Statistika před víkendem v Malajsii

Den před zahájením prvních volných tréninků přichází tradiční statistika čísel a údajů, které mají nějaký vztah k víkendovému podniku v Malajsii, jenž ukončí turné tří Grand Prix po Pacifiku.
Statistika před víkendem v Malajsii

V motocyklovém šampionátu bojují jezdci o titul mistra světa už jen ve dvou kubaturách do 125ccm a Moto2. V nejnižší třídě je to souboj mezi Nicolasem Terolem a Joannem Zarcem, v kubatuře čtyřdobých šestistovek vyrovnaný boj Němce Stefana Bradla a jeho španělského soupeře Marca Márqueze.

995,5 – je celkový počet bodů, které do této chvíle nasbíral lídr 125ccm kubatury Nicolas Terol. Pokud v Malajsii závod dokončí do jedenáctého místa, stane se teprve šestým jezdcem, který v nejnižší kubatuře do 125ccm dosáhl hranice jednoho tisíce bodů. Jezdci, kteří to před Španělem dokázali jsou - Noboru Ueda, Kazuto Sakata, Angel Nieto, Fausto Gresini a Jorge Martinez.

380 – závodem v australské Grand Prix si Honda dvě kola před koncem sezony zajistila titul v poháru konstruktérů MotoGP, celkem osmnáctý v královské kubatuře. Honda má už nyní 380 bodů a protože jsou na programu ještě další dvě Velké ceny je velmi pravděpodobné, že překonají loňský rekord 404 bodů, který nastavila vítězná Yamaha.

58 – první místo v Austrálii je pro Casey Stonera zároveň jeho osmapadesátým umístěním na stupních vítězů královské kubatury. Tím srovnal skóre s Randy Mamolou, protože stejného počtu umístění dosáhl Američan za celou aktivní kariéru. Pouze pět jezdců stálo na stupních vítězů královské kubatury víckrát než do této chvíle Casey Stoner - Valentino Rossi, Mick Doohan, Giacomo Agostini, Eddie Lawson a Wayne Rainey.

32 – zlato z Austrálie je pro Casey Stonera jeho dvaatřicátým vítězstvím v třídě MotoGP. Je to o jedno vítězství víc než získal Eddie Lawson a Australanovi nyní patří pátá příčka v tabulce vítězů královské kubatury za jezdci, jako Valentino Rossi, Giacomo Agostini, Mick Doohan a Mike Hailwood.

25 – s pětadvaceti body náskoku přijíždí do Sepangu vedoucí jezdec nejnižší kubatury Nicolas Terol. Tím má velkou šanci na zisk titulu už před závěrečným kolem ve Valencii. Druhý Johann Zarco, pokud si chce udržet šanci na vítězství, musí závod v Malajsii dokončit před Terolem. Pokud by v neděli ani jeden z nich nebodoval, titul má Terol. Španěl letos vyhrál víc závodů než Francouz a tím pádem se stane mistrem světa, i kdyby Zarco v posledním závodu sezony vyhrál a on nezískal jediný bod.

20 – malajský závodník Zulfahmi Khairuddin (20.10. 1991) dnes slaví své dvacáté narozeniny. Khairuddin závodí v barvách týmu AirAsia-Sic-Ajo a v průběžném hodnocení kubatury do 125ccm mu patří sedmnácté místo.

14 – vítězství Sandra Corteseho v australské Grand Prix, bylo čtrnáctým vítězstvím roku pro značku Aprilia v třídě do 125ccm. Italové tím vyrovnali aktuální rekord v počtu vítězství jednoho výrobce v sezoně. Tento rekord nastavila italská značka v letech 2007 a 2009. Vzhledem k tomu, že do konce sezony zbývají dva závody, můžou hodnotu rekordu v počtu vítězství nyní zlepšit.

11 – v Austrálii vyhrál Casey Stoner kvalifikaci a na konto si připsal letošní jedenáctou pole position. Pouze jeden jezdec dokázal v jediné sezoně královské kubatury startovat z pole position víc než desetkrát. Je to Stonerův krajan Mick Doohan, jenž má na kontě dvanáct pole position, když v roce 1997 závodil v sedle pětistovky.

10 – v den úvodních tréninků na Velkou cenu Malajsie uplyne přesně deset let od momentu, kdy Japonec Daidžiro Kató vyhrál na okruhu v Sepangu závod čtvrtlitrů a tím si zajistil titul mistra světa pro rok 2001

3 – Stefan Bradl přijíždí do Malajsie v roli vedoucího jezdce, ale s náskokem v podobě tří bodů. Aby mohl slavit titul šampiona už tuto neděli, bude muset vyhrát a Marc Márquez závod šestistovek dokončit maximálně s třemi body.

2 – Sepang je jedním ze dvou současných okruhů, kde v éře 800ccm prototypů MotoGP Honda nevyhrála jediný závod. Tím dalším je holandský Assen. Naposledy Honda slavila vítězství na dráze Sepangu s Valentinem Rossim v roce 2003.

2 – Sepang je jedním ze dvou současných okruhů v kalendáři, kde Casey Stoner nikdy nestartoval z pole position. Dalším je portugalský Estoril.


25. října | Závod MotoGP už je sice za námi, ale ještě nás čeká závod třídy Moto2, který se netradičně jede až jako poslední. odkaz
25. října | Devátého vítěze jsme se dnes nedočkali. Morbidelli si připsal své druhé vítězství této sezóny. odkaz
25. října | Navzdory nepříznivému vývoji pandemie koronaviru v mnoha evropských zemích by se poslední tři závody letošního roku měly odjet podle plánu. odkaz
24. října | Danilo Petrucci dnes slaví 30 let. odkaz
23. října | I tentokrát proběhlo čištění rychle, takže už se zase jezdí.