Statistika před víkendem v České republice

Den před zahájením závodního víkendu v Brně je tu tradiční pohled statistika na události spojené s Velkou cenou České republiky.
Statistika před víkendem v České republice

Letos už jedenáctý přehled zajímavostí ze světa čísel připravili na motogp.com a mimo jiné se v něm píše, že jediný Čech, který na současném okruhu v Brně slavil umístění na stupních vítězů, byl v roce 2007 Lukáš Pešek.

100 – pro Japonce Juki Takahašiho (Gresini Racing Moto2) bude česká Grand Prix jeho 100. startem v seriálu motocyklového mistrovství světa. Takahaši poprvé závodil v MS roce 2001, když jako sedmnáctiletý jel v Motegi závod 125ccm kubatury na divokou kartu. Od roku 2005 byl pravidelným jezdcem mistrovství s angažmá ve čtvrtlitrové kubatuře. Celá jeho závodní kariéra je spojena s třídou 250ccm - Moto2 až na jednu výjimku, protože v roce 2009 strávil půl sezony v MotoGP.

66 – vítězství Casey Stonera v Laguně Seca přineslo Hondě jejich šestašedesáté vítězství od začátku čtyřdobé éry královské kubatury v roce 2002. Je to o jedno vítězství víc než ve stejném období zaznamenala Yamaha.

42 – víkendová Grand Prix v Brně je již dvaačtyřicátou v pořadí. První závod světové série pořádali v Brně na 13,94 kilometrů dlouhém silničním okruhu v roce 1965. Okruh nedoznal podstatných změn do roku 1975, tehdy byl zkrácen na 10,92 kilometrů a na něm se pak dále závodilo až do roku 1982. Pak už z hlediska bezpečnosti nevyhovoval parametrům seriálu Grand Prix. Současný závodní okruh pořádal první velkou cenu v roce 1987 a s výjimkou roku 1992 se tam světový šampionát vrací každým rokem až dodnes. Do roku 1991 v Brně pořádali Velkou cenu Československa, po rozdělení je od roku 1993 Velká cena České republiky.

37 – tolik vítězství mají na svém kontě Španělé Jorge Martinez, Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa. Jediný Španěl, který v mistrovství světa dosáhl více prvenství je s devadesáti vítězstvími Angel Nieto.

32 – v den prvních tréninků na Velkou cenu České republiky to bude přesně dvaatřicet let od památného souboje Kenny Robertse a Barryho Sheena v britské Grand Prix 1979 na Silverstonu. Oba jezdce v cíli dělilo jen 0,03 sekundy, což je jeden z nejtěsnějších rozdílů v královské kubatuře vůbec. Závod tehdy vyhrál Američan Roberts na Yamaze.

26 – v sobotu 13. srpna oslaví Ital Mattia Pasini (Ioda Racing Project) své šestadvacáté narozeniny

24 – současný okruh v Brně letos pořádá podnik motocyklového seriálu Grand Prix už po čtyřiadvacáté

18 – v den kvalifikace oslaví osmnácté narozeniny Němec Jonas Folger (Red Bull Ajo MotorSport)

8 let – rekord okruhu z roku 2003 (2'07,836s), který v Brně nastavil v kubatuře do 125ccm Lucio Cecchinello, zatím nikdo nepřekonal. Je to vůbec nejdéle platný rekord na všech okruzích v kalendáři mistrovství světa silničních motocyklů.

5 – od roku 2002, kdy světlo světa spatřila čtyřtaktní královská kubatura, je na okruhu v Brně nejúspěšnějším výrobcem Yamaha, která získala celkem pět vítězství. Honda a Ducati mají na kontě po dvě první místa.

5 – první místo Casey Stonera v závodu americké Grand Prix je jeho letos pátým vítězstvím v MotoGP. Je to zároveň největší počet vítězství jezdce Hondy od roku 2003, kdy Valentino Rossi vyhrál pro Hondu celkem devět podniků Grand Prix.

5 – Jakub Kornfeil (Ongetta Centro Seta) loni v Brně dokončil závod nejnižší kubatury na pátém místě, což je do této chvíle jeho vůbec nejlepší výsledek v seriálu mistrovství světa. Zároveň to bylo v Brně nejlepší umístění českého jezdce od roku 2007.

1 – na současném okruhu v Brně byl zatím jen jeden český závodník, který slavil umístění na stupních vítězů. Byl to v roce 2007 Lukáš Pešek, který jel v třídě do 125ccm s týmem Valsir Seedorf Derbi.

1 – ze současných okruhů v kalendáři motocyklového šampionátu je Assen jediný, kde uspořádali víc podniků Grand Prix než v Brně. Do Assenu jezdí motocyklový šampionát nepřetržitě od roku 1949.

0 – Honda zatím v éře 800ccm prototypů MotoGP v Brně nikdy nevyhrála. Vítězství Sete Gibernaua z roku 2004 je pro Hondu zatím posledním triumfem královské kubatury na Masarykově okruhu v Brně.


14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.
10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 30 let.