Statistika před víkendem v Německu

Před osmým podnikem sezony motocyklového mistrovství světa přinášíme několik zajímavostí, jako například to, že Ben Spies oslavil 11. července šestadvacáté narozeniny.

Závod v Německu je okořeněn příchodem Valentina Rossiho, který se po šesti týdnech vrací zpět k závodění, takže všichni fandové motosportu se mají tento víkend na co těšit. Statistické údaje připravili jako vždy na motogp.com.

150 – vítězství Marca Márqueze v Barceloně bylo stopadesátou Grand Prix, kterou vyhrál španělský jezdec v nejnižší kubatuře do 125ccm. V této kubatuře jsou ale nejúspěšnější Italové, kteří slavili vítězství v celkem dvě stě dvaceti případech.

Před 39 lety – v den závodu Velké ceny Německa to bude přesně devětatřicet let, kdy Jarno Saarinen vyhrál v roce 1971 závod Velké ceny České republiky v třídě do 350ccm. Bylo to vůbec první vítězství finského jezdce v Grand Prix.

26 – Ben Spies, jezdec královské kubatury MotoGP, oslavil v neděli jedenáctého července své šestadvacáté narozeniny

20 – tento pátek oslaví své dvacáté narozeniny Johan Zarco, jezdec nejnižší kubatury do 125ccm, kde závodí v týmu WTR San Marino

17 – posledních sedmnáct závodů třídy do 125ccm vyhráli španělští závodníci. Posledním jezdcem, který vyhrál a nevlastní španělský pas byl v minulém roce Andrea Iannone, který si dojel pro zlato v katalánské Grand Prix 2009. Sedmnáct vítězných závodů 125ccm je v podání španělských jezdců nejdelší vítěznou řadou jednoho národu v celé dvaašedesátileté historii šampionátu.

6 – jezdci Yamahy dosud vyhráli šest z prvních sedmi závodů Grand Prix, čímž vyrovnali nejlepší start japonského výrobce do sezony královské kubatury, kterého naposledy dosáhli v roce 2005. Pokud v Německu opět vyhraje někdo z Yamahy, bude to pro Yamahu znamenat vůbec nejvyšší počet dosažených vítězství po úvodních osmi kolech šampionátu.

6 – posledních šest závodů nejnižší kubatury vyhráli jezdci na motocyklech značky Derbi. To je vůbec nejdelší série vítězství, kterých Derbi v šampionátu ´stopětadvacítek´ dosáhla.

5 – Valentino Rossi je závodníkem s nejvyšším počtem vítězství na novém Sachsenringu – vyhrál celkem pětkrát, jednou v třídě 125ccm a čtyřikrát v MotoGP. Za Rossim je s jedním vítězstvím v 125ccm a dvěma v 250ccm Marco Melandri a Dani Pedrosa, který tam vítězství oslavil dvakrát ve čtvrtlitrech a jednou v MotoGP.

4 – od roku 2002, kdy MotoGP zahájila éru čtyřtaktů, byla na okruhu v Sachsenrigu nejúspěšnější Honda s celkem čtyřmi vítězstvími, pokračuje Yamaha s třemi a Ducati s jedním a to z roku 2008 (Casey Stoner).

4 – v den prvního tréninku na Velkou cenu Německa to budou přesně čtyři roky od posledního vítězství Japonce Takahašiho v závodu čtvrtlitrové kubatury mistrovství světa, které získal na okruhu v Sachsenringu roku 2006. V Moto2 teď vyhrál poslední Velkou cenu v Barceloně.

3 – v katalánské Grand Prix se stal Marc Márquez z Red Bull Ajo Motorsport ve svých sedmnácti letech a sto třiceti sedmi dnech vůbec nejmladším závodníkem, který startoval třikrát po sobě z pole position. Tento rekord dosud držel Valentino Rossi.

3 – od doby, kdy se Grand Prix vrátila v roce 1998 na okruh v Sachsenringu, byli jen tři domácí jezdci, kteří získali umístění na stupních vítězů: Ralf Waldmann byl třetí ve čtvrtlitrovém klání sezony 1999, v roce 2002 byl ve 125ccm třetí Steve Jenker a Stefan Bradl se v roce 2008 umístil druhý v závodu třídy 125ccm.

0,307 sekundy – první čtyři jezdci MotoGP projeli v roce 2006 cílem závodu na Sachsenringu rozdílem jen 0,307 sekundy, což je nejtěsnější rozdíl čtyř jezdců v královské kubatuře vůbec

13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.