Statistika před víkendem v Misanu

Před víkendovou Velkou cenou San Marina a Rimini je tu pohled statistika a různé zajímavosti, jako například to, že Marc Márquez je nyní vůbec nejmladším vítězem střední kubatury motocyklového mistrovství světa.
Statistika před víkendem v Misanu

Statistiku připravili na motogp.com a řeč čísel je někdy neúprosná. Před víkendem na pobřeží Jadranu to zejména platí v případě italských závodníků, protože ti už v královské kubatuře nevyhráli posledních patnáct závodů.

54 – první místo v Indianapolisu bylo pro Casey Stonera jeho padesátým čtvrtým umístěním na stupních vítězů v třídě MotoGP. Tím dosáhl stejného počtu jako Randy Mamola, který je v tabulce pódiových umístění královské kubatury na sedmém místě. Jen šest dalších jezdců zaznamenalo vyšší počet umístění mezi prvními třemi v cíli - Rossi, Doohan, Agostini, Lawson, Rainey a Biaggi.

29 – Stonerova pole position v Indianapolisu, byla jeho devětadvacátá v MotoGP. Je to stejný počet startů z první pozice, jakého dosáhl Kevin Schwantz během působení v 500ccm kubatuře. V novodobé historii motocyklového šampionátu, kdy jsou dostupné kompletní záznamy pole position (od roku 1974), měli jen dva jezdci v kvalifikacích větší úspěšnost než Stoner – Australan Mick Doohan, který startoval z pole position v 58 případech a s 49 starty Ital Valentino Rossi.

před 28 lety – v den závodu víkendové Grand Prix v Misanu to bude přesně osmadvacet let od Velké ceny San Marina, která se v roce 1983 konala na okruhu v Imole a kde v kubatuře do 500ccm vyhrál svůj poslední závod Američan Kenny Roberts před krajanem Freddie Spencerem. Spencerovi ale druhé místo stačilo k tomu, aby vyhrál titul s minimálním rozdílem dvou bodů před Robertsem. V té době bylo Spencerovi jednadvacet let a dodnes má status nejmladšího vítěze šampionátu královské kubatury.

25 – v den prvních volných tréninků na Velkou cenu San Marina, oslaví španělský jezdec Efrén Vázquez (Avant-AirAsia-Ajo) své pětadvacáté narozeniny

21 – v pátek 2. září to bude přesně jednadvacet let od premiérového vítězství Micka Doohana v závodu 500ccm kubatury Velké ceny Maďarska z roku 1990. Na Hungaroringu tehdy za Australanem skončila dvojice Američanů, druhý Eddie Lawson a třetí Kevin Schwantz.

15 – v kubatuře MotoGP už patnáct závodů nevyhrál jezdec z Itálie. Pro Italy je to druhá nejdelší řada bez vítězství. Ta nejdelší představuje sedmnáct závodů v řadě, když Max Biaggi slavil první místo v Brně roku 1998 a pak až o rok později v Jihoafrické republice.

14 – první podnik Grand Prix uspořádali v Misanu roku 1980 a do této chvíle jich tam proběhlo celkem čtrnáct. Rovných deset podniků hostilo Misano do roku 1993 a závodilo se tam proti směru hodinových ručiček. Po návratu do seriálu v roce 2007 se už jezdí v opačném směru.

14 – jezdci ze San Marina vyhráli celkem čtrnáct Grand Prix – Manuel Poggiali má na kontě dvanáct prvenství (7x – 125ccm a 5x – 250ccm) a Alex De Angelis dvoje (1x – 125ccm a 1x – 250ccm)

14 – první umístění Pola Espargara a Esteve Rabata mezi třemi nejlepšími závodu Moto2 v Indianapolisu znamená, že v letošním ročníku šestistovek už stálo na stupních vítězů čtrnáct různých jezdců

13 – do této chvíle se odehrálo celkem třináct Velkých cen San Marina. Ta vůbec první se konala na okruhu v Imole roku 1981. Velkou cenu San Marina přivítaly na své dráze celkem tři okruhy – Imola dvakrát (1981 a 1983), čtyřikrát Mugello (1982, 1984, 1991, 1993) a Misano sedmkrát (1985, 1986, 1987) – GP San Marina a Rimini (2007, 2008, 2009, 2010).

10 – desáté místo v Indianapolisu je pro Valentina Rossiho podruhé v kariéře nejhorším výsledkem v závodu, který se jel na suchu a kde nezaznamenal pád a návrat zpět do závodu. Poprvé zajel stejný výsledek v Turecku roku 2007, kde měl problémy se zadní pneumatikou.

5 – letos první vítězství Marca Márqueze (17.2. 1993) ve francouzské Grand Prix ze Španěla dělá vůbec nejmladšího vítěze střední kubatury seriálu Grand Prix. V Indianapolisu si na konto připsal páté prvenství v závodu a přesto je stále mladší než byl předchozí rekordman a v té době nejmladší vítěz střední kubatury Dani Pedrosa (29.9. 1985). V San Marinu má poslední šanci přidat další vítězný závod než dosáhne Pedrosova věku, který měl v době, kdy vyhrál svůj první závod 250ccm.

3 – v Indianapolisu obsadili stupně vítězů Moto2 pouze jezdci ze Španělska. První byl Marc Márquez, druhý Pol Espargaró a třetí Esteve Rabat. Je to vůbec poprvé, kdy v třídě šestistovek Moto2 takovým způsobem dominovali Španělé.

0 – nikdo z jezdců nejnižší kubatury do 125ccm, jenž o víkendu nastoupí do Velké ceny San Marina a Rimini, nevyhrál závod seriálu Grand Prix na okruhu v Misanu.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře


11:01 | Márquez absolvoval třetí operaci zlomené paže: odkaz
11:00 | Franco Morbidelli dnes slaví 26 let. odkaz
22. listopadu | Desátého vítěze jsme se nedočkali. Oliveira dnes v Portugalsku vybojoval své druhé vítězství v MotoGP. odkaz
22. listopadu | Enea Bastianini - šampion Moto2 pro rok 2020: odkaz
22. listopadu | Albert Arenas - šampion Moto3 pro rok 2020: odkaz