Statistika před víkendem v japonské Motegi

Je tu závodní víkend Velké ceny Japonska a s ním spojená tradiční statistika, která nám připomíná některé zajímavé události z historie i současnosti motocyklového šampionátu.

Zajímavým faktem je skutečnost, že v éře osmistovek MotoGP Honda na svém okruhu v Motegi nikdy nevyhrála. Letos mají Casey Stonera, který má na svém kontě již osm vítězných Grand Prix a tedy velkou šanci tuto nepříznivou bilanci zlepšit.

299 – první místo Casey Stonera v závodu Velké ceny Aragónska, bylo zároveň 299 umístěním na stupních vítězů, kterého dosáhli Australští jezdci závodící v královské kubatuře

284 – i přesto, že Casey Stoner letos jednou nebodoval, když po kontaktu s Valentinem Rossim odstoupil ze závodu v Jerezu, získal do této chvíle 284 bodů, což je jen o tři méně než dosáhl ve stejném stádiu sezony v roce 2007, kdy vyhrál svůj první titul mistra světa královské kubatury MotoGP.

99 – první místo Marca Márqueze v závodu Velké ceny Aragónska zároveň představuje devětadevadesáté vítězství španělského jezdce ve střední kubatuře motocyklového šampionátu seriálu Grand Prix. Španělé vyhráli v kubatuře čtvrtlitrů do 250ccm pětaosmdesát závodů a v nové Moto2 čtrnáct.

63% - Marc Márquez vyhrál sedmnáct z posledních sedmadvaceti závodů tříd 125ccm a Moto2. Vůbec první vítězství zaznamenal loni, jako jezdec nejnižší kubatury v italské Grand Prix na okruhu v Mugellu. To mu dává třiašedesát procent úspěšnosti.

50 – Jonas Folger v Japonsku absolvuje svůj padesátý start v seriálu Grand Prix. Pokud v neděli do závodu v Motegi skutečně odstartuje, stane se teprve třetím nejmladším jezdcem, který dosáhne hranice padesáti Grand Prix. Pouze dva jezdci této hranice dosáhli v mladším věku - Scott Redding a Jorge Lorenzo.

44 – v pátek to bude přesně čtyřiačtyřicet let od kanadské Grand Prix na okruhu Mosport v roce 1967. Bylo to jen jednou, kdy se jelo v Kanadě a závod pětistovek museli kvůli extrémně chladnému počasí zredukovat na deset kol. Vítězný čas jezdce Hondy Mike Hailwooda byl přesto jedna hodina, třináct minut a dvacet osm sekund. Hailwood také vyhrál závod čtvrtlitrů a nejnižší kubaturu Bill Ivy na Yamaze.

38 – první místo v GP Aragónska představuje pro Casey Stonera jeho osmatřicáté vítězství kariéry jezdce seriálu Grand Prix. Dosáhl tak stejného počtu, jaký má na svém kontě jedenáctý Jorge Lorenzo a John Surtees, který vyhrál čtyři tituly v pětistovkách a tři v kubatuře do 350ccm.

33 – v Japonsku se již konalo třiatřicet Velkých cen – v Motegi dvanáct, Suzuka jich uspořádala devatenáct GP a Fisco dvě

26 - Dani Pedrosa oslaví 29. září své šestadvacáté narozeniny

21 – v pátek 30. září oslaví jednadvacáté narozeniny Švýcar Dominique Aegerter (Technomag – CIP, Moto2)

14 – první místo Nicolase Terola v závodu aragónské Grand Prix, bylo pro značku Aprilia čtrnáctým vítězstvím v řadě, kterého italský výrobce dosáhl v kubatuře do 125ccm. To je vůbec nejdelší série vítězství Aprilie v třídě do 125ccm.

13 – Motegi letos přivítá v pořadí třináctou Grand Prix. První podnik uspořádali v roce 1999 a od té doby tam motocyklový šampionát jezdí nepřetržitě každý rokem až dodnes.

12 – Casey Stoner v posledních dvanácti závodech MotoGP slavil umístění na stupních vítězů. V celé třiašedesátileté historii šampionátu je jen pět jezdců, kteří zaznamenali víc umístění na stupních vítězů v řadě - Valentino Rossi, Giacomo Agostini, Mick Doohan, Wayne Rainey a Jorge Lorenzo.

9 – pole position v Misanu byla v letošní sezoně devátá pro Casey Stonera. Tím vyrovnal rekord v počtu pole position v jedné sezoně, kterého on sám dosáhl v roce 2008 a Valentino Rossi v roce 2003.

4 – od začátku čtyřdobé éry v královské kubatuře (2002), je na okruhu v Motegi nejúspěšnějším výrobcem italská Ducati s čtyřmi vítězstvími na kontě. Honda vyhrála třikrát a Yamaha dvakrát.

3 – tři jezdci, kteří v Motegi vyhráli nejvíc, dominovali v celkem třech závodech – Loris Capirossi třikrát v MotoGP, Toni Elías dvakrát v 250ccm a jednou v Moto2 a Mika Kallio vyhrál dvakrát závod do 125ccm a jednou čtvrtlitry 250ccm.

0 – nikdo z jezdců nejnižší kubatury do 125ccm, jenž o víkendu startují v japonské Grand Prix, závod na okruhu v Motegi nevyhrál.

0 – v éře osmistovek Honda na okruhu v Motegi nikdy závod MotoGP nevyhrála. Poslední vítězství jezdce Hondy Motegi pamatuje v roce 2004, když první místo v cíli slavil domácí závodník Makoto Tamada.

5:34 | Schrotter a Pasini takhle upadli ve druhém kole závodu: odkaz
4:41 | Mir slaví: odkaz
4:41 | Joan Mir - šampion Moto3 pro rok 2017: odkaz
4:41 | Po prudké změně podmínek na trati byl závod Moto3 zastaven. odkaz
4:40 | Mir se raduje z titulu: odkaz