Statistika před víkendovou Grand Prix ve Francii

Statistika před závodem v Le Mans poukazuje na šanci Casey Stonera překonat hranici jednoho tisíce bodů v závodech světového šampionátu nebo na sto padesátý start Daniho Pedrosy.

Závody francouzské Grand Prix pořádají na okruhu Bugatti v Le Mans pravidelně od roku 2000 a jen pár hodin před zahájením prvních volných tréninků připravili na motogp.com několik zajímavých informací pohledem statistika.

997 – Casey Stoner v průběhu své kariéry jezdce královské kubatury mistrovství světa silničních motocyklů, získal do této chvíle celkem devět set devadesát sedm bodů. Pokud tento víkend skončí ve Francii do třináctého místa, stane se teprve sedmnáctým jezdcem v historii, jenž dosáhl hranice jednoho tisíce bodů v závodech královské kubatury.

150 – pokud Dani Pedrosa v neděli odstartuje do závodu francouzské Grand Prix, stane se vůbec nejmladším jezdcem, který dosáhl sto padesáti startů ve všech kubaturách mistrovství světa. V současnosti je držitelem tohoto rekordu Marco Melandri, který stopadesátý start absolvoval v Misanu roku 2007.

44 – v den sobotní kvalifikace uplyne přesně čtyřiačtyřicet let od vítězství Jimiho Redmana v západoněmecké Grand Prix. Na okruhu v Hockenheimu, tehdy závodil v sedle nové čtyřválcové Hondy. Byla to premiéra 500ccm tovární Hondy a první vítězství v královské kubatuře.

14 – Španěl Dani Pedrosa zajel v kvalifikaci na Velkou cenu Španělska svou celkem čtrnáctou pole position v královské kubatuře. Nyní má na svém kontě o jeden start z první pozice víc než dosud nejlepší ze Španělů Sete Gibernau.

5 – prvních pět pozic startovního roštu závodu nejnižší kubatury do 125ccm patřilo v Jerezu jezdcům španělské národnosti, což bylo vůbec poprvé v historii závodů Grand Prix všech tří kubatur

3 – Le Mans je jedním ze tří okruhů v letošním kalendáři mistrovství světa, kde značka Ducati zatím neslavila vítězství v závodu královské kubatury. Druhý je Indianapolis ve Spojených státech a třetí portugalský Estoril.

3 – druhé kolo šampionátu v Jerezu bylo ve znamení vítězství španělských jezdců, kteří dominovali ve všech třech kubaturách. Stalo se tak teprve po čtvrté v historii, kdy v den závodu Grand Prix vyhráli pouze Španělé. V minulosti Španělé triumfovali roku 2003 v Le Mans, v britském Donington Parku 2006 a v závěru sezony 2009 na závodním okruhu domácí Valencie.

0,89 sekundy – první tři jezdce MotoGP dělilo po průjezdu cílem závodu v Jerezu jen 0,89 sekundy, což je v osmistovkové éře druhý nejtěsnější rozdíl na stupních vítězů po závodu v Katalánsku, kdy v roce 2007 naměřili třetímu ztrátu 0,39 sekundy.