Statistika před víkendem ve španělském Aragónsku

Před letos třetí GP ve Španělsku je tu tradiční pohled statistika, který nám řečí čísel dává na vědomí, že ani čtrnáctý podnik sezony není v tomto směru bez zajímavostí, které s k němu přímo nebo nepřímo vztahují.
Statistika před víkendem ve španělském Aragónsku

Statistiku připravili na motogp.com a můžeme si tam například přečíst, že si Španělé velmi dobře vedou na italských okruzích v Mugellu a Misanu. Třikrát po sobě tam totiž vyhráli závody všech tří kubatur a to je pro motocyklovou Itálii celkem nepříjemná skutečnost.

259 – Casey Stoner má po třinácti kolech sezony celkem 259 bodů, což je o deset víc než měl v roce 2008 Dani Pedrosa. Je to zatím nejvyšší skóre, které si na své konto v éře osmistovek MotoGP připsal jezdec Hondy.

150 – start do závodu Velké ceny Aragónska bude pro Colina Edwardse (Monster Yamaha Tech 3) jeho sto padesátým v královské kubatuře

117 – Colin Edwards a Valentino Rossi mají shodně po sto sedmnácti startech v sedle Yamahy. Jediný jezdec, který v královské kubatuře absolvoval více startů s Yamahou než výše jmenovaní, je Japonec Norick Abe s celkem sto čtyřiceti třemi starty – 107 krát v 500ccm a 36 krát v MotoGP.

100 – start v závodu aragónské Grand Prix bude pro Francouze Randy De Punieta (Pramac Racing Team) jeho stým v kariéře jezdce královské MotoGP. Pokud do závodu odstartuje, stane se vůbec prvním francouzským jezdcem, který kdy takového milníku dosáhl. Premiéru v MotoGP absolvoval De Puniet roku 2006 v zahajovacím klání sezony v Jerezu. Až na loňskou Lagunu Seca měl Francouz jinak stoprocentní účast ve všech závodech. Zlomenina nohy ze Sachsenringu mu ale vystavila stopku v závodu na západě USA.

95 – Španělsko je zemí, která na své půdě uspořádala nejvíc podniků seriálu Grand Prix. Víkendová velká cena bude pětadevadesátou událostí pořádanou ve Španělsku. Tento počet reprezentuje Grand Prix Aragónska, Španělska, Katalánska, Valencie, Madridu, Evropy, FIM a Portugalska.

61,5% - Marc Márquez (Catalunya Caixa Repsol) vyhrál šestnáctkrát v posledních šestadvaceti závodech, což se datuje od loňské Velké ceny Itálie, kde získal své vůbec první vítězství v závodu seriálu Grand Prix v třídě 125ccm. To představuje 61,5% úspěšnost.

Před 50 lety – v den kvalifikace na Velkou cenu Aragónska to bude přesně padesát let, kdy ve švédské Grand Prix roku 1961 vyhrál závod 250ccm Mike Hailwood. Ten na okruhu Kristianstad slavil vítězství s motocyklem Honda a stal se vůbec prvním jezdcem, který vyhrál světový šampionát na stroji vyráběném v Japonsku.

38 – první místo Jorge Lorenza v Misanu bylo jeho celkově osmatřicátým vítězstvím kariéry jezdce seriálu Grand Prix. To mu dává jedenáctou pozici, kterou teď sdílí s Johnem Surteesem, výhercem čtyř titulů v pětistovkách a tří v 350ccm kubatuře.

24 – Valentino Rossi bodoval ve všech čtyřiadvaceti závodech, které absolvoval po svém návratu zpět k závodění v německém Sachsenringu (GP Německa 2010), kde se vrátil potom, co si vyléčil zlomeninu nohy z Mugella (GP Itálie 2010).

18 – Harry Stafford (15.9. 1993) dnes slaví osmnácté narozeniny

17 – vítězství Jorge Lorenza v Misanu, bylo jeho sedmnáctým triumfem v královské MotoGP. Má v královské kubatuře jen o jedno vítězství méně než mistr světa 500ccm kubatury z roku 1987 Wayne Gardner.

8 – pole position v Misanu, byl pro Casey Stonera letos osmý start z první pozice. Jen dvakrát během éry čtyřdobých MotoGP prototypů získal v jedné sezoně jezdec víc vítězství v kvalifikacích. V obou případech celkem devět – Valentino Rossi v roce 2003 a Casey Stoner v roce 2008.

6 – ve Španělsku bylo celkem šest závodních okruhů, kde pořádali závody Grand Prix. Mimo Aragónu, kde se letos jede podruhé to je s pětadvaceti Grand Prix Jerez, Katalánsko jich má na kontě dvacet, Jarama devatenáct, Montjuich sedmnáct a okruh Ricarda Torma ve Valencii jich dosud uspořádal dvanáct.

6 – vítězstvím ve francouzské Grand Prix v Le Mans se stal Marc Márquez vůbec nejmladším jezdcem, který vyhrál závod střední kubatury světového šampionátu. V den jeho šestého vítězství v Misanu, bylo Márquezovi přesně osmnáct let a sto devětadevadesát dní. To znamená, že byl ještě o tři dny mladší než Dani Pedrosa, který byl předchozím držitelem statusu nejmladšího jezdce střední kubatury, když vyhrál závod 250ccm v Jihoafrické republice 2004.

3 – závod na pobřeží Jadranu byl třetím italským podnikem v řadě, který kompletně ovládli španělští jezdci. Misano 2010 – Pedrosa, Elías, Márquez … Mugello 2011 – Lorenzo, Márquez, Terol … Misano 2011 – Lorenzo, Márquez, Terol


29. října | Cal Crutchlow dnes slaví 35 let. odkaz
25. října | Závod MotoGP už je sice za námi, ale ještě nás čeká závod třídy Moto2, který se netradičně jede až jako poslední. odkaz
25. října | Devátého vítěze jsme se dnes nedočkali. Morbidelli si připsal své druhé vítězství této sezóny. odkaz
25. října | Navzdory nepříznivému vývoji pandemie koronaviru v mnoha evropských zemích by se poslední tři závody letošního roku měly odjet podle plánu. odkaz
24. října | Danilo Petrucci dnes slaví 30 let. odkaz