Rossiho rekord pěti australských vítězství v řadě, kterých dosáhl v období let 2001 a 2005.

3 – Phillip Island je jedním ze tří současných okruhů, kde v éře 800ccm prototypů MotoGP nevyhrála Honda. Další dva jsou Assen a Sepang.

2 – Phillip Island je jedním ze dvou současných okruhů, kde v éře osmistovek nevyhrála značka Yamaha. Druhým okruhem je španělský MotorLand Aragón.


21. října | Velkou cenu Teruelu bude muset vynechat Riccardo Rossi, protože měl pozitivní test na koronavirus.
18. října | Marc Márquez dnes napsal na Twitter: "Ahoj všem! Jsem bratr Alexe Márqueze." odkaz
18. října | Takto otec bratrů Márquezových prožíval Alexův boj o vítězství. Nakonec tedy Alex Márquez dojel těsně druhý za Rinsem. odkaz
18. října | Alex Márquez si dnes dojel pro druhé podium v řadě. odkaz
18. října | Joan Mir sice ještě nevyhrál ani jeden závod MotoGP, ale po dnešku je novým vedoucím mužem šampionátu. Je to poprvé od roku 2000, co se do čela šampionátu dostal jezdec Suzuki. odkaz