Statistika před víkendovým závodem v Japonsku

Do zahájení Velké ceny Japonska nám chybí jen několik málo hodin, které si můžeme zpříjemnit statistickými zajímavostmi ze světa mistrovství světa silničních motocyklů.
Statistika před víkendovým závodem v Japonsku

Zajímavá čísla opět připravili na motogp.com, kde mimo jiné píšou, že v tomto týdnu slavil pětadvacáté narozeniny Dani Pedrosa z Repsol Hondy a dvacetiny Švýcar Dominique Aegerter z Technomag-CIP.

129 – rozdíl mezi lídrem šampionátu Jorgem Lorenzem a třetím v pořadí Casey Stonerem činí 129 bodů, což znamená, že letošní titul mistra světa můžou vyhrát už jenom dva jezdci – Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa. V dvaašedesátileté historii mistrovství je to teprve podruhé, kdy v královské kubatuře vyhraje titul španělský závodník. Poprvé se tak stalo v roce 1999, když získal zlato v kubatuře do 500ccm Alex Criville.

49 – při Grand Prix Aragonska se poprvé na stupních vítězů společně umístila dvojice jezdců Ducati od doby, kdy v roce 2007 vyhrál závod v Austrálii Casey Stoner a Loris Capirossi skončil druhý. Od té doby jsme viděli devětačtyřicet závodů MotoGP, kde ani jednou jezdci Ducati společně nefigurovali v první trojce.

47 – před španělským Aragonskem se v posledních sedmačtyřiceti závodech MotoGP umístil na stupních vítězů alespoň jeden zástupce Yamahy. Teď na stupních vítězů okruhu Motorland Araón Yamaha chyběla, což se naposledy stalo roku 2007 ve Valencii.

25Dani Pedrosa oslavil ve středu 29. září své pětadvacáté narozeniny

22 – posledních dvaadvacet závodů nejnižší kubatury vyhráli pouze španělští závodníci. Posledním závodníkem jiné národnosti, kterému se podařilo v závodu 125ccm triumfovat, byl loni Andrea Iannone, vítěz Velké ceny Katalánska 2009. Je to vůbec nejdelší vítězná série jednoho národu v celé dvaašedesátileté historii světového šampionátu závodů Grand Prix.

20 – ve čtvrtek 30. září slaví kulatých dvacet let Švýcar Dominique Aegerter, jezdec třídy Moto2 a člen stáje Technomag-CIP

9 – vítězství Póla Espargara v Grand Prix Aragonska bylo devátým letošním triumfem jezdce 125ccm motocyklu značky Derbi. Vyrovnal tak dosud nejvyšší počet vítězství Derbi v jedné sezoně, kterou tato značka poprvé zaznamenala v roce 1988.

8 – Valentino Rossi v posledních osmi závodech MotoGP nevyhrál, což je stejný počet Grand Prix bez prvního místa od doby, kdy v roce 2000 přišel do královské kubatury a poprvé oslavil vítězství až v osmém kole na dráze okruhu v Donington Parku. Od té doby až do letošního roku byla jeho nejdelší série bez vítězství maximálně čtyři závody.

Teď nás čekají tři náročné, ale velmi zajímavé závodní víkendy na opačné straně zeměkoule v Japonsku, Malajsii a Austrálii. Pojďme si je ve zkratce představit: video + malý kvíz: „Poznáte jezdce, který na níže uvedené fotografii slaví vítězství?“ (pro odpověď najeď šipkou na obrázek)

Klepněte pro větší obrázek


10:22 | Andrea Dovizioso dnes slaví 33 let. odkaz
20:27 | Sergio Garcia dnes slaví 16 let.
21. března | Riccardo Rossi dnes slaví 17 let.
10. března | Mladý Francouz musel do svého prvního závodu v MotoGP odstartovat z boxové uličky. odkaz
10. března | Quartararo měl problém hned na startu. odkaz