Statistika před závodem v Katalánsku

Před sedmým podnikem sezony v Barceloně je tu klasický výčet některých statistických zajímavostí jako například to, že značka 125ccm motocyklů Derbi vyrovnala pěti vítězstvími v řadě svůj rekord z roku 1988.

Velkou cenu Katalánska uspořádají v letošním roce už po devatenácté na okruhu v Montmeló a jenom tři další okruhy v kalendáři mistrovství světa přivítaly motocyklové mistrovství víckrát – Jerez, Mugello a Assen. Tyto a další zajímavosti očima statistika připravili na motogp.com.

149 – vítězství Marca Márqueze v holandské TT bylo celkem 149. vítězstvím španělského jezdce v závodu Grand Prix nejnižší kubatury do 125ccm

39 – přesně v den víkendového závodu na okruhu Montmeló v Barceloně to bude přesně devětatřicet let od data závodu, kdy Barry Sheene získal ve své teprve šesté Grand Prix první vítězství v třídě do 125ccm, když vyhrál závod v Belgii roku 1971.

19 – letos je to po devatenácté v řadě, kdy motocyklový šampionát zavítá na dráhu ´Circuit de Catalunya´, která se v kalendáři závodů mistrovství světa objevila v roce 1992. Pouze tři místa v kalendáři mistrovství světa mají sekvenci pořádání Grand Prix delší: jihošpanělský Jerez, italské Mugello a holandský Assen.

9 – devět je počet vítězných závodů královské kubatury, které si na své konto připsal Jorge Lorenzo a má nyní stejný počet vyhraných Grand Prix jako jeho krajané Dani Pedrosa a Sete Gibernau. Pouze jediný Španěl dominuje s patnácti vítěznými závody Grand Prix a to Alex Crivillé.

9 – nejúspěšnějším závodníkem okruhu v Montmeló je Valentino Rossi, který na jeho dráze vyhrál devět závodů Grand Prix – jeden v třídě 125ccm, dva ve čtvrtlitrech, jeden v pětistovkách a pět v MotoGP. Druhým nejúspěšnějším závodníkem je s čtyřmi vyhranými závody 250ccm kubatury další Ital Max Biaggi.

5 – jezdci na strojích značky Derbi vyhráli posledních pět závodů nejnižší kubatury do 125ccm. Vyrovnali tak historicky nejdelší řadu vítězství značky Derbi, kterých naposledy jejich jezdci dosáhli v roce 1988.

4 – nejúspěšnějším výrobcem závodního okruhu v Montmeló je v éře čtyřtaktní MotoGP japonská Yamaha s čtyřmi vítězstvími. Honda a Ducati mají na svých kontech po dvou vítězných Grand Prix.

1 – vítězství Valentina Rossiho v katalánské Grand Prix roku 2006 bylo zatím jediným v MotoGP, kdy na dráze v Barceloně vyhrál jezdec po startu z pole position